MOOC: Söömisest, joomisest ja informatsioonist

1.4. Süsivesikud

Selle temaatika omandamisjärgselt peaksite oskama analüüsida:

  • Millised susivesikud esinevad inimkehas ja mis on nende ülesanded?
  • Millised süsivesikute derivaadid ja miks on olulised inimkehas?
  • Miks inimkeha ei suuda seedida mõningaid toidus olevaid süsivesikuid?
  • Süsivesikute biofunktsioone inimkehas ja tuua nende kohta näiteid. 

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

knopka2.pngMeeldejätmiseks:

  • Inimkehas on põhilised D-monosahhariidid
  • Olulisemad monosahhariidid on näiteks glükoos, fruktoos, galaktoos, riboos ja desoksüriboos
  • Tähtsamad oligosahhariidid on sahharoos, laktoos ja maltoos
  • Homopolüsahhariidid on glükogeen, tärklis ja tselluloos
  • Süsivesikutel on palju tähtsaid biofunktsioone

Ühenditegrupi käsitlemine “süsiniku hüdraatidena”, üldvalemiga Cn(H2O)n, tin­gis mõiste “süsi­vesi­kud” (1844.a., C.Schmidt, TÜ professor). See jäigi tunnustatud üldmõisteks, kuigi pole biokeemiliselt korrektne (nt uroonhappe, desoksüriboosi jt puhul). Süno­nüümtermin on ”sahhariidid”. Mõnede poolt alternatiivmõistena kasu­­ta­tav “suhkrud” pole õige. Suhkrud on kokku­leppeline käibe­termin: kitsamas mõttes kau­ban­­dusliku sahharoosi kohta ja laiemas mõttes magusa­maitseliste mono-, di-, tri- ja tetra­sah­hariidide üldnimetusena. Nii hõlmab termin ”suhkrud” vaid teatud osa süsivesikutest.

Süsivesikute nimetuse lõpp on enamasti -oos, (glükoos, fruktoos jne). Käsitleme vaid neid süsivesikuid, mille ehitus, omadused ja rollid aitavad mõista inimkeha metabolismi ja selle häireid.

Molekuli suurusel baseeruv struktuurne klassifikatsioon eristab süsivesikute kolme põhirühma:

  • monosahhariidid (monoosid);
  • oligosahhariidid (sisaldavad 2…10 monoosijääki);
  • polüsahhariidid (polüoosid, mis jagunevad homo- ja heteropolüoosideks).

Monosahhariidid (monoosid)

Lihtsüsivesikutena ei hüdrolüüsu nad väiksemateks süsivesikuteks. Loodus-mo­­noo­sid on värvitud, vees­la­hus­tuvad, reeg­li­na ma­gu­­samaitselised ja kris­tal­sed. Mo­noo­side empiiriline üld­va­lem on (CH2O)n, kus n on 3…7. Neid jao­ta­takse ala­rühma­deks C-aatomite arvu järgi.

Monoose liigendatakse ka funktsionaalse põ­­­hi­rühma järgi: aldoosidel on alde­hüüd­­rühm, ketoosidel – ketorühm. Glüt­­seer­al­dehüüd ja dihüdroksüatsetoon on liht­saimad monoosid. Kuna mo­noosid sisal­da­vad üle ühe hüdroksüül­rüh­ma, on nad ka polü­hüdro­ksü­alde­hüü­did või -ketoonid.

Monooside kujutamine

Monoosid esinevad inimkehas nii avatud ahe­lana kui ka tsüklilises vormis. Tutvume nende vastavate vormidega (joonis 1): a) li­neaarne ehk avatud ahel; b) tsükliline vorm.

monoosid1.png

Joonis 1. Glükoosi erinevate vormide erinev kujutamine.

Lineaarne (avatud) vorm. Antud vor­mis võivad olla kõik mo­noo­­sid (trioosid ja tetroosid ongi  ainult lineaarvormis). Vaatleme süsi­niku­aatomite numeratsiooni glükoosi näitega (joonis 1).

Tsükliline ehitus. Pentoosidest alates tekitab molekulisisene reaktsioon al­de­hüüd- (või keto-) gru­pi ja ühe -OH vahel püranoos- (6-lüliline) või fura­noos­tsük­li (5-lüliline). Glükoosil domineerib  püranoosvorm (joonis 1). Monoosid on vesilahustes pea­mi­selt termo­dünaamiliselt stabiilse tsük­lina (alla 0,1% molekulidest on lineaarvormis). Kristalsel kujul on nad ai­nult tsüklilises vormis.

