Kaaskirja ja motivatsioonikirja koostamine
Olemuselt pole kaaskirjal ja motivatsioonikirjal palju erinevusi ning neil on sama eesmärk – toetada ja täiendada CV-s esitatud andmeid, tutvustada Sind tööandjale ning anda vastus küsimusele, miks just Sina oled nende jaoks sobivaim kandidaat.
Mõnikord on tööpakkumises öeldud, et koos CV-ga soovitakse kaas- või motivatsioonikirja. Teinekord pole kumbagi neist küsitud, kuid soovitatav on üks neist siiski lisada. See näitab Sinu tahet ja tõelist huvi ning aitab Sul teistest kandidaatidest eristuda.
Kaaskiri on lihtne ja kompaktne (kuni pool A4 lehekülge) pöördumine tööandja poole, mis peaks üldjuhul koosnema:
- selgitusest, millisele kohale kandideerid;
- lühiülevaatest ja põhjendustest selle kohta, kuidas Sa sobitud töökuulutuses esitatud nõuetega ja miks Sa soovid tööpakkuja ettevõttega liituda;
- viisakast lõpulausest, milles saab väljendada oma valmidust edasiseks suhtlemiseks ja innustada tööandjat endaga ühendust võtma;
- Sinu kontaktandmetest.
Motivatsioonikiri on kaaskirja põhjalikum (kuni üks A4 lehekülg) versioon, mis võimaldab juhtida tööandja tähelepanu Sinu tugevatele külgedele, saavutustele ja motivatsioonile siduda end selle ametikoha ja ettevõttega. Motivatsioonikirjas on võimalik tuua rohkem asjakohaseid näiteid ja esitada veenvaid põhjendusi.
Motivatsioonikirjas ei tasu piirduda CV-s loetletud oskuste ja kogemuste nimetamisega, vaid rõhutada näidete varal neid, mis on tööandja ootuste ja vajadustega kooskõlas. See, millised on olulisemad kogemused ja oskused, otsusta selle põhjal, mida ettevõte otsib ja mida Sina saaksid talle pakkuda. Tööandja jaoks on tähtis näha, kas oled ettevõtte käekäigu ja tegevuse kohta uurinud ning mõistad selle vajadusi ja eesmärke.
Motivatsioonikirja sisu ja kujundus on suuresti Sinu enda otsustada. Allpool on esitatud soovitused loogiliselt üles ehitatud ja hästi jälgitava struktuuriga motivatsioonikirja koostamise kohta.
- Pane end tööandja asemele. Millist inimest Sa otsiksid ja millist motivatsioonikirja sooviksid lugeda?
- Vaata tööpakkumist ka endast lähtudes. Mille poolest on see tööandja Sinu jaoks atraktiivne?
- Mis Sind selle ametikoha puhul kõnetab?
- Kuidas saaksid oma oskusi ja kogemusi rakendada?
- Millised on Sinu senised kogemused tööandja tegevusalal, millised on Su tähelepanekud ja soovitused, kas oled osalenud valdkonna aruteludel, puutunud teemaga kokku erialaüritustel jne?
- Millised on seosed ettevõtte vajaduste ja eesmärkide ning Sinu ideede ja kogemuste vahel?
- Kontaktinfo: Sinu nimi, aadress, telefoni number ja e-posti aadress, mille kaudu tööandja saab Sinuga ühendust võtta.
- Tervitus tööandjale või värbajale.
- Avalõik võiks sisaldada teavet selle kohta, millisele ametikohale kandideerid ja kust pärineb info tööpakkumise kohta. Haara lugeja tähelepanu, too näiteks esile mõni edukas ettevõtmine, enda tugev külg või mõtteviis, mis loob olulisi seoseid Sinu ja ettevõtte vahel.
- Teises teemalõigus selgita, miks oled parim kandidaat, ja lisa näiteid, mis kirjeldavad Su oskusi veenvalt. Eelkõige esita täpne info oma kogemuste ja saavutuste kohta, näiteks millistes projektides oled osalenud, milliseid algatanud ja juhtinud, kuidas probleemidele lähenenud, vastutustega toime tulnud, raskusi ületanud, meeskonnas töötanud jne.
- Kolmandas teemalõigus kirjelda, miks oled parim valik ettevõtte vajaduste ja ootuste seisukohalt. Millist väärtust Sinu töölevõtmine pakub? Kuidas saaksid oma teadmisi, oskusi ja kogemusi soovitud ametikohal kasutada? Näiteks võid tööandjale teada anda, et Sul on kogemusi ja ideid, kuidas mõnda ettevõtte eesmärkidest saavutada või päevakorral olevat probleemi lahendada, ettepanekuid ettevõtte toote või teenuse arendamiseks (enda kliendikogemuse põhjal), oskusi, millega ettevõtte sotsiaalmeediaturundust hoogsalt arendada jne.
Mõtle läbi ja pane kirja, millist väärtust ja võimalusi sellel ametikohal töötamine Sulle pakub. Näiteks võid öelda, et uuel töökohal on Sul võimalus teha ja arendada midagi uut, see pakub suuremat vastutust, Sa saad aidata kaasa valdkonna või ühiskonna arengule, sellega kaasneb isiklik ja tööalane areng jne. Kirjelda, milline on Sinu ja ettevõtte ootuste, vajaduste, eesmärkide ja võimaluste ühisosa.
- Kokkuvõttes täna tööandjat tema aja ja tähelepanu eest ning väljenda oma valmidust edasi suhelda. Sellega saad justkui müksata tööandjat endaga ühendust võtma.