Teravili ja teraviljasaadused
Rukis
Rukis pärineb Aasia edelaosast. Eestis tunti rukist juba 4.-5. sajandil, kuid omaette kultuurina hakati seda kasvatama alles 11. sajandil. Tänapäeval on rukis oluliseks toiduteraviljaks Põhjamaades, Ida-Euroopas ja Skandinaavias. Rukkil on kümneid liike ja palju sorte, ta on vähenõudlik pinnase suhtes ja külmakindel, mistõttu sobib põhjamaises kliimas hästi kasvatamiseks. Söögiks kasvatatakse harilikku rukist, on olemas nii tali- kui ka suvirukis.
Rukki kõrs on keskmiselt 90-200 cm pikkune. Rukki ohted – nõeljad moodustised viljapeal – on lühemad kui odral. Rukis sisaldab peamiselt süsivesikuid (75-77%), vähem valke (10-12%), lisaks väikeses koguses toidurasvasid. Samuti sisaldab rukis kasulikke mineraalaineid (enim kaaliumi, kaltsiumi ja fosforit) ja erinevaid vitamiine (K-, E-, B-vitamiinid). Rukkitoodete tervislikkust seostatakse eelkõige suure kiudainete sisaldusega.
Võimalikud tooted rukkist: terad, tangud, kruubid, manna, jahu, helbed, kliid. Rukki teradest jahvatatakse eri jämedusega jahusid: täistera-, rukkikroov- ja rukkipüülijahu. Jämedama jahvatusega täisterajahus sisalduvad ka rukkitera kiudainerohked väliskestad. Rukkijahu lisatakse ka mitmete toodete sisse, näiteks erinevad küpsetised ja kama. Kama on traditsiooniline Eesti jahutoit. Rukkikama valmistatakse rukki-, odra- ja hernejahust. Teraviljatoodete puhul tuleks eelistada täisteratooteid. Täisteratooted sisaldavad rohkesti kiudaineid, mineraalaineid ja erinevaid vitamiine. Täisteratooted hoiavad kõhu kauem täis ja aitavad vältida näljatunnet.
Rukis on Eesti rahvusvili ning tähendab meie rahvale ennekõike igapäevast leiba. Leivategemisel tõrjus rukis kõik teised teraviljad välja, kuna suure loodusliku suhkrusisalduse tõttu hapnes rukkitaigen hästi ja leib säilis kaua. Suurtes peredes küpsetati leiba pikaks ajaks ette, leivad olid ümmargused ja kaalusid isegi 6-12 kilo. Leiba hoiti, temast lauldi, leivaga võeti vastu kalleid külalisi. Siiani minnakse leivaga uut kodu sisse õnnistama ehk viiakse soola ja leiba.
Täisteraleib tähendab, et vähemalt 50% kasutatud teraviljast on täistera. Täisterarukkileib on väga hea kiudainete allikas.
Alljärgnevas videos näed, milline näeb välja rukkipõld. Video on filmitud suvel 2021, Kambja vallas, Tartumaal.
Varava, Pitsi, Magerramov & Arund 2020; Ahjualuse leivaraamat 2018; Frølich, Åman & Tetens 2013; Jankovski & Kuresoo 2013; MES Nõuandeteenistus s.a.; Veski Mati õpetab. s.a.