2.2. Kaaskiri ja motivatsioonikiri

2.2. KAASKIRI JA MOTIVATSIOONIKIRI

Kaaskirjad ja motivatsioonikirjad on dokumendid, mida lisatakse CV juurde, et enda oskusi, kogemusi ja omadusi esile tõsta ning tuua välja seosed ja võimalik sobivus kandidaadi ja kandideeritava ametikoha vahel.

 

 Mis vahe on kaaskirjal ja motivatsioonikirjal? Kaaskirja peetakse lühikeseks argumentidega kirjatükiks, motivatsioonikirja aga põhjalikumaks eneseanalüüsiks, mille käigus kandidaat toob välja oma tugevusi ja oskusi, mis peaksid kinnitama tema sobivust kandideeritavale tööle.

 

Samas ei ole kaas- ja motivatsioonikirjade vahel ka ühtset erisust ning neid käsitletakse tihti ühena. Isegi personalispetsialistidega vesteldes tuleb välja, et terminoloogias ei valitse ühtsus.

 

fhg KÜSIMUS PRAKTIKUTELE (8) Millise kaaluga on Teie hinnangul CV ja millise kaaluga motivatsioonikiri? Kas üks on olulisem kui teine? Kui palju jäetakse motivatsioonikirju saatmata? Kui palutakse esitada lisaks CVle motivatsioonikiri, aga kandidaat jätab selle esitamata, kas panete kandidaadi kõrvale või küsite motivatsioonikirja lisaks?

  • “Olenevalt ametikohast olen palunud kandideerijatel saata ka motivatsioonikiri. Motivatsioonikirjast annab välja lugeda palju – kandidaadi kirjalikku eneseväljenduse ja eneseanalüüsi oskust ning kuidas ja läbi millise prisma ta mõtestab lahti enda sobivuse ja motiveerituse kandideeritavale ametikohale. Motivatsioonikirjast annab üht-teist välja lugeda ka kandidaadi kui isiksuse kohta ja motivatsioonikiri eelkõige täiendab CVd.”“Kuna toimetan IT valdkonnas, siis kaaskiri ei oma tähtsust ning mulle tundub, et see on pigem ajast ja arust. Portfoolio aga annab parema ülevaate.”

  • “Juhtub ka seda, et kuigi on palutud lisaks CVle esitada ka motivatsioonikiri, siis on jäänud kandidaadil see esitamata. Põhjuseid, miks kandidaat seda ei teinud, võib olla mitmeid – ei pannud kuulutuses seda nõuet tähele, unustas ära, ei osanud koostada või ei pidanud oluliseks. Minu jaoks on see kindlasti ikkagi mingi märk. Pelgalt ainuüksi sellepärast, et kandidaat ei saatnud palutud motivatsioonikirja, ma CVd kõrvale ei pane. Kui CV on tugev ja jõuame kandidaadiga vestlusvooruni, siis kindlasti juhin sellele tähelepanu.”

  • “Kindlasti on CV esimene, mille personalijuhina avan ning vastavalt selle sisule hindan, kas on vaja selguse saamiseks lugeda kaaskirja või pigem jääb kogemuse puudumise või selle vähesuse tõttu kõrvale.”

  • “Ma ei küsi juurde kaaskirja, kui seda ei ole lisatud; kandidaati kõrvale ei jäta, kui tugeva CVga saan vajaminevatele küsimustele vastuse.“