Perepäev

Pühapäeval, 9. juunil Tartu Ülikooli botaanikaaias

Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivali Perepäeva tegevused toimuvad koostöös festivali partneritega.
Perepäeval osalemine ja enamik töötubasid on tasuta. Mõnel juhul on osalejate arv piiratud. Tegevused sobivad igas vanuses huvilistele!

Töötoad tutvustavad loodussäästlikku eluviisi, liike meie ümber või pakuvad võimalust meisterdada, näiteks ehitada lindude pesakasti või omal käel nakatada seenepakku. Noored ja täiskasvanud saavad samal ajal osaleda seminaril, mis tutvustab veevabasid käimlaid, uudistada loodusajakirjade lauda, võtta osa viimasest kuraatorituurist Hiiumaa ülaste näitusel või kaasa teha juhendatud shindo välitundides.

Perepäeva erikülaliseks on rändbaar Kaine Kärbes. Rändbaar pakub kogu päeva kestel maitseelamust „0 promilli“ kujul ehk kõik joogid on täiesti alkoholivabad.

Veeda koos Perepäeva tegijatega meeleolukas päev Tartu Ülikooli botaanikaaia roheluses!

Perepäeva töötubasid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Shindo välitunnid
Kell 9 ja 12, laste mänguväljaku vastas aluval piknikualal

Juhendab Riina Kasterpalu (Tulesina). Lõõgastav venitusvõimlemine shindo® on järjest arenev meetod, mille lõi jaapanlanna Kazuko Kuratomi. Shindo ergutab energia-, lümfi- ja vereringet, parandab rühti ja liigeste liikuvust, tasakaalustab närvisüsteemi, vähendab ärevust, vabastab kehasse takerdunud emotsioone. Välitunnis teeme harjutusi, mis aitavad leevendada pingeid seljas, õlavöötmes ja kaelas. Shindo harjutused treenivad kehasisest tähelepanu ja kohalolemise oskust ning õpetavad end hingamise abil tõhusamalt lõdvestama. Tunnis osalemiseks ei ole tarvis eririietust ega võimlemismatti, arvestada tuleb vaid mugavate riietega, kuna harjutusi tehakse seistes.
Tunni kestus kuni 40 minutit. Sobib täiskasvanutele. Tunnid toimuvad algusega kell 9.00 ja 12.00 botaanikaaia piknikualal, laste mänguväljaku lähistel. Vajalik on eelregistreerimine riina@tulesina.ee.
Naisterahvas Riina Kasterpalu shindo harjutust tegemas

Linnupesakastide meisterdamine
Kell 10–14, alpiaias
Juhendab Margus Ots (Linnuvaatleja). Kohapeal saab valmis meisterdada pesakasti ja selle endaga koju kaasa võtta. Osalejate arv piiratud.

Ööliblikate töötuba
Kell 10–14
Juhendab disainer ja ööliblikate entusiast Liina Lember (koduleht).
Töötoa jooksul meisterdame ööliblikatele ja teistele olulistele tolmendajatele aia, kasutades selleks paberit ja mitmeid põnevaid looduslikke materjalide. Samuti on võimalus katsetada ja meisterdada, kasutades tsüanotüüpia ehk valgustundlikku paberit. Õpime nimetama Eestis levinud looduslikke õistaimi ja seda, kuidas putukad neile olulised õied üles leiavad. Lisaks räägime ööliblikatest ning nende olulisusest. Töötuba mõjub lõõgastavalt ning on sobilik igas vanuses osavõtjale. Töötuba on avatud ja sellest võib osa võtta igal hetkel 10-14 kellaaia vahel. Tule võta osa uuesti kogemusest ja avasta ööliblikate, putukate salajane maailm!

Taimede ja liblika kujund valgustundlikul paberil


Toit kasvab ka linnas!
Kell 10–14
Tartu kogukonnaaiad – Tartu Maheaed ja Emajõe Aed – tutvustavad toidu kasvatamise võimalusi Tartus.

Seemnelintide valmistamine
Kell 10–14
Juhendajad Eesti Maaülikooli Mahekeskusest. Võimalus teha porgandi või maitsetaimede seemnelinte, lastele ja täiskasvanutele erinevad aiandusteemalised mõistatamismängud.

Seemneraamatukogu ja meisterdamine lastele
Kell 10–14
Juhendajad Tartu Linnaraamatukogu Seemneraamatukogust. Töötoas seemnemängud, looduslike vahenditega meisterdamine, seemneraamatukogu.