Monooside tsüklilist ehitust saab esitada Kolli-Tollens projekt­­­si­oonis (C-aa­­­tomid on paigutatud vertikaalselt) ja Ha­­worth projektsioonis, mis kujutab tsük­lit perspektiivis (joonis 1) kusjuures ras­vane joon C-aato­mite vahel näitab esi­plaa­nil aset­sevat serva.

Konformatsioonide esitamine. Sel puhul kasutatakse monoo­si­de kujutamiseks kon­for­matsioone (tugi­tool, vann jt). Nii on glükoosi puhul tugi­tool-konformatsioon (joonis 1) sta­biil­seim ja sel­li­sena esinebki ta ena­mikes loodusühendites. Ka­su­tatakse ka vi­su­aal­selt liht­sus­tatut Haworth va­lemit: vabad jooned näi­ta­vad vaid -OH  rüh­­­made paik­ne­mist tsük­li­tasa­pinna suhtes (joonis 2). See teeb kujutise vi­suaal­selt lihtsaks.

monoosid2.png

Joonis 2. Glükoosi tsüklilise vormi lihtsustatud kujutamine.

Monosahhariidid inimkehas

Absoluutne enamus inimkeha monoo­sidest (ka nende derivaatidest) on D-iso­meerid ja vaid üksikud esindajad on L-iso­meerid. Seetõttu jäetakse tavaliselt  tähistus D märkimata.

Tabel 1. Füsioloogiliselt tähtsad monoosid.

Üldnimed

Näited inimorganismis

 

Aldoosid

Ketoosid

3C Trioosid

Glütseeraldehüüd

Dihüdroksüatsetoon

4C Tetroosid

Erütroos

Erütroloos

5C Pentoosid

Riboos

Ksüloos

Ribuloos

Ksüluloos

6C Heksoosid

Glükoos

Galaktoos

Mannoos

Fruktoos

7C Heptoosid

 

Seduheptuloos

  • Trioosid (C3H6O3). Inimkehas on nendeks glütseeraldehüüd (glütseroos) ja dihüdroksüatsetoon
  • Tetroosid (C4H8O4). Tetrooside esindaja inimorganismis on erütroos.
  • Pentoosid (C5H10O5). Põhiesindajad on riboos ja desoksüriboos. Inimkeha pentoosid on ka ksüluloos, ribuloos, lüksoos. D- ja  L-arabinoos (Ara) ja D-ksü­loos (Xyl) on taim­sete gum­­mide glükopro­teii­ni­des. Funktsionaalse­tena pole neid inimkehast leitud.
  • Heksoosid (C6H12O6), joonis 3. Inimkehas esinevad glü­koos (viina­marjasuhkur), galaktoos (piimasuhkur), fruk­toos (puu­­viljasuhkur) ja man­­noos. Pisut esineb ka L-fu­­­koosi ja 2-des­­ok­sü­glükoosi.
  • Heptoosid (C7H14O7). Inimkehast on funkt­sio­­naal­­sena leitud sedoheptuloosi.

monoosid3.png

Joonis 3. Heksooside kesksed esindajad.

Monooside biokeemilis-klii­ni­lisi aspekte
  • Glükoos (Glc) on inimkeha keskne süsivesik. Veresuhkur ongi glü­koos. Ve­ri kan­­nab Glc kudedesse, kus ta ka­sutub pea­miselt energia tootmiseks. Glc ilmnemine uriinis (glüko­suuria) suhkurtõve pu­hul viitab veresuhkru kõrgtasemele (hüper­glü­keemia).
  • Galaktoos (Gal) on piimasuhkru laktoosi ja närvikoe liit­li­pii­dide (tserebrosiidid, gangliosiidid) ehituskomponent. Gal metabolismi pärilikud häired avalduvad ga­lak­­­tosee­miana (teki­tab maksakahjustust, vaim­se arengu pee­tu­st, katarakti).
  • Fruktoos (puuviljasuhkur, levuloos) on sahha­roo­si kom­­ponent. Pärilik fruktoosi intolerantsus resulteerub Fru kuhju­misena maksas (hüpoglü­keemia, kollatõbi, hemorraagia).
  • Mannoos on glükoproteii­nide komponent.
  • L-fu­koos on vere­grupi markerite A, B ja 0 ning rinna­pii­ma oli­gosah­hariidide komponent.
  • D-Sed-P on süsivesikute metabolismi vaheühend.
  • Riboos on koensüümide, vita­miin B12 ja ATP komponent.
  • D-ksüluloos ja ribu­loos  on süsivesikute me­tabolis­mi vahe­ühen­did.
  • L-ksüluloos on glükuroonhappe oksü­dat­si­oo­ni va­he­­ühend.
  • L-ksü­lu­­loos ja L-lüksoos on essentsiaalse pen­tosuuria mar­­­ke­ri­teks uriinis.
Füsioloogiliselt tähtsad monoo­si­de derivaadid inimkehas
  1. Fosfosahhariidid  –  biokeemilis-meditsiinilised aspektid
    Fosfosahhariidid on süsivesikute metabolismi vaheühendid ja nende metaboliseerimiseks sobivad aktiivvormid (fos­fo­rüülitud ATP-ga). Negatiivse laengu tõttu ei difundeeru nad ra­kust välja (vajaliku taseme säilumine rakus!). Triooside fosfoestrid (GAP, DAP), erütroos-4-P, ri­buloos-5-P ja ksü­loos-5-P on gükoosi meta­bo­lis­mi vaheühendid. Riboos-5-P ja desoksü­ri­boos-5-P on nukleotiidide komponent.

