Äärmuslusest: sinna jõudmine, sellest eemaldumine ja selle ennetamine

Terrori- ja äärmusorganisatsioonid

Millised on tuntumad terrori- ja äärmusorganisatsioonid, kelle tegevus meid enim mõjutab? Vaata lühiloengust lähemalt. Ps! Video on filmitud märtsis 2021. Seepärast on osa infost juba vananenud.

Eelmises lühiloengus rääkisime me terrorismi ajaloost. Täpsemalt, kuidas kõrgkultuurides on kasutatud terrorismiga meetodit ning millised on terrorismilainet. Nüüd tuleme tänapäeva. Räägime, millised terroriorganisatsioonid on praegu kõige mõjukamad. Tänased eesmärgid on saada lühiülevaade mõjukates terroriorganisatsioonidest viimastel kümnenditel, teiseks tutvuda terrorismi ülevaate analüüsi tööriistaga, mida ilmselt saaksite kasutada ka oma tundides, loengutes, ning õppida, millised on kahe tuhande kahekümnenda aasta kõige suuremat terroriohuga riigid. Võtame ette siis lähiajaloo mõjukaimad organisatsioonid.

Kui me räägime mõjukates terroriorganisatsioonidest, siis ilmselt esimene, mis tuleb mõttesse, on taas Daesh. Praegu küll võib-olla varjusurmas, aga oma väga kiire ülesehitamist tööga väga kiire värbamistööga ning meeletu vägivalla kasutamisega saavutas kiiresti väga palju tähelepanu, mis on ka üks terroriorganisatsiooni eesmärke saavutada palju tähelepanu, et viia siis seeläbi oma eesmärk ellu. Daesh on erakordne organisatsioon seepärast et küllalt kiiresti suutsid nad värvata üle neljakümne tuhande inimese kaheksakümnest riigist. Siiamaani on riikidel oluline küsimus, mida teha nende inimestega, kes kunagi andaažega liitunud. Osad neist on Süüria – Iraagi vanglates, kannavad oma karistust või ootavad oma karistust. Aga küllalt palju, kes ei ole naasnud oma koduriiki. Kas on pagulaslaagrites, on siis seal hotellis või mõnes muus laagris. Väga paljud riigid ei ole võtnud oma inimesi tagasi just seepärast, et nad on väga tugev julgeoleku oht ning on hirm, et nad näiteks levitavad taaži sõnumeid oma koduriigis. Või nad viivad ellu terrorakte.

Enne Daeshi loomist oli ilmselt kõige suurema tähelepanu all olev terroriorganisatsioon al-Qaeda. Al-Quaeda võttis vastutuse üheteistkümnenda septembri terroriakti eest, mille, mida vedas eest antud pilv vasakul olev Osama bin Laden. Tänaseks on Osama bin Laden juba aastaid surnud ning organisatsiooni veab eest egiptlane, kes on ka antud pildil, al-Zawahiri. Al-Qaeda on eelkõige tuntud selle poolest, et nad kasutavad enesetaputerroriste ja üksikuid hunte, kes siis pommivöö või mõne mõne relvaga lähevad avalikkuse ette lähevad avalikesse kohtadesse ning selles, kas õhkavad ennast või hakkavad teisi laskma.

Kolmas väga oluline terroriorganisatsioon on Taliban, kes eelkõige on tegev Afganistanis, aga kellel on väga tugev tagala Pakistanis. Taliban on väga jõuliselt mitmeid aastakümneid mõjutanud Afganistani elu-olu ning juhtinud ka viise, kuidas riik toimib. Näiteks, mis õigused on naistel ning milliste õigused naistel ei ole. Kas nad saavad kooli minna, kas nad ei saa kooli minna? ..Paljud neist enam ei saanud käia koolis. Paljud neist enam ei saanud minna arstile ning, ning nad pidid ennast igapäevasel katma ning alluma Talibani väga jõhkratele soovidele. Täna Afganistani Taliban peavad rahuläbirääkimisi ning loodame, et need liiguvad jõudsalt edasi.


Aafrika mandril üks olulisemaid terroriorganisatsioone on Al-Shabaab, mis eelkõige tegutseb Somaalias, aga kõrval riikides, Keenias, Ugandas. Ühelt poolt väga tuntud ka seepärast, et piirkonnas või riigis, kus on küllalt vähe tööd nad pakuvad inimestele töövõimalusi ja seega majanduslikke äraolemist. Al-Shabaab värbab noori ja värbamine tähendab sageli lihtsalt sunniviisiliselt enda alla võtmist. Ning nad on tuntud selle poolest, et neil on küllalt palju lapssõdureid.


Kui me läheme šiiitlikkusse maailmasse, siis sealt kõige tuntum terroriorganisatsioon Hezbollah, kes eelkõige tegutseb Liibanonis, aga on ka seotud Süüria ja Iraaniga. Hezbollah seisab šiiitide õiguste eest ning on hõlmanud suure osa Liibanoni meediaruumist mistõttu nende propaganda, nende narratiivid on väga hästi edasi antud Liibanoni igapäevases meedias.

