CV on lühikokkuvõte Sinu oskustest, teadmistest, kogemustest, saavutustest ja huvidest. See on nagu visiitkaart, mille saad virtuaalselt tööandjale esitada, enne kui ta Sinuga kohtub. Seepärast tuleks CV-ga püüda tööandja tähelepanu nii palju, et ta sooviks kohtuda ja Sinust rohkem teada saada.
Ühte universaalset CV-vormi ei ole olemas. CV-sse on mõistlik panna kirja peamised ja vajaduse korral soovituslikud osad ning kasutada sobivat vormistusviisi, kuid hoida seejuures ka oma isikupärast stiili.
Eri liiki CV-de peamised osad on samad, kuid rõhuasetus on erinev. Sa võid koostada oma CV Sulle sobival viisil ja ka kombineerida eri liiki CV-sid.
Kronoloogiline CV on selgelt struktureeritud elulookirjeldus, kus inimese teekond on hästi jälgitav. Info on esitatud tagurpidi ajalises järjestuses, nii et viimati omandatud haridusaste ja värskeim töökogemus on esimesel kohal.
Kronoloogiline CV sobib, kui varasem(ad) töökogemus(ed) on otseselt seotud soovitud ametikohaga, Sa jätkad samas valdkonnas ja soovid esile tõsta oma arengut selles.
CV vormistamine ajalises järjestuses ei pruugi sobida, kui Sul on tööelus rohkesti pause või vahetad väga sagedasti töökohti, sest kronoloogiline CV toob just need aspektid ilmekalt esile. Kuid see sõltub ka sellest, kas Sul on pauside ja töökohavahetuste põhjusi mugav selgitada või eelistad pigem juhtida tähelepanu oma oskustele ja kogemustele, millega saad kasulik olla.
Funktsionaalne CV on struktureeritud viisil, mis rõhutab olulisi erialaseid ja üldoskusi ning näitab seniste kogemuste kaudu Sinu sobivust ja pädevust. Vajalikud oskused võivad olla omandatud varasema täis- või osaajaga töökohtadel, vabatahtlikuna tegutsemisel, õpingute läbimisel, õpirändel, üliõpilas- või erialaorganisatsioonis jm. Ka funktsionaalses CV-s on esitatud lühidalt info viimatiste haridus- ja töökogemuste kohta.
Funktsionaalse CV kasutamist võid kaaluda, kui
Isikliku info ehk kontaktteabe ossa pane kirja oma nimi, aadress, telefoninumber ja e-posti aadress. Soovi korral võid lisada ka LinkedIni konto, oma veebilehe või blogi aadressi, kui Sul need on ning Sa soovid nende kaudu oma õpi- ja karjääriteekonda ning sobivust tööandjale tutvustada.
Töökogemuse kirjeldamisel anna lühike ülevaade oma varasematest ametikohtadest eri ettevõtetes koos ametiaja kestusega, tööülesannetest ja vastutusvaldkondadest. Kirjeldamist alusta kõige viimasest ametikohast. Soovi korral võid rõhutada oskusi ja kogemusi, mis on seotud tööpakkumises esitatud nõuetega. Kui töökogemust napib, võid kirja panna näiteks praktika ajal täidetud ülesanded.
Hariduskäigu tutvustamisel nimeta olulised õpingud, lisa õpinguaeg, õppeasutused ja omandatud haridustase.
Oskuste osas loetle oskused, mis on kandideerimisel olulised. Sa võid eraldi esile tuua mõne olulise erialaoskuse ja asjakohased üldoskused. Omaette loetelusse pane kirja keeled, mida oskad, ja nende tase (võid kasutada sõnu emakeel, suhtlustase jne või lähtuda Euroopas kasutusel oleva ühtse keeleoskuse tasemete jaotusest (A1, B2, C1, jne). Soovi korral saad oma keeleoskust hinnata Europassi lehel enesehindamisvahendi abil.
CV sissejuhatus on enese lühitutvustus tavaliselt CV algusosas oleva isikliku info järel. Sissejuhatus võiks koosneda paarist-kolmest lausest, millega püüda tööandja tähelepanu. Selles tuleks kirjeldada enda kogemusi, oskusi ja tugevaid külgi, mis sobivad selle ametikoha nõuetega, kuhu kandideerid. Lisada võib ka oma karjäärieesmärgid ja ootused tulevase ametikoha suhtes.
Sertifikaadid, tunnistused ja tunnustus. Kui Sul on sertifikaate ja tunnistusi, mis tõendavad soovitud ametikohaga seotud lisaoskusi – (projekti)juhtimisoskust, meeskonnatööoskust, tarkvara kasutamise või arendamise oskust vm –, siis lisa need CV-sse. Samuti võid anda teavet tunnustuse kohta Sinu saavutuste eest nt õpingutes, eri töökohtadel ja projektides, eriti kui need kirjeldavad Sinu erialast arengut.
Organisatsioonide liikmesuse andmete lisamine on Sinu võimalus näidata oma ühiskondlikku aktiivsust ja panustamist. Kui oled aktiivne liige mõnes erialaliidus, erialaüliõpilaste seltsis, üliõpilaskorporatsioonis, vabatahtlikus ühenduses, valdkonna organisatsioonis vm, siis pane see kirja. Kui Sul on nendes ühendustes mõni vastutusala, oled midagi korraldanud või muul moel koostööd teinud, siis märgi see kindlasti ära.
Enesetäiendust kirjeldavasse ossa saad kirjutada läbitud täienduskoolitused, vaba juurdepääsuga e-kursused (MOOC-id), suvekoolid jne, mis on seotud Su erialase arenguga või on kandideerimisel olulised.
Vabatahtliku töö kogemused väärivad CV-s kirjapanekut, sest seda tööd tehes saab arendada mitmesuguseid oskusi. Vabatahtliku töö tegemine räägib tööandjale nii Sinu kogemustest kui suhtumisest ja väärtushinnangutest. Vabatahtlikku tööd CV-sse lisades nimeta ka ülesanded, mille eest vastutasid.
Soovitajate lisamine võib suurendada tööandja jaoks Sinu usaldusväärsust. Mõtle läbi, kes on need inimesed, kes võiksid sobida Sind soovitama, ja küsi neilt selleks nõusolekut. Soovitajate kontaktandmeid ei pea ilmtingimata CV-sse lisama, vaid tööandja võib neid soovi korral Sinu käest küsida.
Akadeemilisele ametikohale kandideerimisel on muu hulgas vaja koostada akadeemiline CV, kus tavapärasele CV-le tuleb lisada andmed oma teadustegevuse (projektid ja publikatsioonid), õpetamise, juhendamise ja administratiivse töö kohta. Selleks leiad vastava kõrgkooli kodulehelt juhised, mida on mõistlik järgida. Akadeemiline CV ei ole dokument, kus liigse loomingulisusega tähelepanu püüda.
Tartu Ülikoolis on koostatud akadeemilistele ametikohtadele kandideerimiseks vajalike dokumentide ja õigusaktide juhend. CV koostamisel tekkivate küsimuste korral pea nõu karjäärinõustajaga.
Europassi CV on üleeuroopaliselt kasutatav CV, mis palutakse mõnikord tööle kandideerimisel täita. Sul on võimalik luua ja salvestada oma CV 31 keeles ja jagada seda tööandjatega üle Euroopa.
Europassi CV koostamiseks tuleb luua endale Europassi profiil, lisada sinna vajalik info oma hariduse, koolituste, töökogemuse ja oskuste kohta ning seejärel asuda juhiste järgi looma konkreetse tööpakkumise jaoks sobivat CV-d.