Millised on olulised sammud tööotsimisel?

Töö otsimine on sageli stressirohke: infot, keskkondi ja tööpakkumisi on palju, küsimusi on rohkem kui vastuseid. Kuidas eristada olulist infot ebaolulisest ja sobivaid pakkumisi sobimatutest? Kuidas end nähtavaks teha ja kandideerida? Mida peab teadma ja tegema?

Soovitud töökohani on lihtsam jõuda, kui valmistud selleks põhjalikult. Selleks kuluvad ära järgmised soovitused.

Õpi aru saama enda väärtusest ning sellest, mis on Sulle elus ja töös oluline. Millised on Su vajadused, eesmärgid, huvid ja eelistused? Missugused on Su tugevad küljed, oskused ja kogemused? Milliseid arenguvõimalusi otsid? Mis Sind motiveerib? Millised hoiakud ja mõtteviis Sind toetavad ja mis takistavad? Mis valdkonnas ja ametikohal soovid päriselt töötada? Millised on ametikohad, kus oled nõus töötama? Millist töötamisviisi eelistad (täiskohaga või osaajaga töö, kaugtöö, projektipõhine töö, ettevõtlus jne)? Mõtle rahulikult ja vasta neile küsimustele enne, kui asud tööd otsima. Tööandjad oskavad hinnata eneseteadlikku töötajat.

Loe huvipakkuv töökuulutus alati põhjalikult läbi. Mis on seal kirjas ettevõtte, pakutava töö ja ametikoha kohta? Millised on ootused kandidaadile – missugust haridust, kogemust, mõtteviisi temalt eeldatakse? Milliseid oskusi tööpakkuja vajab? Vajaduse korral küsi lisainfot, et teha teadlik otsus kandideerimise kohta. Uuri võimalikult põhjalikult tööandja tegevusala ning tausta – kui suur on ettevõtte usaldusväärsus, millised on sealsed väärtused, hoiakud jm. Vaata ka ettevõtet puudutavaid meediakajastusi. Kogu sõpradelt ja tuttavatelt lisainfot.

Hoia silma peal tööportaalidel, otsi sihipäraselt pakkumisi ja kandideeri. Ole aktiivne, suhtle sõprade ja õpingukaaslastega: ehkki oskused on olulised, võivad õiged kontaktid aidata Sul mõnikord kiiremini otsitavat leida. Näita üles initsiatiivi ja võta otse ühendust Sulle huvipakkuva ettevõttega, küsi sealsete töövõimaluste kohta ja kirjelda oma motivatsiooni. Igal pöördumisel arenevad Su oskused, mida on vaja nii töö otsimisel kui ka tööelus.

Mõtle, mis Sind selle pakkumise ja ettevõtte juures köidab. Miks soovid just sellele ametikohale kandideerida? Millised Sinu väärtused kattuvad ettevõtte omadega? Millised Sinu ootused, huvid ja oskused sobituvad pakutud ametikoha ja ülesannetega? Mida oled valmis tulevasele tööandjale pakkuma?

Vali hoolikalt, kuhu kandideerid, ja tee seda korrektselt ja läbimõeldult. Vajaduse korral võid enne pidada nõu karjäärinõustajaga, kellega saad oma plaanid, kandideerimisdokumendid ja töövestluseks valmistumise seisu üle vaadata.

Accept Cookies