Enesearendamise võimalused väljaspool ülikooli 

Väljaspool ülikooli saab ennast proovile panna ja arendada arvukatel viisidel. 

Vabatahtlikuna on võimalik panustada ja ennast arendada pea kõikides valdkondades, saada uusi oskusi ja laiendada oma suhtlusvõrgustikku, olgu selleks Tartu Ülikooli Sihtasutuse tegevuse reklaamimine, kellegi pildistamine, ürituste korraldamine või osalemine ehituslaagris Soomaal. Sa võid otsustada, kas lähed vabatahtlikuks enda huvide põhjal või proovid hoopis midagi uut. 

Praktika on sageli õppekava kõige põnevam osa, mis võib olla kohustuslik või vabatahtlik. Erialasel praktikal saad juba rakendada oma erialateadmisi ja -oskusi, arendada ennast ning luua vajalikke kontakte töömaailmas. Futulabi lehelt leiad nii projektipraktika kui ka teisi põnevaid võimalusi. Rubriigis „Praktika“ saad põhjaliku ülevaate praktikal käimisest. 

Õpingute kõrvalt on võimalik aidata korraldada üritusi näiteks tudengiorganisatsioonis. Nii saad katsetada ja arendada oma planeerimis- ja organiseerimisoskusi, meeskonnatööd ja suhtlemisoskust. Need oskused on Sulle hiljem igal pool vajalikud. 

Taskuhäälingud on lihtne viis enda arendamiseks ja silmaringi laiendamiseks, sest Sa saad neid kuulata muu tegevuse ajal ja ühendada nii meeldiva kasulikuga. Ka blogisid on tohutult palju, sealhulgas teemadel, mis võivad Sind huvitada. Uuri, milliseid blogisid loevad sinu valdkonna arvamusliidrid, see võib anda inspiratsiooni. Kuna internetist võib leida igasugust informatsiooni, on oluline osata hinnata seda kriitiliselt. 

Töömaailm pakub rohkeid võimalusi tööelus osalemiseks. Üks neist on projektipõhine töö, mis võib kesta mõnest kuust mitme aastani. Ka lühiajalised projektid pakuvad arenemisvõimalust ja nende käigus saab luua uusi kontakte. 

Õpingute kõrvalt töötamine on õpetlik ka siis, kui see pole üldse Sinu erialaga seotud. See arendab tervet hulka üldoskusi, mis tulevad kasuks nii õpingutes kui ka mujal, näiteks koostööoskus, analüüsi- ja kriitilise mõtlemise oskus, veenmis- ja läbirääkimisoskus. Kui otsustad töötada õpingute kõrvalt, tasub enne mõelda, kuidas hoida tasakaalu õpingute ja töö vahel. Rubriigis „Tööelu planeerimine“ saad põhjaliku ülevaate sellest, mil viisil oma tööelu kavandada. 

Nimekiri hobidest võib olla lõputu: olgu see sport, lugemine, blogi pidamine, laulmine, tantsimine, looduses uitamine, reisimine või midagi muud. Iga hobi rikastab Su elu, teeb Sind õnnelikumaks ja arendab Sind. Mida õnnelikum Sa oled, seda parem on Sinu suhe nii enda kui ka teistega. 

Kokkuvõttes saab öelda, et iga asi, mille ette võtad, arendab Sind. Ole lihtsalt avatud ja märka võimalusi enda ümber. Pane tähele, mis Sinus muutub, kui teed midagi uut, ja mõtle, kuidas uued teadmised ja oskused Sind edaspidi toetavad. Viise enesearenguks on palju. Esimene samm on võtta omaks arengule keskenduv mõtteviis.

Accept Cookies