Kuidas õpingute juhtimine käib?

Oled asunud õppima ülikooli ja Sinu ees avaneb terve uus maailm. Võib tulla üllatusena ja tekitada ka omajagu segadust, et ülikool ei olegi Sinu õppeaineid selgelt paika pannud, kooliskäimist ei kontrollita ja igapäevaseid koduülesandeid ja hindeid või punkte võib-olla polegi. Kuidas siis teada, kuhu on vaja minna ja mida teha ning kuidas olla kindel, et oled oma õpingutega ilusti järje peal?

Pane tähele, et Tartu Ülikoolis on eri liiki õppekavasid. Bakalaureuseõppes on need üldjuhul paindlikumad kui rakenduskõrgharidus- ja integreeritud õppes. Näiteks arstiteaduse õppuritele on õpitee selgemalt ette määratud, neil on teada, millisel semestril milliseid aineid tuleb läbida ja üliõpilased on jaotatud rühmadesse, kellega koos iga päev ühiselt õpitakse. Seevastu näiteks ajaloo õppekava üliõpilaste valikuvabadus on suurem – neil on mitu spetsialiseerumissuunda, eri semestritel saab valida eri mooduleid ja õppeaineid, samuti sõltub tunniplaani sisu ja õppekoormus vaba- ja valikainetest ning kõrvalerialast. Ka õpingukaaslased on igas loengus või seminaris erinevad.

Mõttehetk. Milline on Sinu õppekava? Mis on õppekavas kohustuslik ja kui palju on valikuvabadust, mida ja millal õppida? Kust Sa leiad selle kohta rohkem infot ja kes võiks Sulle eri võimalusi selgitada?  

Kui tunned, et vajad rohkem infot ja selgust, siis räägi oma tuutori, õppekorraldusspetsialisti või programmijuhiga. Samuti võid pidada nõu nõustamiskeskuse õppekorraldusnõustaja või karjäärinõustajaga.

Suure valikuvabadusega toimetulekuks tuleb oma õpinguid teadlikult juhtida. Nii õpingute algul kui ka kestel tasub teada,

  • kuhu tahad jõuda,
  • kus Sa oled,
  • kuidas Sa sinna saad.

Et osata valida nii õppekava kui ka kogu ülikooli ainete hulgast, on vaja hästi tunda iseenda huvisid ja soove, võimeid ja väärtusi ning näha õpi- ja tööturuvõimaluste seoseid. See aitab seada endale selgeid eesmärke ning motiveerib õppima ja tegutsema. Loe rohkem.

Oma õpingute juhtimine on pidev protsess. Jälgi, kas oled oma õpingutega graafikus. Kui tekib ootamatusi ja muutusi, pead oma plaani vähem või rohkem korrigeerima. Õpingute jooksul võib muutuda ka Sinu arusaam sellest, mida Sa tahad ja millised võimalused tunduvad Sulle kasulikud ja põnevad. See avab uued võimalused enda arendamiseks.

Accept Cookies