Loodusfestival on selleks korraks läbi – täname kõiki, kes korraldasid või osalesid sündmustel ja töötubades

Kohtumiseni taas 7.–11. juuni 2023
 

***

10.–15. juuni 2022
 

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama jätkusuutlikke tarbimis- ja käitumisharjumisi. 2022. aasta festival keskendub meid ümbritsevatele justkui märkamatutele naabritele, kes elavad inimese loodud keskkonnas: parkides, aedades, rõdudel, ka toas. Festivalil avastame elurikkust enda ümber, uurime, kuidas kaasnaabreid hoida ja väärtustada, toimub traditsiooniline fotokonkurss ning loodusvaatluste maraton, lisaks palju põnevaid sündmuseid üle Eesti.

2022. aasta Loodusfestivali peateemaks on Sinu naabrid toas ja õues.

Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime
Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival „Loodus loob“.

Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalaga. Aasta hiljem kasvas ettevõtmine suuremaks ja nimetati ümber Tartu loodusfestivaliks. 2018. aastast on festivali tegevused aset leidnud ka väljaspool Tartut ja seepärast kannab sündmus nime Loodusfestival.

Loodusfestivali toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

 

Tartu2024

kik

 

 

 

TULE KAASKORRALDAJAKS!

Kaheksas Loodusfestival keskendub Sinu naabritele toas ja õues

Loodusfestival toimub sel aastal 10.–15. juunil. Kuue päeva jooksul keskendutakse elurikkuse tundmaõppimisele meid ümbritsevas keskkonnas.

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Käesoleva aasta festival keskendub meid ümbritsevatele justkui märkamatutele naabritele, kes elavad inimese loodud keskkonnas: parkides, aedades, rõdudel, ka toas. Festivalil avastame elurikkust enda ümber ja uurime, kuidas kaasnaabreid hoida ja väärtustada. Traditsiooniliselt toimuvad Loodusfestivaliga käsikäes linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ ja loodusvaatluste maraton, lisaks palju harivaid ja looduskeskseid sündmuseid üle Eesti. 

Eelmise aasta festivali kava kujunes rikkalikuks, sest kaaskorraldajatel oli võimalus enda sündmusi läbi viia nii oma organisatsiooni ruumides kui ka kõikjal vabas õhus. „Kui eelmisel aastal oli festivali kavas palju erinevaid töötube, seminare ja loenguid, siis ka sel aastal jätkame sarnaselt – festivali kavva planeerime erinevaid sündmusi kõikidele huvilistele,” sõnas Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein. Esialgset teavet osalemise ja planeeritavate sündmuste kohta oodatakse festivali kaaskorraldajatelt hiljemalt 31. märtsiks. Ettepanekud saab kirja panna täites ankeedi sellel lingil

Loodusfestivali linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ toimub 28. märtsist 18. maini. Korraldajad kutsuvad linnaoodust märkama läbi kaamerasilma: fotokonkurss „Metsik linn“ keskendub just linnalooduse ja linnakeskkonna omavahelistele suhetele. 

Traditsiooniline loodusvaatluste maraton tähistab sel aastal juubelit. Viies maraton toimub 11.–12. juunil. Taaskord on üle Eesti paiknevates avalikes vaatluspunktides kõigil huvilistel võimalik osa võtta maratonist ja teha loodusvaatlusi ka koos juhendajatega. Kõik maratoni käigus tehtavad vaatlused sisestatakse eElurikkuse andmeportaali, kus need on avalikult kuvatult kõigile kättesaadavad. Vaatlusalade registreerimine avatakse 21. märtsil eElurikkuse andmeportaalis Loodusvaatluste maratoni kodulehel

Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalaga. Aasta hiljem kasvas ettevõtmine suuremaks ja nimetati ümber Tartu loodusfestivaliks. 2018. aastast, laienedes üle Eesti, tegutseb festival Loodusfestivali nime all. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi, kus kannab nime Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival. 

LOODUSFESTIVALI PROGRAMM

LOODUSFESTIVAL 2022

Loodusfestival toimub 10.–15. juunini. Tutvu festivali programmiga

LINNALOODUSE FOTOKONKURSS „METSIK LINN“

Linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ ootab töid võistlustulle

 

Loodusfestivaliga käsikäes toimuv fotokonkurss „Metsik linn“ tuleb taas. Tänavu on fookuses on naabrid meie toas ja õues. Esita oma tööd konkursile 28. märtsist kuni 18. maini.

 

Traditsiooniks saanud fotokonkurss „Metsik linn“ kutsub märkama loodust ja esitama fotosid konkursile. Kevadiselt toreda viisina looduse vaatlemiseks julgustame osalejaid linnaloodust tähele panema läbi kaamerasilma. Fotokonkursile saab töid esitada 28. märtsist kuni 18. maini.

 

Fotosid hinnatakse kahes vanuserühmas: lapsed ja noored (kuni 15-aastased, k.a) ning üldarvestus, kus osavõtjate vanus ei ole piiratud. Konkursile esitatud töid hindab kuueliikmeline žürii, kuhu kuuluvad oma ala eksperdid Piret Eensoo, Rene Jakobson, Kaisa Keizars-Aron, Ingmar Muusikus, Kerttu Taggo ja Urmas Tartes. Võitjad kuulutatakse välja Loodusfestivali esimesel päeval, 10. juunil enne Linnujämmi sündmust Tartus Emajõe Lodjakojas. Fotokonkursi 20 parima töö galerii riputatakse üles Tartu Ülikooli botaanikaaeda, kus saab seda suve lõpuni uudistada.

