Töö otsimist ja karjääriväljavaadete laiendamist võivad takistada mitmesugused müüdid ja uskumused. Vaata lähemalt, kas tunned mõne neist ära ka enda mõttemustrites.
Ainuüksi hariduse omandamine ei taga automaatselt tööd, vaid astuda tuleb lisasamme, et tööle saada. Ole uudishimulik ja avatud õppija ning uuri oma erialaõppe võimalusi ja suundi hoolega. Esita õppejõududele, juhendajatele ja eriala asjatundjatele küsimusi ning jaga oma mõtteid õpingukaaslastega. Pane end proovile praktikaprogrammides, projektides ja vabatahtlikus töös. Analüüsi, kuidas seostub õpitav praktilise eluga ja kus Sa omandatud teadmisi rakendada saaksid. Jälgi sotsiaalmeedias eksperte, kelle valdkond Sind huvitab.
Mõtle, mis Sulle meeldib ja mis mitte. Uuri, millised oskused on vajalikud, mida peaksid juurde õppima ja mis ametikohad Sind huvitavad.
Paljud inimesed jätkavad pärast ülikooli lõpetamist töötamist õpitud erialal, sest see on neile huvitav ja nad tahavad selles vallas karjääri teha. Ent kui Sa tunned, et omandatud eriala pole päris Sinu jaoks, saad kasutada õpingutel ja kogemuste kaudu omandatud üldoskusi ka muudes valdkondades (vt ka karjäärivärava tulevikuoskuste osa). Sageli võimaldab üks ja sama peaeriala töötada mitmel ametikohal ja vastupidi – sama või sarnast karjääriteed on võimalik kujundada eri erialade lõpetajatel.
Tööandjat huvitab tavaliselt, miks Sa valisid oma peaeriala ja kuidas oled oma õpinguid korraldanud, milliseid teadmisi, oskusi ja kogemusi kogunud. Samuti soovib ta teada, kus oled olnud praktikal, kas oled teinud osalise koormusega tööd, osalenud projektides, töötanud vabatahtlikuna jne. Veelgi enam pakub talle huvi Sinu motivatsioon tegutsemiseks ja teadlikkus oma oskuste pagasist. Arenda vajalikke oskusi ja kogu kogemusi nii eriala õppides kui ka muu tegevuse kaudu.
Muidugi on esimene töökoht pärast lõpetamist oluline ja eriline. Enamasti asutakse tööle algtaseme spetsialistina, kuid mõnikord avaneb võimalus alustada kohe kesktaseme spetsialisti või isegi kõrgemalt ametikohalt. Siiski ei defineeri esimene töökoht Sinu karjääriteekonda nii palju, kui arvata võiks. See on pigem kasulik hüppelaud unistuste karjääri kujundamisel.
Meil on sageli rohkem kui üks huviala ja elu jooksul võivad needki muutuda. Mõnikord ammendub eriala meie jaoks või pakub sama valdkonna teine ametikoht enese proovile panekut uuel viisil. Vahel satud elus täitma hoopis teistsuguseid ülesandeid, mis vastavad Sinu oskustele, kogemustele ja väärtustele. Teinekord võib uuest hobist, vabatahtlikust tööst või kõrvalerialast kasvada välja Sinu uus amet.
Karjääritee võib olla lineaarne ja valitud erialas võidakse ära tunda oma kutsumus, mille juurde jäädakse elu lõpuni. Samas võib inimene teha oma elu jooksul ka karjäärimuutusi, vahetades valdkonda ja eriala. Kõik viisid sobivad, kui kujundad oma tööelu teadlikult ja avatult.
Osal ülikooli lõpetajatel on töökohad ootamas ja vahel on nende ees ka mitu valikut. Suurem osa võib otsida aga oma esimest töökohta pool aastat, teinekord kauemgi. Seepärast tasub vaadata tööturu võimalusi laiemalt ja avatult. Nii võid leida oma karjäärile huvitava alguse endalegi ootamatust kohast.
Pikemaajaline tööotsimine on iseenesest väärt kogemus. Sul on võimalik uurida mitmesuguseid tööpakkumisi, eri ametite sisu ja väljavaateid ning võrrelda neid oma ootuste, oskuste ja kogemustega. Samuti saad tutvuda eri ettevõtete ja organisatsioonide ootuste, väärtuste ja kultuuriga. Mitmesse kohta kandideerimine laseb Sul end proovile panna, õppida oma tugevaid külgi veelgi paremini tundma ning esitleda ennast veenvamalt tööandjatele. Teisisõnu treenib töö otsimine edu saavutamiseks vajalikke oskusi.