MOOC: Söömisest, joomisest ja informatsioonist

1.5. Aminohapped ja valgud

Selle temaatika omandamisjärgselt peaksite oskama analüüsida:

  • Mis iseloomustab inimkeha aminohappeid?
  • Inimkeha jaoks essentsiaalseid aminohappeid.
  • Aminohapetega seotud toiduainete alast ja kliinilises praktikas vajalikku informatsiooni.
  • Mis on peptiidid?
  • Mis on valgud? 

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

knopka2.pngMeeldejätmiseks:

  • Valgud on moodustatud 20 põhiaminohappest
  • Inimkeha ei sünteesi ja peab saama toiduga 9 asendamatut põhiaminohapet
  • Inimkehas on põhiliselt L-aminohapped
  • Täisväärtuslikuim on aminohapete poolest loomne toit (loomne valk)
  • Valkude bioloogiline aktiivsus tekib tertsiaarstruktuuri korral
  • Tugevalt denatureerunud valgud ei võta enam tagasi oma bioloogiliselt aktiivset vormi

Aminohappeid (lihtbiomolekule) kasutab inimkeha:

  • ehitusüksustena: kehaomaste ensüümide, valkude, hormoonide jne sünteesil;
  • energiamaterjalina (metaboolse kütusena): nende lammutamise teel;
  • eelühenditena: paljude signaalmolekulide (hormoonid, neuromediaatorid jne) ja teiste lihtbio­mo­lekulide (susivesikud, nukleo­tiidid jt) sünteesil.

Aminohapete definitsioon

Aminohapped on karboksüülhapete derivaadid, mis si­sal­­davad vähemalt ühte amino- ja karbok­süül­rüh­ma. Looduses on kirjeldatud umbes 300 aminohapet (ini­me­­ses – umbes 60). Inimkeha valgud ja peptiidid koosnevad amino­hapetest. Aminohapete tavanimetused viitavad kas es­ma­siso­lee­rimise objektile (türosiin, esmas­iso­lee­ri­mine juus­­tust, kr tyros = juust) või aminohappe mõnele oma­dusele. Inimkeha aminohapete üks tavajaotusi on: a) proteinogeensed (valkude ehitus­ük­su­sed): nad on L-ami­no­happed; b) aproteinogeensed (pole valkude ehitusüksusteks).

Aminohapete klassifikatsioone

Proteinogeensed stan­dar­d­­ami­nohapped

Nimetatakse ka proteinogeenseteks põhiamino­hapeteks, sest nende jaoks on inimese geneetilises koo­dis olemas vähemalt üks koodon  (inimkehas on põ­hi­­ami­no­hap­peid 20). Inimkeha valkudes leiduvate põhiami­no­ha­pe­te levinuim klassi­fikat­sioon baseerub radi­kaali (R-gru­pi) polaarsusel ja laengul füsio­loogilise pH juures (joonis 1).

Proteinogeenseid põhiaminohappeid võib grupeerida veel ka järgmiselt:

  • happelised (Asp,Glu), aluselised (Lys,Arg,His) ja neutraal­sed aminohapped (kõik ülejäänud);
  • aromaatsed aminohapped (Phe,Tyr,Trp,His);
  • hüdroksüaminohapped (Ser,Thr);
  • väävlitsisaldavad aminohapped (Cys,Met);
  • tsüklilised aminohapped (Pro,Phe,Tyr,Trp,His; NB! Pro on sisuliselt võttes iminohape);
  • asendamatud ja inimkehas sünteesitavad aminohapped.

aminoh1.png

Joonis 1. Inimkeha proteinogeensed põhiaminohapped. Antud on R-grupp (Pro puhul ter­vik­valem), rahvusvaheline lühend ning ühetäheline sümbol.

Biokeemilis-meditsiiniline jaotus jagab inimkeha põhiaminohapped järgmiselt:

  • asendamatud (essentsiaalsed) aminohapped: inimkeha ei sünteesi neid ise ja peab nende vaja­mi­neva koguse saama toiduvalkudega (need on Val, Ile, Leu, Thr, Trp, Lys, Met, Phe, His);
  • asendatavad (inimkehas sünteesitavad) aminohapped.