    NB! Glü­koos-6-P (Glc-6-P) on süsivesikute metabolismi keskne ühend. Süsi­­vesikute metabolismi va­heühen­did on ka Glc-1-P, Fru-1,6-bisP ja Fru-6-P ja sedoheptuloos-7-P (Sed-7-P).

  2. Glükosiidid – biokeemilis-kliinilised aspektid
    Need on glükosiidsidemega seotud monoos-mitte­sahha­riid (aglükoon) või mo­noos-monoos  komp­lek­sid. O-glükosiidides on glü­ko­siidside monoosi hemiatsetaalse -OH ja aglü­kooni -OH vahel. Nt mitmed südameglüko­sii­did (aglükooniks on steroid), mis on di­gi­taalise ja strofantiini preparaatidena süda­me­­ravi­mid. Oligosahhariidides on glükosiidside ühe monoosi hemiatsetaal­se -OH ja teise mo­noosi tavalise -OH vahel. Kui baasosa (he­miatsetaalne osa) on Glc, on te­gemist glü­ko­­sii­diga, kui Gal, siis on see galaktosiid, jne. Mõnedes on baasosaks disahhariidjääk ja aglükooniks steroid  (nt antibiootikum streptomütsiin). N-glükosiidi annab monoosi hemiatsetaalse -OH ja mingi teise ühendi aminorühma vaheline reaktsioon (nt nuk­leotiidid ja mõ­ned glükoproteiinid).
  3. Uroonhapped ja suhkuralkoholid  –  biokeemilis-meditsiinilised aspektid
    Ensüümide toimel oksüdeerub C6 juures olev hüdroksüülrühm kar­boksüül­rühmaks, st tekib uroonhape: glü­­koo­sist tekib glü­kuroonhape, galaktoosist galaktu­roon­hape. D-glükuroonhape on vajalik ksenobiootikumide (sh raviained) detoksikatsioonis. Uroonhapped on glü­koos­aminoglükaa­nide põ­­hikomponendiks. Aldehüüdrühma ensümaatiline redutseerumine annab suhkuralkoholi (alditooli), nt glü­koosist tekib suhkuralkohol ehk sorbitool (kasutatakse magustajana).
  4. Aminosahhariidid  –  biokeemilis-meditsiinilised aspektid
    Tüüpesindaja inimkehas on glükoo­s­amiin. Tema derivaat N-atsetüül­glükoos­amiin on he­te­ropolüsahhariidide (hüalu­roon­hape jt) kom­ponent. Galaktoosamiini derivaat, N-atsetüül­ga­lak­­toosamiin, on kondroitiini komponent. Mitmed  antibiootikumid (erütromütsiin jt) si­sal­davad ami­nosah­ha­riide, mis on ilmselt nende antibiootili­se toime aluseks.
  5. Siaalhapped  –  biokeemilis-meditsiinilised aspektid
    Monooside derivaatidena käsitletavad siaalhapped on neuramiinhappe atsetüülderivaadid. Üheks siaal­hapete esindajaks on  N-atsetüülneuramiinhape ehk NANA. NANA on gangliosiidide ja plasmamembraani pinnal lokaliseeruvate glükoproteii­nide komponent.          Märkus: Monoose saab veres/uriinis määrata ka hemiatsetaalse -OH redutseeriva toi­me alusel. Redutseerivate monooside (glükoos jt) tase tõuseb veres suhkurtõve ja kaasasündinud süsivesikute metabolismi häirete (galaktoseemia jt) puhul.

