Loodusvaatluste tegemise huvilised on oodatud Tartusse vaatlusmaratoniks valmistuma
Sel neljapäeval, 25. aprillil kogunevad loodusvaatluste tegemise huvilised Tartu Ülikooli botaanikaaias, et üheskoos seitsmendaks loodusvaatluste maratoniks valmistuda. Kõigi ühine eesmärk on Loodusloovusfestivali raames toimuval vaatlusmaratonil 8.–9. juunil võimalikult palju eluslooduse liike kirja panna.
Osalejad saavad ülevaate, mida erinevate liikide vaatlemisel silmas pidada ja miks oma vaatlustest teada anda. Tehakse ka loodusvaatlusi ja sisestatakse need Plutof GO nutirakendusega eElurikkuse andmeportaali samamoodi nagu vaatlusmaratonil juunikuus. Seminaril osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine. Kohtumist saab osaliselt jälgida ka veebis.
„Ootame kõiki loodushuvilisi, kes naudivad looduses käimist, aga nüüd tahaksid ka liike määrama õppida ja oma vaatlusi salvestada,“ ütles loodusvaatluste maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.
Seminari esimeses pooles toimuvad ettekanded, mida saab jälgida ka veebis. Seminari teises pooles toimuvad praktilised ja liikuvamad tegevused Tartu Ülikooli botaanikaaia läheduses Emajäe ääres ja Supilinnas, kuid neid ei kanta üle veebis. Vaatluste sisestamise läbi proovimiseks palume võimaluse korral kaasa võtta enda nutitelefon või tahvelarvuti.
Seminaril räägivad maratoni eestvedajad Veljo Runnel, Margit Hirv ja Triin Nõu. Käsitletakse vaatlusala töökorraldust, vaatlejate juhendamist vaatluste tegemisel ja vaatlusandmete edastamisel; vaatlusi maastikul (töövõtted ja -vahendid erinevate eluslooduse rühmade vaatlemisel); vaatlusandmete sisestamist (PlutoF Go), andmete kättesaadavust (elurikkus.ee, PlutoF), andmete hilisemat parandamist; vaatlusala tegevuse avalikku teavitust.
Loodusvaatluste maraton on harrastusteaduse algatus, mis kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz, mille käigus tuvastatakse loodusteadlaste ja -huviliste koostöös kindlal alal ja kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike kui võimalik. Eelnevate aastate maratonidel on tehtud kokku üle 33 000 vaatluse ja avastatud Eestile kaks uut liiki.
Loodusvaatluste maraton on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist, mida korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega üle Eesti ja Euroopast. Loodusloovusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Loodusvaatluste maratoni toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute keskus.