Osade aminohapete mittesünteesimine inimkehas pole piiratus. Ühelt poolt eeldab orga­nism nor­maal­set söömist (tasakaalustatud toitumist), teisalt on see  15…20%-ne koguenergia kokkuhoid.

Inim­keha ei sünteesi histidiini. Ot­seselt tekib siiski prob­leeme vaid imi­kutel. Nor­maalse söömisega täis­kas­vanutel sün­tee­sivad His piisavalt seede­kulgla mikro­obid. Vii­maste hävitamisega (alkohol, anti­­bioo­tiku­mid) võib kuju­neda His vaegus (li­has­te düst­­roofia, südame­nõrkus jt). Arg po­le asen­­da­ma­tu (sün­tee­sitakse ime­tajate kude­des). Väga kiire kas­vu puhul ei pruugi sellest jätkuda, st imiku ja väi­kelapse toit peab olema Arg rikas. Inimkeha jaoks on kõrge bioväärtusega (väga kõrge biokvaliteediga) need toiduvalgud, milles on kõik asen­da­matud amino­happed inimkehale vajalikes hulkades ja omavahelistes vahe­kordades (loomsed valgud: rinnapiima-, mu­­na-, piima-, juustu-, lihavalgud). Madalama biokvaliteediga (vähem­väär­tus­li­kud) val­kudes puudub üks või rohkem asendamatutest amino­hapetest ja nende vahekord pole inimkeha valkude suhtes parim (taim­sed valgud). Kui päevasest tarbitud toiduvalkudest kaaluka osa moo­dustavad kõrge biokvaliteediga valgud, on asendamatute amino­hapete vajadus  kindlasti kaetud.

Peptiidid

Inimkehas on roh­kesti bioaktiivseid peptiid­mo­le­kule. Paljud neist on signaal­mole­kulid (peptiid­hor­moonid, neuro­­trans­mitterid jne). Näiteks gastro­intes­tinaalpeptiidid (sekre­tiin, gast­riin jt), neuro­pep­tiidid (enkefaliinid, endorfiinid, galaniin jt), hüpofüüsi peptiidhormoonid (vasopressiin jt), pep­tiidsed hüpotalamuse faktorid (liberiinid ja statiinid), vaso­aktiiv­sed peptiidid (angiotensiin, kallidiin, bradü­kiniin, atriopeptiid jt). Tuntakse ka taandavate ja anti­oksüdantsete omadustega peptiide (glu­ta­tioon jt). Peptiidid töötavad ka valkude ja ensüümide aktiivsuse otseste modu­lee­ri­jatena (nt glu­tatioon glutationüülib mitmeid võtmeensüüme). Mikro­organismide pro­dutseeritud peptiidseid antibiootikume (penitsilliin, vali­no­­mütsiin jt) kasu­tatakse ravi otstarbel, sünteetilist peptiidi aspar­taami aga tehismagustajana. Mitmed taim­sed peptiidid on toksiinid (ro­helise kärb­se­see­ne amanitiin jt).

Bioaktiivsed pep­tiidid pakuvad klii­nilist huvi ka farma­ko­­loo­giliste agen­tidena ja nende ehituse, oma­duste ja toime­mehhanismide uurimine on medit­siinilise biokeemia üks valdkond.

Valgud

Valkude (proteiinide, kr protos = esmane, alg-) üld­tunnus­jooned on:

  • nad on biomakromolekulid, mis koosnevad ühest või mitmest polüpeptiidahelast;
  • nende amiohappelise koostise erinevus, mis tingib nende individuaalsuse/rohkuse;
  • peptiidside aminohappejääkide vahel ja mitmetasemeline struktuurne organisatsioon;
  • omavad aktiivalasid ligandi (-de) sidumiseks.

Millest tuleneb valkude mitmekesisus ja milleks see on vajalik?

