Kui tahaksid saada ettevõtjaks, siis mõtle, miks Sa seda soovid ja mis on Sulle oluline. Uuri ettevõtlusvõimalusi lähemalt, pea nõu ja võta aega mõtlemiseks. Ettevõtjana võib edukalt toimetada nii aastatepikkuse (töö)kogemusega kui ka äsja kooli lõpetanud inimene. Vaja on vaid alustada, seniseid teadmisi ja oskusi rakendada ning uusi koguda, kogemustest õppida ja kasvada.
Kahtlemata on iga ettevõtja kordumatu oma isikuomaduste ja hoiakutega, kuid neil on ka ühisjooni. Näiteks hindavad ettevõtjana tegutsejad kõrgemalt iseseisvust ja sõltumatust, loovust, muutuste ja lahenduste loomist, vastutuse ja riskide võtmist jne. Sagedamini kirjeldatakse ettevõtjaid sõnadega avatud, pühendunud, püsiv, paindlik, motiveeritud, ambitsioonikas, algatusvõimeline, uudishimulik, sihikindel, eneseteadlik, hea pingetaluvusega, valmis ebaeduks ja suuteline sellest õppima jne.
Mõttehetk. Millised kirjeldused selles loetelus kehtivad Sinu kohta? |
Sõltumata tegevusalast on ettevõtluses vajalikud ärivaldkonna teadmised ja valmisolek juurde õppida, samuti üldoskused, nagu suhtlemis-, otsustus- ja kohanemisoskus, süsteemse mõtlemise ja õppimise oskus ning kahtlemata inimeste ja protsesside juhtimise oskus. Teadmiste ja oskuste arendamine on elukestev protsess, mis toimub ülikoolis, täiendusõppekursustel, kogenud kolleegide abil, (ettevõtlus)kogemuse najal jne. Seejuures on tähtis õppida nii edulugudest kui ka ebaedust.
Kaugeltki kõik inimesed ei pea hakkama ettevõtjaks. See ei pea olema ka esimene valik pärast kõrgkooli lõpetamist. Võimalus on koguda esialgu kogemusi, oskusi ja teadmisi töövõtjana ning kasvatada sel viisil eneseusku. Kui aja jooksul huvi end proovile panna aina kasvab, on tõenäoliselt käes aeg ettevõtlusega alustamise võimalusi lähemalt uurida.
Kui kaalud ettevõtlusega alustamist, siis mõtle läbi järgmised teemad, et mõista paremini, mis on Sulle tegelikult tähtis. Mõtle oma senistele kogemustele ja tulevikustsenaariumidele, räägi oma lähedastega ning võimaluse korral karjääri- või ettevõtlusnõustajaga. Oma ettevõtlusideede arendamiseks ja sammude kavandamiseks võib abi olla ka koostööst mentoriga. Mentorluse vorme on erinevaid ja erinevatel eesmärkidel. Vaata näiteid ja loe mentorlusest lähemalt TÜ mentorlusprogrammi, Eesti Mentorite Koja, maakondlike arenduskeskuste, NULA ühiskondlike algatuste inkubaatori, loomemajanduskeskuste jt veebilehtedelt.
Ettevõtjad tegutsevad nii äriühingute kui ka füüsilisest isikust ettevõtjatena. Äriühingud on täisühing, usaldusühing, osaühing, aktsiaselts ja tulundusühistu. Teinekord on mõne ettevõtliku idee teostamiseks kasulik asutada mittetulundusühing.
Kui oled teinud otsuse ettevõtjaks hakata, on Sul vaja äriideed ja äriplaani. Sama oluline on leida raha, osata oma toodet või teenust turundada ning tegeleda müügi ja finantsaruannetega. Kui asutad ettevõtte üksi, pead tõenäoliselt kõiki ülesandeid enam-vähem ise täitma. Partneritega koos saad vastutust nende pädevuse järgi jagada.
Valmistu selleks, et turu ja konkurentide tundmaõppimiseks, rahastuse ja partnerite leidmiseks, usalduse loomiseks ja vajalike lisateadmiste omandamiseks kulub palju aega ja kannatlikkust.