Auditooriumist kliinikusse
Peavalu
Kõige tavalisemad peavalu tüübid on:
- pingepeavalu
- migreen
- sinusiidiga kaasnev peavalu
Valu iseloom ja asukoht:
Pingepeavalu paikneb sageli kuklapiirkonnas ja kaela ülaosas. Mõnikord ulatub valu pea ülaossa ja silmade ümbrusse. Pingepeavaluga ei ole seotud kaela jäikus. Valu on tavaliselt tuim.
Migreen paikneb tihti lauba- või oimupiirkonnas ja haarab ühte peapoolt. Migreeni valu on raske ja tuikav. Auraga migreenile eelnevad sageli nägemishäired, samuti võivad patsiendid kogeda kihelust või tuimust ühes kehapooles, näos, huultes, sõrmedes, kätes. Migreeniga kaasneb ka iiveldus ja vahel oksendamine. Aurata migreeni puhul ei esine nägemishäireid. Peavalu võib olla ühepoolne või mõjutada mõlemat aju poolkera. Kaasneda võivad iiveldus ja oksendamine.
Sinusiidiga kaasnev peavalu paikneb silmade ümbruses ning tavaliselt mõjutab see ühte peapoolt.
Peavalu võivad vallandada:
- stress
- toit ja alkohol
- ravimid
- hormoonid
- trauma või kukkumine
- nägemise halvenemine
OLULISED KÜSIMUSED:
Patsiendi vanus
Iga peavaluga laps tuleks viia arsti vastuvõtule, eriti siis, kui valu on tekkinud kukkumise või vigastuse tagajärjel. Samuti vajavad arsti tugeva kuklavalu ja kaelajäikusega lapsed.
Migreen avaldub tavaliselt murdeeas.
Migreeni all kannatavad kõige enam 20-30 aastased inimesed. Üle 40-aastastel inimestel on esimene migreenihoog ebatavaline ja nad peaksid arstiga konsulteerima.
Kestus
Kõik peavaluga patsiendid, kes ei saa ühe päeva jooksul abi käsimüügi valuvaigistitest, vajavad arsti juurde suunamist.
Ravimine
Valuvaigistite valik hõlmab kolme peamist ravimite gruppi: paratsetamooli, MSPVA-d ehk mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid (ibuprofeeni, diklofenakki, ketoprofeeni, deksketoprofeeni, naprokseeni) ja aspiriini. Neid võib kombineerida muude komponentidega, nagu kodeiin, dihüdrokodeiin ja kofeiin.
Valuvaigistite maksimaalne kontsentratsioon veres saavutatakse 30 minutit pärast lahustuva ravimi manustamist. Traditsioonilise aspiiriini tableti manustamise järel võib selleks kuluda kuni 2 tundi. Migreeni puhul on tähtis ravimiannuste ajastus: valuvaigisti tuleks võtta migreenihoo esimeste sümptomite ajal ja soovitavalt lahustuval kujul. Sinusiidi korral on kasulik kombineeritud ravi: valuvaigistid koos dekongestantidega.
Sumatriptaani 50 mg tablette saab kasutada ägeda migreeni leevendamiseks, kui patsiendil on migreeni diagnoos.
Kasutatud kirjandus:
A. Blenkinsopp, P. Paxton, J. Blenkinsopp: Sümptomite käsitlemine apteegis. Levinud haiguste kirjeldused ja leevendamisvõimalused. Eesti Apteekide Ühendus, 2015