Valgud on geneetilise info realiseerumisvahenditena inimkeha arvukaimad (üle 50 000 individu­aal­valgu) biomak­romolekulid. Suur arv kujuneb seetõttu, et  igal valgul on oma aminohappejääkide kin­del järjes­tus ja koosseis. Antud valgu struktuuritasemed, omadused, indi­viduaalsus ja ülesanded mää­ratakse aminohappelise järjestuse ja koosseisuga. Valkude mitmekesisus on mole­­ku­laarbaasiks tema biofunktsioonidele. Väga piiritletud rolliga valgu (nt kollageeni) amino­happekoostis on eriti spetsialiseeritud. Valkude mit­mekesisust laien­dab ka liitvalkude mittevalgulise osa erinevus. Kudede/organite valgusisaldus sõltub nen­de ülesannetest (lihas­tes on palju kontrak­tiil­valke; maksas on palju ensüüme, rasvkoes eeskätt transport- ja struktuurvalgud, jne) ja valgu­si­saldus muu­tub organismi aren­gu jooksul ja haiguste korral. Inimkehas on valke umbes 40…46% kuiv­kaalust (taimedes on see väiksem: seemnetes tavaliselt 8…13%, päevalilleseemnetes 30…35%; bakterites aga kõrgem). Organite/kudede valgusisaldused (% kuivkaalust): põrn, kopsud (82…84), liha­sed (79…82), neerud (68…72), süda, nahk, maks (56…64), närvikude (44…53), luud, hambad (18…25), rasvkude (13…15).

NB! Vereplasmas on valku 63…85g/l. Ööpäevase uriiniga eritub alla 100…150mg valku.

Biomakromolekulaarsus vastavalt biofunktsioonidele

Täitmaks inimkehas keerulisi rolle peab valgumolekul olema kõrg­mole­kulaar­ne ja omama vajaliku arvu polü­­pep­tiidahelaid. Näiteks on insu­liinil kaks erinevat polü­peptiidahelat, hemoglobiinil on neli polü­pep­tiid­ahe­lat (kaks identset a- ja kaks identset β-ahelat). Valkude Mw ühik on dalton. Valguks loetakse tinglikult polüpeptiidi, mis si­sal­dab üle 50 amino­happejäägi (aminohappe keskmine Mr on 110, seega on valkude Mr alu­mine piir » 5500). Näiteid: insuliin – 5700, cyt c – 13 000; trüpsiin – 23800, hemoglobiin – 64500, seerumi albumiin – 68500, immuunglobuliin G (IgG) – 145000, vere fibrinogeen – 341000, apolipo­proteiin B – 513000, maksa glutamaadi dehüdrogenaas – 1000000.

Milline on valkude elementaarkoostis?

Valk sisaldab keskmiselt (% kuivmassi kohta) 51…55 C, 21…23 O, 15…17 N ja 6…7 H. Üsna paljudes valkudes on veel 0,3…2,5% S  ja 0,5…0,7 % P. Teisi elemente on vähestes valkudes ja nende sisaldus on väga väike. Lämmastikusisalduse protsent on  paljudes val­kudes  umbes 16. Minera­li­see­ri­des valgu lämmastiku ja määrates tema hulga, saab kasutades 16%,  leida valgusisalduse proovi kindlas kaalutises (Kjel­dahli meetod; kasutatakse tihti toiduainete valgu­sisalduse mää­ramiseks).

Kõrgemate struktuuritasemete kujunemisega ja ligandide spetsiifilise sidu­misega luuakse eeldused valkude biofunktsioonide täitmiseks

Täitmaks biofunktsioone inimkehas peavad valgud vastama vähemalt ka­hele põhi­tingi­musele: neil peab olema vähemalt tertsiaarstruktuur ja nad peavad siduma spet­siifiliselt ligande (molekule, ioo­ne jne). Ligandi(-de) sidumiseks on valgul aktiiv­ala(-d) ja nende spetsiifiliseks efektiivseks sidu­miseks peab valgumolekul võtma vajaliku ruumi­kujundi (kon­formatsiooni).

Funktsionaalne klassifikatsioon

Peegeldab valkude bio­kee­milis-kliinilisi as­pekte, kuna selle aluseks on valkude üldfunktsioonid. Jagab valgud järgmisteks põhiklassideks.