 

Selle aasta konkursi toetajad on välja pannud uhkeid auhindu, millest on rõõmu igaühele. Kingikotti on oma panuse andnud: Photopoint, Fotografiska, Naissaare Külalistemaja, Teater Vanemuine, Viru Folk, Eesti Loodusfoto, Eesti Kunstimuuseum, 360 kraadi, Pesapaik, Salibar, MISU OÜ, Ajakiri Looduses, Huggy, Natty, MTÜ Loodusajakiri, Kommipomm, RMK, Tallinna Loomaaed, Pernova Loodusmaja ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

 

Fotokonkurss „Metsik linn” on osa Loodusfestivali programmist, mis sel aastal toimub 10.–15. juuni 2022. Loodusfestivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival: „Loodus loob“.

 

Lisateave:
Loodusfestival
loodusfestival@ut.ee
http://loodusfestival.ee/

LOODUSVAATLUSTE MARATON

Loodusfestival kutsub loodusvaatluste maratoni aladest teada andma

Järjekorras viies loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 11.–12. juunil üle Eesti. Vaatlusaladest saab teada anda 1. juunini.

Kõik huvilised, kes osalevad loodusvaatluste maratonil, saavad võimaluse õppida kodukoha loodust paremini tundma ning anda oma panuse andmete kogumisse, mida saavad oma töös ära kasutada loodusteadlased ja -kaitsjad.

Loodusvaatluste maratonil osalemiseks tuleb registreerida vaatlusala, mis võib olla avalik, et kõik huvilised saaksid osaleda, aga sobib ka eramaa, et pereringis loodust avastada. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda, et tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali jõuaksid. „Kodukoha või mõne muu paiga registreerimine vaatlusalaks aitab lähemalt tundma õppida sealset elurikkust. Maratoni toimumise ajal on alati põnev jälgida, milliselt vaatlusalalt kõige rohkem liike leitakse,“ rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton on viiendat aastat toimuv harrastusteaduse sündmus, mis kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitzi käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul (tavaliselt 24 tundi) nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Seda tehakse teadlaste ja loodushuviliste koostöös.

Loodusvaatluste maratoni peakorraldajad on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa kaheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist.Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival: „Loodus loob“.

2021. aastal oli erinevates Eesti paikades 41 vaatlusala, kus tehti üle 7600 loodusvaatluse ja leiti uus liik – muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger. Maratoniga seotud sündmustel osales ligi 600 inimest. Aastal 2018 pärjati vaatlusmaraton Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai 2019. aasta alguses tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil. 

28. aprillil tutvustab Veljo Runnel loodusvaatluste maratoni kõigile loodushuvilistele tasuta seminaril „Loodusvaatluste maratoni infopäev“. Täpsem teave peagi Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia kodulehtedel.

Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine: elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis: www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
Loodusfestival Facebookis: https://www.facebook.com/loodusfestival/

Lisateave:

Veljo Runnel

Loodusvaatluste maratoni korraldaja

veljo.runnel@ut.ee

+372 520 6108

 

Margit Hirv

Loodusvaatluste maratoni vaatlusalade koordinaator

loodusvaatluste.maraton@gmail.com

+372 5239736

TULE VABATAHTLIKUKS!

Tule Loodusfestivalile vabatahtlikuks!

Ootame abilisi, kes teeksid sündmustel pilte või kirjutaksid lühikokkuvõtteid toimunud sündmustest blogina, teeksid korraldajate ning osavõtjatega intervjuusid või kajastaksid sündmust muul endale sobival viisil. Pole vaja eriteadmisi ega -oskusi, näiteks piltide tegemiseks piisab täiesti tavalisest nutitelefonist. Meie jaoks on lihtsalt oluline suurendada kõikide festivali ürituste kajastamist ka neile, kes ei saa ise osaleda.

Kui oled juhtumisi loodusteaduste või meedia valdkonna tudeng ja otsid võimalust praktikaks, võta meiega ühendust.

Loodusvaatluste maratonile ootame väga lisajõude, kellel oleksid ka erialalised teadmised ja oskused erinevate organismirühmade tuvastamisel. Erinevaid liike otsida ja andmeportaali sisestada saavad kõik huvilised, kellel ehk polegi väga tugevaid taksonoomilisi teadmisi, küll aga on soov õppida ja kaasa lüüa. Eesmärk on kasvatada maratoni aladel määratud liikide hulka. Mida rohkem osalejaid, seda suurem on ka lootus avastada haruldasi või suisa Eestile uusi liike.
 

Kui on huvi Loodusfestivali melus rohkem osaleda, kirjuta kaarin.hein@ut.ee!

 • linnaloodudse_paev_13_juuni_-_foto_karin_pai.jpg
 • slide2019_3
 • slide2019_4
 • linnuhommikk
 • slide2019_5
 • slider2019_7
 • slider2019_9
 • slider2019_8
 • linnujämm 2
 • sammal
 • slider2019_6
 • fotokonkurss
 • linnujämm
 • linnujämm 3
 • villu&margit
 • Veljo_intekas
 • linnuhommik
 • Loodusfestival 2020
 • Loodusfestival 2020
 • Loodusfestival 2020
 • Loodusfestival 2020