Näitusel „Looduse loor“ toimuvad ekskursioonid igal nädalal
Luksemburgi kunstniku Justine Blau ja kuraatori Fanny Weinquini näitusel „Looduse loor“ uuritakse praeguse keskkonnakriisi valguses mitmesuguste dokumentide, illusioonide ja jutustuste abil inimese suhet loodusega ja loodushoiutavasid. Ekskursioonid näitusel toimuvad igal laupäeval 22. juunist kuni 20. juulini ja näituse viimasel päeval, 28. juulil.
Tartu Ülikooli botaanikaaias avatud näitusel „Looduse loor“ mõtestatakse botaanikaaia rolli liikide säilitamise ja teadustöö kohana ning luuakse dialoog kunsti ja teaduse vahel. Näituseprojekt sai alguse, kui kunstnik Justine Blau leidis enda jaoks kõrvitsaliste sugukonda kuuluva liigi Sicyos villosus, mis on tänaseks punases nimestikus hinnatud väljasurnud liigiks. Esmakordselt avastas liigi Charles Darwin 1830. aastatel Beagle ekspeditsioonil. Kui Blau luges, et teadlased loodavad selle taime biotehnoloogia ja herbaariumi eksemplari DNA abil uuesti luua, asus ta uurima, mis tähendab „liikide taaselustamine“.
Näitusel eksponeeritakse teoseid botaanikaaia kasvuhoone roheluses – fotod, videod ja skulptuurid on paigutatud taimede keskele, kus keskkonda sulandudes paistavad erilisena. „Kunstiteosed seavad kahtluse alla meie reaalsuse tajumise viisid ja kujutavad erinevaid strateegiaid, mida oleme kehtestanud, et ületada lühikese inimelu piiratud ajalisust keskkonnakriiside ajal,“ sõnas näituse kuraator Fanny Weinquin.
Ekskursioonid näitusel toimuvad igal laupäeval kell 11 alates 22. juunist kuni 20. juulini ning näituse viimasel päeval, pühapäeval, 28. juulil kell 14. Ekskursioone viivad läbi kunstnik ja kunstiõpetja Eva Labotkin ning näituse kuraator Fanny Weinquin. Kolmapäeval, 10. juulil kell 11–12.15 toimub näitusega seotud seebimullide töötuba 6–11aastastele lastele.
Ekskursioonid ja kuraatorituurid toimuvad:
- laupäeval, 22. juunil kell 11–12 Eva Labotkin, ekskursioon näitusel eesti keeles;
- laupäeval, 29. juunil kell 11–12 Eva Labotkin, ekskursioon näitusel eesti keeles;
- laupäeval, 6. juulil kell 11–12 Fanny Weinquin, kuraatorituur inglise keeles;
- laupäeval, 13. juulil kell 11–12 Eva Labotkin, ekskursioon näitusel eesti keeles;
- laupäeval, 20. juulil kell 11–12 Eva Labotkin, ekskursioon näitusel eesti keeles;
- pühapäeval, 28. juulil kell 14–15 Fanny Weinquin, kuraatorituur inglise keeles.
„Kuraatorituuril annan ülevaate näituse kontseptsioonist ja ettevalmistusprotsessist. Koos külastajatega liigume galeriist kasvuhoonestesse, kus juhatan neid mööda rada, nagu seda kunstnikuga ette kujutasime. Ei olnud lihtne luua vastastikust tasakaalus vastasmõju kunsti ja botaanikaaia vahel, mis on sedavõrd võimas elujõuliste taimede kuningriik, mis asustab seda paika,“ täpsustas Weinquin.
Näituse eesmärk on uurida looduse ja kultuuri koosmõju ja dilemmasid, kasutades muu hulgas mustkunsti, seebimulle ja soolakristallidest kasvatatud kompositsioone. Näituse koostamisel külastas kunstnik mitmeid herbaariume ja seemnepanku Euroopas ning väljendab kogetut väljapanekul. Lugeda saab ehtsaid ja väljamõeldud kirjeldusi Galápagose saartelt, kus Darwin visandas osaliselt oma evolutsiooniteooria. Näituse külastaja saab juurelda loodusteaduse lätete, teadustöö praktilise väljundi ja teaduspõhise maailmavaate üle ning mõtiskleda elurikkuse ja liikide väljasuremise üle.
Näitus on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist ning kuulub Euroopa Kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Näitus „Looduse loor“ on Tartu Ülikooli botaanikaaias avatud 15. juunist kuni 28. juulini. Näitust saab külastada botaanikaaia lahtiolekuajal iga päev kell 10–17. Näituse külastamine ja ekskursioonil osalemine on kasvuhoonepiletiga.
Näitust toetavad Kultur | lx – Luksemburgi kunstinõukogu, Kultuuriministeerium/ Luksemburgi valitsus, Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.