Lisaks õpinguid puudutavatele plaanidele tuleb ülikooli ajal korraldada ka oma elu olmeline ja majanduslik pool, näiteks otsustada, kus elada, kuidas hankida toitu, riideid ja õppevahendeid. Selleks on vaja läbi mõelda, millised on Sinu sissetulekud ja kas need katavad vajalikud kulud. Osa üliõpilasi püüab leida toimetulekuks tööd, teine osa võtab õppelaenu. Lisaks saab taotleda stipendiumi või toetust. Õpinguid on võimalik hõlbustada ka muul viisil, näiteks kasutada akadeemilist puhkust, pikendada õpinguid, maksta õppetasu, arvestada varasemat õpi- ja töökogemust (VÕTA) jne. Kui Sul on erivajadusi, võtab ülikool seda arvesse. Ka juhul, kui õpingud on pooleli jäänud, saab neid teatud tingimustel jätkata.
Akadeemiline puhkus vabastab üliõpilase õppe- ja teadustöö kohustustest, kuid ta jääb edasi üliõpilaste nimekirja. See on hea võimalus neile, kellel on vaja oma õpingutes pausi teha, õppekoormust reguleerida või õppevõlgnevusi likvideerida. Akadeemilist puhkust on võimalik võtta omal soovil või tervislikel põhjustel.
Eraldi võimalused on veel puhkus aja- või asendusteenistuse ajaks ning lapse hooldamiseks.
Täpsem teave akadeemilise puhkuse võtmise kohta on ülikooli veebilehel.
Jah. Õpingud pikenevad näiteks akadeemilisel puhkusel ja välisõpingutel oldud aja võrra. Sealjuures tuleb arvesse võtta, et akadeemilise puhkuse korral loetakse pikendatud aega päevades, välisõpingute korral semestrites. Lisaks on võimalik taotleda õpingute pikendamist (õppe lõpukuupäeva edasilükkamist) õppevõlgnevuste likvideerimiseks.
Enamiku eestikeelsete õppekavade ja osa ingliskeelsete õppekavade alusel õppimine täiskoormusel on tasuta. Tasuta kohale vastu võetud üliõpilasel tuleb koguda semestris nõutav hulk ainepunkte. Selle nõude täitmatajätmisel tuleb tasuda õppetasu.
Paljude võõrkeelsete õppekavade alusel ja osakoormusega õppimine on tasuline. Õppetasu suurus sõltub õppekohast ja -kavast. Ülikooli veebilehelt leiab kogu info õppetasu kohta.
Varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamine võimaldab kõrgkoolides ja koolitusasutustes läbitud taseme- ja täiendusõpet, töökogemust ja muul viisil õpitut arvesse võtta, kui see on kooskõlas vastuvõtutingimuste ja õppekavaga. Seda, mida ja kui palju Sinu varasemast õpi- ja töökogemusest ülikooliõpingute osana arvestada saab, hindab Sinu taotluse alusel VÕTA komisjon.
Kui soovid VÕTA asjus nõustamist, võta ühendust oma õppekava VÕTA nõustajaga. Üldiste küsimuste korral võid pöörduda ka e-posti aadressil vota@ut.ee.
Erivajadusega on üliõpilane, kes vajab õpiväljundite saavutamiseks tuge. Seda saab pakkuda õppeaine korralduse või õpikeskkonna muutmise teel.
Erivajadus võib tuleneda tervisest: üliõpilasel võib olla pikaajaline tervisehäire, vaimse või füüsilise eripäraga kaasnevad raskused. Suurem paindlikkus hariduse omandamisel võib olla vajalik ka näiteks üliõpilase andekuse, aktiivse sportlaskarjääri või lähedaste hooldamise korral, samuti poliitilise või sõjalise olukorra tõttu.
Loe lähemalt, kellele ja milliseid kohandusi on võimalik õppetöös teha, ja võta ühendust erivajadustega üliõpilaste nõustajaga, et arutada, milliseid kohandusi vajad sisseastumisel, õppetöös osalemisel, eksamite ja arvestuste tegemisel, õppevahendite hankimisel või sobiva sotsiaalse ja füüsilise keskkonna loomisel.
Kui õpingud Tartu Ülikoolis on mingil põhjusel katkenud, aga soovid neid jätkata, on võimalik taotleda reimmatrikuleerimist pooleli jäänud õppekava õppekohale või õppida edasi eksternina.
Õpinguid saab jätkata ka mõne muu õppekava järgi. Sel juhul tuleb kandideerida selle õppekava vabale õppekohale või astuda uuesti ülikooli. Taas ülikooli astudes tuleb arvestada teist või enamat korda tasuta õppimise piirangutega.
Jah, Tartu Ülikoolis saab kindla õppekava alusel õppida ka eksternina. Ekstern ei ole üliõpilane, kuid tal on lubatud täita õppekava, sh sooritada eksameid ja arvestusi (kuni 30 EAP-d õppeaastas), teha praktikat ja kaitsta lõputöö või sooritada lõpueksam.
Tartu Ülikool on Eesti suurim täiendusõppe pakkuja väga mitmekesiste võimalustega, mille hulka kuuluvad avatud registreerimisega kursused kõikidele huvilistele enesearendamiseks, eri- või ametialase pädevuse suurendamiseks; tellimuskoolitused organisatsioonidele; suve- ja talveülikooli kursused; e-kursused, sh vaba juurdepääsuga e-kursused (MOOC-id); mikrokraadiprogrammid; üksikud tasemeõppeained; loengu- ja seminarisarjad jm üle Eesti.