2.2.3. Soovitused kaaskirja ja motivatsioonikirja kirjutamiseks

2.2.3. SOOVITUSED KAASKIRJA JA MOTIVATSIOONIKIRJA KIRJUTAMISEKS

Motivatsioonikiri peas laias laastus vastama küsimusele MIKS MINA?

• Mõtle hoolega läbi, miks ja kuhu oled kandideerimas

• Aseta ennast tööandja kingadesse, millist motivatsioonikirja on tal huvitav lugeda?

• Ole loominguline, ära karda eristuda!

• Too esile oma tugevused, mis on antud ametipositsiooniga seotud!

• Too välja oma oskused ja kogemused, mida saaksid antud ametikohal rakendada ja ettevõttesse panustada ning too kindlasti esile midagi uut, st millist lisaväärtust sinu palkamine ettevõttele annab. Näiteks kandideerides kooli eesti keele ja kirjanduse õpetajaks on lisaväärtuseks kindlasti näiteringi juhendamise või kirjandus/luuleklubi aktiivne eestvedamine. Võib olla oskad soome keelt ja saad nii mõnda huviringi või koolisisest projekti vedada.

• Analüüsi ennast, millised on sinu saavutused, millega oled silma paistnud, milliseid projekte vedanud jne ning kuidas see toob kasu organisatsioonile, kuhu oled kandideerimas.

• Hea kui leiad kellegi, kes vaatab üle sinu koostatud motivatsioonikirja, sest kindlasti saab kõrvalseisja pilguga üht teist lisada, mis enesele sageli märkamata jääb!

Kindlasti ei tasu kaaskirjas valetada ega vassida oma oskuste ja omaduste kohta.

NÄIDE (12) Vaata siinkohal humoorikat BBC koomikute videoklippi tööintervjuu ja CV teemadel – loo moraal, ära kunagi valeta, kõik vale tuleb välja, ole aus!

fhg Küsimus praktikutele (9): Millised motivatsioonikirjad värbajana Teile silma jäävad? Milline on hea motivatsioonikiri?

• “Motivatsioonikiri on koostatud konkreetset ettevõtet ja ametikohta silmas pidades.”

• “On näha, et kandidaadil on nn kodutöö tehtud – on kursis ettevõtte tegevusega ja põhjalikult süvenenud töökuulutuses väljatoodud ülesannete ja nõuetega.”

• “Kandidaat on väga veenvalt, mõjusalt ja argumenteeritult kirjutanud, miks just tema võiks sobida antud ametikohale.”

• “Motivatsioonikiri on kirjutatud grammatiliselt korrektselt ja viisakalt.”

• “Hea kui oleks kirjas ka adressaat, kellele motivatsioonikiri on suunatud, näiteks töökuulutuses märgitud värbava juhi nimi.”

• “Pikkus maks 1 A4 lk.”

• “Visuaalselt puhtad ja disainitud (ka tasuta tarkvara kasutades), mis näitab, et on vaeva nähtud. Hea motivatsioonikiri vastab minu hinnangul lühidalt, kiiresti järgnevatele küsimustele:

• Kes ma olen?

• Miks ma sobin antud ametikohale

• Missugused on minu ootused tööandjale

• Kuhu ma soovin jõuda teie ettevõttes.”

fhg Küsimus praktikutele (10): Millised on kõige enam levinumad stampsõnad ja -laused, mida kandidaadid oma kandideerimisdokumentides esitavad?

• Leidsin töökuulutuse CVKeskusest.“

• „Vastan meeleldi tekkivatele lisaküsimustele.“

• „Minu kontaktid on leitavad CVst.“

• „CV annab ülevaate minu eelnevatest töökogemustest“

• “Olen kohusetundlik ja arenemisvõimeline, hea suhtlemisoskus ja kiire õppimisvõime. Pigem kasutada sõnakasutust, mis püüab lugeja silma.”