Oma karjäärivalikuid kaaludes püüa teadlikult kujundada võimalikult mitmekülgne vaade. Kasulik on teada, mis toimub Sinu õpitaval erialal, teistes valdkondades ning üldiselt tööturul. Infot otsides saad aimu ka oma tunnetusest ja eelistustest.
Mõttehetk. Mida Sa juba tead oma eriala rakendusvõimaluste kohta? Millist infot on Sul juurde vaja?
SA Kutsekoda koostatavad OSKA tuleviku tööjõu- ja oskuste vajaduse uuringud pakuvad analüüse ja prognoose selle kohta, kui palju ja milliste oskustega töötajaid vajatakse Eesti tööturul praegu ja järgneva kümne aasta jooksul.
OSKA tulevikutrendide ülevaade sisaldab uuemat teavet selle kohta, kuidas kestlikkus muutub normiks, digitehnoloogia ulatub kõikjale, üleilmastumine võimendab mitmesuguseid riske, muutused rahvastikus ja väärtusmaailmas aitavad suurendada paindlikkust, sotsiaalset sidusust, väärtustada rohkem vaimset ja füüsilist tervist.
OSKA üldprognoosist 2022–2031 leiad ülevaate Eesti majanduse ja tööturu arengusuundadest, nii praegusest kui ka lähituleviku tööjõuvajadusest ning -pakkumisest tervikuna ja ka ametialarühmade, tegevusalade, haridustasemete ja õppevaldkondade kaupa.
Uuri ametite kohta
Eri ametinimetusega töökohad võivad olla sisu mõttes üsna sarnased ja vastupidi – mõnikord võivad ühe ja sama ametinimetuse taga olla täiesti erinevad tööülesanded. Iga ametikoht sõltub tööandja eripäradest.
uuri põhjalikult tööpakkumisi: kas tahad valida projektitöö, vastutada ise või teha meeskonnatööd, kas eelistad osaajatööd või täiskohta, millised on ametikohal nõutavad tööülesanded, pakutavad töövahendid ja eeldatavad töömeetodid ning kas need sobivad Sulle;
tutvu ettevõtete kodulehel oleva infoga ja küsi vajaduse korral lisateavet;
osale karjäärimessidel ja teistel sarnastel üritustel ning suhtle näiteks huvipakkuva ettevõtte praeguste või endiste töötajatega;
osale praktikaprogrammides (nt ülikoolis projektipraktika, suuremate ettevõtete programmid).
Milliseid oskusi tööandjad ootavad?
Karjäärikujundamise valdkonnas on kasutusel järgmised terminid:
kompetents ehk pädevus, mis on teadmiste, oskuste, hoiakute ja väärtuste kogum;
erialased ehk valdkonnaspetsiifilisedoskused, mis on vajalikud kindlas valdkonnas töötamiseks ja erialateadmiste rakendamiseks;
üld-ehk tulevikuoskused, mida saab kasutada kõigis töövaldkondades. Need võimaldavad muutuvates oludes tulemuslikult hakkama saada ja toetavad erialaste oskuste edukat kasutamist. Tööandjad peavad uute töötajate värbamisel oluliseks sageli mitut üldoskust, näiteks loovat mõtlemist, probleemilahendamise oskust, uuendusmeelsust, info töötlemise ja analüüsimise oskust, teadlikkust üleilmsetest probleemidest ja kultuuridest, enesejuhtimisoskusi ja vastutustundlikkust, koostööoskusi, intellektuaalset uudishimu, õppimis- ja kohanemisoskust. Uuri Kutsekoja kodulehelt ka tööelu üldoskuste klassifikatsiooni ja tulevikuvajadusi ning tutvu Maailma Majandusfoorumi aruandes esitatud üldoskuste tulevikuvaatega.
Mõttehetk. Millised on Sinu erialased oskused ja millised üldoskused? Milliseid oskusi soovid edasi arendada? Uuri lähemalt enda oskusi.
Eri ametikohtadega tutvudes uuri hoolega kandideerimistingimusi. Tee endale selgeks, millised oskused on alustamiseks hädavajalikud ning milliseid saab töötades lihvida ja juurde õppida.
Millised on tööandja(te) huvid ja ootused?
Millised on viis peamist erialaoskust ja viis üldoskust, mida on kõige sagedamini Sind huvitava valdkonna tööpakkumistes mainitud?
Missuguseid oskusi nimetatakse tööandja veebilehel?
Millistest oskustest kuuled valdkonna inimesi kõige sagedamini rääkimas ja millises võtmes?
Millised oskused ja kogemused on vajalikud ametikohale kandideerimiseks?
Millised kogemused ja missugused pädevused toetavad Sind Sulle huvi pakkuvas ametis kõige paremini?
Millised on ametikohad, kus Sinu oskused on väga vajalikud?
Kas pead veel midagi juurde õppima, et soovitud töökohal edukas olla? Kui pead, siis mida?
Millised on Sind huvitaval töökohal enesetäiendamise võimalused?
Uuri tööandja kohta
Töökeskkond võib varieeruda sõltuvalt sektorist, valdkonnast, ettevõttest, organisatsioonist ja allüksusest. Seepärast on kasulik otsida selle kohta teavet.
süvene ettevõtte kultuuri, väärtusi ja töökeskkonda iseloomustavasse infosse;
tee endale võimalikult selgeks, milline on potentsiaalse töö asukoht, tööaeg, meeskond, ettevõtte struktuur, taust, usaldusväärsus, äriflosoofia, finantsseisund jne;
uuri võimaluse korral, kuidas inimesi kaasatakse, kuidas toetatakse uusi töötajaid, millised on arenguvõimalused ja ootused, kui pikka aega töötajad tavaliselt selles ettevõttes töötavad, kuidas neid tunnustatakse, millised on puhkusevõimalused, lisaboonused jne;
kasuta info leidmiseks avalikke infoallikaid: tööpakkumine, ettevõtte veebileht ja sotsiaalmeedia, artiklid ja pressiteated. Haridusportaalis on võimalik tutvuda ülevaadetega ametialade ja ametite töökeskkonnast ja tingimustest;
suhtle ettevõtte endiste või praeguste töötajatega ning räägi inimestega, kellel on valdkonnast asjakohased teadmised.