  • Ensüümid (pepsiin, trüpsiin, amülaas jt)
  • Transportvalgud (hemoglobiin, transferriin, vereseerumi albumiin, ioonpumbad jt)
  • Struktuurvalgud ( kollageenid, elastiinid, histoonid jt)
  • Kontraktiilsed valgud (aktiin, müosiin jt)
  • Regulaatorvalgud (insuliin, histoonid jt)
  • Aktiivkaitse valgud (immuunglobuliinid, fibrinogeen, trombiin jt)
  • Toite- ja varuvalgud (piima kaseiin, muna ovoalbumiin jt)

Valkude biofunktsioonide meditsiinilisi aspekte

Valkude rohked biofunktsioonid tulenevad valkude mitmekesisusest.

  • Ensümaatiline/katalüütiline: kõik üheselt ensümaatilise funktsiooniga bio­molekulid on valgud ja nende funktsioon väljendub biokeemiliste reaktsioonide kata­lüüsimises.
  • Regulatoorne: metabolismi regulatsioon valguliste hormoonide poolt (nt pankrease insuliin re­gu­leerib süsivesikute metabolismi kaudu veresuhkru taset). See on hormonaalne regu­lat­sioon. Valgud võivad esineda aga ka genoomi aktiivsuse regulatsioonis (nt histoonid).
  • Transpordifunktsioon: a) ainete transport biovedelike kaudu (humoraalne transport)  rakku­de ja ku­­dede vahel (plasmaalbumiin transpordib rasvhappeid; kudede vaheline lipiidide transport vere lipoproteiinide abil; O2 transport Hb poolt; trans­kortiin transpordib kortikosteroide jne); b) trans­port läbi bio­membraanide valk-kandjate abil (plasmamembraani Na-pump trans­pordib liigse Na+ rakust välja, tuues sama­aegselt vajaliku koguse K+ rakku. Ca-pump pumpab Ca2+).
  • Struktuurne: biomembraanide, tsütoskeleti (tubuliin), kõõluste (kollageenid), veresoonte seinte (elas­­tiinid), küünte, karvade, juuste, sulgede (keratiinid), nukleosoomide (histoonid) ehi­tus­kom­ponendid on valgud.
  • Puhvrifunktsioon: dissotsieeruvate rühmade tõttu toimivad valgud puhvritena (seovad pöörduvalt H+ või OH). Nii garanteerivadki Hb ja vereplasma valgud (koos fosfaat- ja bikar­bonaatpuhvriga) vere pH stabiilse väärtuse.
  • Kaitsefunktsioon: a) aktiivkaitse (võõrvalke siduvad Ab; valgulised verehüübi­mis­fak­torid fibri­nogeen ja trombiin; vere pH ja osmootse rõhu regulatsioonis osalevad valgud, albumiini ja mitmete globuliinide roll antioksüdantses kaitses/regulatsioonis); b) pas­siivkaitse, sa­mastub teatud määral struktuurse funktsiooniga (nahavalgud, juuste, küüniste, villa valgud jt).
  • Kontraktsioonifunktsioon (mehhanokeemiline): keemilise energia (põhiliselt ATP) kasu­ta­mi­ne valkude abil lihaskontraktsiooniks ja selle läbiviimine (müosiin, aktiin jt).
  • Retseptoorne: retseptorite baasstruktuuriks ja spetsiifilisuse aluseks on valk (nt näge­mis­aistingu tekkes osaleb silma võrkkesta retseptorvalk rodopsiin).
  • Varufunktsioon (troofiline): valkude kasutamine varuainena arenevate rakkude toiduks (ovo­albu­miin, prolamiinid ja gluteliinid, piima kaseiin jt).
  • Energiasubstraadi funktsioon: 1 g valgu täielik oksüdatsioon (CO2-ks ja veeks) annab 4,3kcal (17,5 kJ) energiat (samastub teatud mõttes varufunktsiooniga).
  • Ioongradientide ja elektrokeemiliste potentsiaalide loomine: Na-pump loob Na+ ja K+ kont­sent­ratsioonigradiendi plasmamembraani sise- ja välis­külje vahel (närviimpulsi tekke ja levi­ku alus).

Detoksikatsioonifunktsioon: albumiinid seovad funktsionaalsete rühmade (-COOH, -SH) abil rask­metalle ja alkaloide, neutraliseerides nende toksilisuse.

LISAÕPPEMATERJAL: Inimkeha põhilised biomolekulid. Inimorganismi metabolism lk 20-32; 48-50; 57

Accept Cookies