Tulles Euroopasse peaksime me kindlasti rääkima IRA-st või siis, kui lähme tänapäeva, siis Uuest IRA-st. Väga pikalt iiri õiguste ja ühtse, vaba Iirimaa eest võitlev organisatsioon on saanud armeest terroriorganisatsiooniks mis on aastakümneid võidelnud Ühendkuningriikide okupatsiooni vastu. Kuigi on kirjutatud lepinguid, siis IRA jätkuvalt värbab ja treenib inimesi sellepärast et nende sellepärast, et täita oma soov saada Iirimaa vabaks okupatsioonist ning ühendada Iirimaa ja Põhja-Iirimaa või kuus maakonda, nagu nemad seda nimetavad. 

Teine ääretult oluline Euroopas tegutsev organisatsioon on need, kes seisavad eest Baskimaa õiguste eest (on ETA). Baski kultuuri, keele ja inimeste eest. Aastakümnete vältel üle kaheksasaja inimese tapnud organisatsioon on tänini aktiivne ning nad on võtnud vastutusega Madriidi metroorünnaku eest. Nende eesmärk on iseseisva Baskimaa  arvesse Hispaania erinevat lokaalpoliitikat, siis ilmselt nad tegutsevad veel küllalt pikalt.

Kui mõjukad on nimetatud organisatsioonid aga täna ning millised on need riigid, mida terrorism kõige rohkem mõjutab? Üheks tööriistaks, mida saaks klassis kasutada, on Global Terrorism Index, mis näitab ära kui suure mõjuga terrorism teatud riikides on. Global Terrorism Index on tööriist, mis näitab terrorismi levikut ning terrorismiohu määra kogu maailma peaaegu kogu maailma riikides. Näiteks võtame ette Ühendkuningriik, mis on Euroopa riikidest kõige rohkem terrori poolt ohustatud indeksi loodud riikide sellises loetelus. Nemad on kolmekümnendal kohal, mis Euroopa riikidest on kõige kõrgem koht. Siit on näha, et on toimunud seitsekümmend üheksa terrori alla kategoriseeruvat õnnetust või intsidenti. Neli inimest on kahe tuhande üheksateistkümnenda aasta jooksul surnud ning kakskümmend üks saanud vigastada. Eesti on antud nimekirjas üks viimastest riikidest ning kui muidu me soovime ikkagi leida ennast igasugustes nimekirjades eesotsas, siis ma arvan, et see on väga hea ja tubli saavutus.

Eestis ei ole kahe tuhande üheksateistkümnenda aasta jooksul toimunud ühtki intsidenti unele olnud, intsidente ei ole ka keegi surma või vigastada ei saanud. Treufeldt Charles indeks on väga hea tööriist saada just sellist ülevaadet, kuidas on üldine terrorismi levik mingites riikides ja kui palju on tegelikult neid inimesi, kes on saanud surma või haavata terrorismi tagajärjel ning ta on väga hea võrdlusbaasi, erinevate riikide, aga ka maailmajagude vahel.

Tööriistad, nagu Global Terrorism index, aitavad ülevaadet anda hetkeolukorrast ning annavad ka kätte andmeid, kui nende vastu on huvi. Nad on koostanud ülevaate kümnest riigist, mis on terrorismist enim mõjutatud kahe tuhande kahekümnendal aastal.
On Afganistan, Iraak, Nigeeria, Süüria ja Somaalia ning nendes riikides toimetavad organisatsioonid, kellest me ennist rääkisime Afganistani puhul väga oluline roll on Talibanil. Iraagi puhul tassil teistel organisatsioonidel.Nigeeriast maininud Boko Haram, nii ka Süüria puhul tõesti see kodusõja lõppematu jätk ning erinevate terroriorganisatsioonide sekkumine eesotsast ažiga ning Somaaliasse salshabab. Aga neile järgnevad ka Jeemen, Pakistan, India, Kongo Demokraatlik Vabariik ning Filipiinid. Kui mõelda tagasi raporti neljale lainele, siis see on väga hea näide sellest, et praegu siiski on nii-öelda religiooni lainetus või vähemalt religiooni laine järellainetus sest enamikus nendes organisatsioonides mängivad rolli just nimelt islamistlikud organisatsioonid.

Mida ka võtta kaasa sellest lühiloengust? Esiteks seda, et meil on organisatsioone, kes on aastakümneid mõjutanud seda, kuidas me näeme terrorismi ja kuidas praktiseeritakse terrorismi. Nende mõjukamate organisatsioonide seas on näiteks Dash, al-Quaeda, Taliban, Al-Shahaab, IRA, ETA, Hezbollah. Lisaks on olemas tööriistu, mida kasutada selleks, et rääkida terrorismist, et näidata, kui levinud see tegelikult on. Mis on need riigid, mis enim kannatavad ning kui palju tegelikult on siis ohvreid kongress konkreetsetes riikides või piirkondades. Lisaks vaatasime üle täpsemalt, mis on need riigid kahe tuhande kahekümnendal aastal, kes on enim mõjutatud terrorismist. Sellel nädalal tutvusime äärmuslusega, rääkisime definitsioonidest, rääkisime organisatsioonidest, rääkisime ajaloost, järgmisel nädalal vaatame lähemalt äärmuslusse sisenemisega seotud teemasid. Täpsemalt, et miks ikkagi inimesed radikaliseerunud, miks nad liituvad organisatsioonidega ja mis on need ideoloogiad, mida siis usutakse. Mis on need põhimõtted ja mis on need narratiivid, mida kantakse endaga kaasas ning mida kasutatakse ka värbamisel.