Peipsi Koostöö Keskuse telk info ja tegevustega
Kell 10–14
Telgis erinevad infomaterjalid, ristsõna lahendamine ja muu.
Kell 13–14 Töötuba „Kliimasõbralik toit“
Eelregistreerimisega kuni 20 inimesele (registreerimise info täpsustamisel)
Juhendab Margit Säre (Peipsi Koostöö Keskus). Töötoas uuritakse, milline on kliimasõbralik toit, kuidas seda valmistada ja kuidas see maitseb.

Õpituba „Kukulind“
Kell 11–14, Lai 40 (sammastega maja) mängutuba
Lapsed saavad värvida pilte aasta linnust käost ja meisterdada. Juhendavad aasta linnu meeskonna liikmed Elle-Mari Talivee ja Liis Keerberg. Tasuta. Lisateave: eoy.ee/kagu.

Kalateemaline töötuba
Kell 10–14
Juhendajad Eesti Maaülikooli Võrtsjärve õppekeskusest. Kalapüügimäng, kalaprint ehk gyotaku, väiksematele huvilistele kalapiltide kleepimine.

Seenepakkude valmistamise töötuba
Kell 10–14 (või kuni pakke jätkub), alpiaias
Juhendavad Eesti Maaülikooli teadurid Marili Vester ja Kalev Adamson. Seenepaku valmistamise töötoas saab igaüks valmistada Eesti loodusest pärit austerservikuga seenepaku endale koju viimiseks. Kodus saab jälgida seenearengut pakul ning peale paku aeda istutamist on võimalik sügisel enda kasvatatud seeni toiduks tarvitada. Töötuba on tasuline.
Lillepotis on seenepakk

Põllult pannkoogini – kuidas tagada toiduturvalisus
Kell 10–14
Juhendab Eesti Maaülikooli teadur Evelin Loit-Harro. Töötoas tutvustatakse erinevaid põllumajandusega seotud viljapäid (nisu, tatar, oder jne) ning loovalt valmistatakse töötoa jooksul saadustest pannkoogid. Laste töötoas osalemine koos saatjatega.

Loodusajakirjade Eesti Loodus ja Horisont tutvustamine, müümine, jagamine, kohapeal saab osaleda õnneloosis. Läbiviija MTÜ Loodusajakiri

Seminar „Ellujäämine läbi veevaba käimla“
Kell 13, Lai 38 (palmimaja) õppeklassis
Lektor Peep Tobreluts tutvustab kuivkäimla ehitamist ning vajalikkust. Seminar on rahvusvahelise konverentsi eelsündmus.

Ettekanne „Aasta lind kägu”
Eesti Ornitoloogiaühing
Kell 14, Lai 40 (sammastega maja) mängutuba
Lühikeses ettekandes räägivad aasta linnu meeskonna liikmed Liis Keerberg ja Elle-Mari Talivee käost. Tasuta. Lisateave: eoy.ee/kagu.

Kuraatorituur näitusel „Hiiumaa imelised ülased“
Kell 15–16, algus Lai 38 (palmimaja) fuajeest
Tartu Ülikooli botaanikaaia aednik ja ülaste näituse kuraator Olesja Escuer viib läbi viimase ekskursiooni näitusel, mis on avatud TÜ botaanikaaia palmimaja õppeklassis 9. juunini. Osalejate arv piiratud.
Noore naise, Olesja Escueri portree

Linnupesade sari: Mr. Garfield loodusest inspireeritud helisid
Noor mees klaveri ja mikrofoniga
Perepäeva jätkuks toimub kell 18–21 kontsert, millest kaks tundi sisustab Mr. Garfield.
Kodanikunimega Tuudur Tamme on tänaseks muusikaga tegelenud juba pea 30 aastat. Tema muusikas kohtuvad kosmiline kõiksus, lootustandvad harmooniad ning mõnus annus mahedust. Inspiratsioon on eelkõige tulnud loodusest ja 1980. aastate muusikast. Perepäeval mängib ta oma lemmikpalasid, mille järgi on kõik huvilised oodatud tantsima.
Linnupesade sari kuulub Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivali loovprogrammi, mis on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

***
Tegu on avaliku üritusega. Korraldaja võib üritusel teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.
Tule jalgsi, rattaga või ühistranspordiga – TÜ botaanikaaias on ratta parkimise võimalus, linnarattaparkla asub kohe üle jõe, jõe ja botaanikaaia vahel asub Palmihoone bussipeatus.
Kraanivesi on kättesaadav. Võta kaasa oma joogipudel.
Kõik Perepäeva sündmused on ligipääsetavad liikumispiirangutega külastajatele.
Palun tutvu lähemalt Tartu Ülikooli botaanikaaia külastaja meelespeaga! Koerad ei ole lubatud.