7.1. Alkoholid

Alkoholi üldvalem: R–OH

on orgaanilised ained, milles sisaldub –OH ehk . Hüdroksüülrühma võib ette kujutada kui vee molekulist vesiniku eemaldamisel saadavat rühma. Igapäevaelus kasutatakse alkoholidest kõige enam etanooli (CH3CH2OH) – , kütusena ning ka alkohoolsete jookide saamiseks. Alkoholidega saad lähemalt tutvuda järgmises videos.

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

Allikas: https://youtu.be/gf3P84DcUVM

Alkoholide nimetamine

Alkoholide nimetamisel kasutakse järelliidet -ool. Näiteks CH3OH on metanool, CH3CH2OH etanool, CH3CH2CH2OH propanool jne. Pikema süsinikuahela puhul tuleb alkoholi korrektseks nimetamiseks arvestada ka seda, millise süsinikuaatomiga on hüdroksüülrühm seotud.

pilt

Kui hüdroksüülrühmi on rohkem kui üks, tuleb lisada nende arvu näitav eesliide. 

pilt

Mõnede alkoholide korral kasutatakse sageli ka mittesüstemaatilisi nimetusi, näiteks tuntakse propaan-1,2,3-triooli glütseroolina.

Alkoholide füüsikalised omadused

Alkoholid on polaarsed ja hüdrofiilsed ained, sest alkoholide molekulide vahel on vesiniksidemed.

Alkoholid on polaarsed ja hüdrofiilsed ained, sest alkoholide molekulide vahel on vesiniksidemed. Vesiniksidemed on tugevamad kui tüüpilised molekulidevahelised jõud, seetõttu on alkoholide keemistemperatuurid kõrgemad kui enamikul sarnase molekulmassiga orgaanilistel ühenditel, mille molekulide vahel vesiniksidemeid ei esine (nt ).

pilt

Joonis 1. Vesiniksidemed (märgitud punktiirjoonega) etanooli molekulide vahel

pilt

Joonis 2. Propaan-1-ooli keemistemperatuur on ligi 100 °C kõrgem kui butaani oma, ehkki nende molekulid on sarnase suurusega.

Kuna alkoholid moodustavad vesiniksidemeid ka veemolekulidega, lahustuvad lühema süsikahelaga alkoholid vees hästi. Esimesed kolm lineaarse ahelaga alkoholi segunevad veega igas vahekorras, süsinikahela pikenemisel väheneb aga ka alkoholide vees, sest on hüdrofoobne.

pilt

Joonis 3. Vesiniksidemed etanooli ja vee molekulide vahel

Tabel 1. Lihtsamate alkoholide keemistemperatuur ja lahustuvus vees

Alkohol

CH3OH

CH3CH2OH

CH3(CH2)2OH

CH3(CH2)3OH

CH3(CH2)4OH

Keemis-temperatuur, °C

65

78

97

117

138

Lahustuvus vees, g/l

seguneb igas vahekorras

seguneb igas vahekorras

seguneb igas vahekorras

73

22

  

popup Loe lisaks: Kuidas moodustub ?

 

  

Alkoholide keemilised omadused

on alkoholide täielik .

CH3CH2OH + 3 O2 2 CO2 + 3 H2O

Alkoholid (metanool, etanool) põlevad kergesti ja neid saab kasutada ka kütusena, kuigi need annavad massiühiku kohta vähem energiat kui süsivesinikud. Alkoholide osalist oksüdeerumist  vaatleme hiljem.

Kuigi hüdroksüülrühm võib esmapilgul meenutada hüdroksiidiooni, on alkoholide vesilahused neutraalsed. Hüdroksüülrühm võib teatud reaktsioonides, nt reageerides leelismetallidega, käituda isegi happena (nii nõrk hape, mida indikaatorid ei suuda tuvastada). Alkoholide happelised ja aluselised omadused on sarnased veele.

Alkoholide biotoime

Paljud alkoholid on mürgised. Eriti ohtlik on metanool, mille joomine võib ka väikeses koguses põhjustada pimedaks jäämist või surma. Ka etanool – alkohoolsete jookide joovastav toimeaine – on mõnevõrra mürgine. Suhteliselt mõõdukas koguses on etanool lõõgastava ja eufooriat tekitava toimega, suuremas koguses peamiselt depressant – kesknärvisüsteemi tööd aeglustav aine. Suured etanoolikogused põhjustavad uimasust, iiveldust, koordinatsiooni- ja kõneprobleeme ning mäluhäireid, väga suured kogused võivad põhjustada isegi teadvusekaotust või surma. Etanooli tarvitamine suurendab ka ohtlikesse õnnetustesse sattumise riski. Etanooli sage tarvitamine pikema ajaperioodi vältel tõstab vähki haigestumise riski, võib põhjustada sõltuvust (alkoholismi) ning kahjustada maksa ja närvisüsteemi.

Accept Cookies