Oligosahhariidid

Need liitsusivesikud koosnevad 2…10 monoosijäägist, seotuna glükosiid­side­mega. Sõltuvalt monoo­si­jääkide arvust eristatakse di-, tri-, tetrasahhariidid jne.        Glükosiidside võib neis  olla alfa- või beeta-side (sõl­tuvalt milline anomeerne –OH on haaratud sidemesse). Oligosahhariid on mittere­dutseeriv (nt sahharoos), kui mõlema liitunud monoosi hemi­atsetaalne -OH on kasutunud glükosiidsideme tekkeks. Laktoos ja maltoos on redutseerivad suhkrud (üks hemiatsetaalne -OH on vaba, vt allpool). 

Disahhariidid

Füsioloogiliselt olulised disahhariidid on laktoos, sahharoos ja maltoos. Disahhariidi süstemaatiline nimetus koosneb monoosijääkide nimetustest,  kusjuures lõpp -oos osutab, et üks hemiatsetaalne OH-rühm pole sidemesse hõivatud.

Laktoos (piimasuhkur) koosneb galaktoosi- ja glükoosijäägist (joonis 4). Ta on piima põ­hisüsivesik (rinna­pii­mas 6…8%, lehmapiimas 3,8…5%), mida sünteesitakse piimanäärmetes laktatsiooniperioo­dil. Inimesele on ta väga oluline Gal allikas. Mõ­­ned on laktoosile intole­rantsed (seede­ensüüm lak­taasi aktiivsus on väga madal või väga harva puudub üldse). Laktoos ei hüdrolüüsu, kuhjub seedekulglas ja lõhustub seedekulgla mikroobide toimel. Sümptomid: kõhuvalu, kõhulahtisus, mete­orism ja oksendamine. Piima­produktid (juust jt), kus laktoos on hüdrolüüsitud, probleeme ei tekita.

disah1.png

Joonis 4. Laktoos.

Sahharoos (peedisuhkur, roosuhkur) koosneb glükoo­si- ja fruk­toosijäägist (joonis 5). Ta on toiduaine (toidu­suhkur)  ja magustaja. Teda lõhustab seedekulgla sah­ha­raas ehk invertaas (glü­­­ko­siid­side­mete hüdro­lüü­si soodustab happeline keskkond maos) ja vabanenud Glc ning Fru imen­duvad. Üliharv sahharaasi defitsiit tekitab kõhu­lah­ti­suse ja kõhupuhituse.

Sahharoosi in vitro hüd­ro­lüüsil saadud Glc ja Fru ekvimolaarsegu on invert­suhkur (pr inversion = pööre; sahha­roosi­lahuse eripöö­rang enne ja pärast hüdrolüüsi on erinev). Kõrgetel kont­sent­rat­si­oo­ni­del sahharoos inhibeerib mikroorganismide kasvu (konservant!). Tema ma­gusus on suh­te­li­selt kõrge (kui võtta sahharoosi suh­teliseks magu­suseks 100, siis teiste mono- ja disahhariidide magusus on järgmine: Fru 120…170, Glc 60…70, maltoos 45…60, laktoos 15…20).

disah2.png

Joonis 5. Sahharoos.

Maltoos sisaldab kahte glükoosijääki (joonis 6). Ta on tärkli­se ja glükogeeni struk­tuu­riühik. Maltoos (linnasesuhkur) on tärklise hüdrolüüsiprodukt taimedes. Sülje amülaas suudab toidutärklist osaliselt lõhustada tootes maltoosi jt produkte. Pankrease amülaas hüdrolüüsib toi­du­tärk­lise maltoosiks. See­de­en­süüm maltaas lõhustab  mal­toosi glükoosiks.

disah3.png

Joonis 6. Maltoos.

Polüsahhariidid (polüoosid) on liitsusivesikud

Nad täidavad varuaine ja ehituslikke ülesandeid. Nende monomeere (monoosijääke) seob alfa- või beeta-glükosiidside andes lineaarseid (hargnenud või mittehargnenud), spiraalseid, sfäärilisi struktuure.

Homopolüsahhariidid (homopolüoosid)

Nende ehitusüksusteks on üht-tüüpi monoosijäägid (enamasti Glc). Kesksed homopolüoosid on:

  • varupolüoosid (Glc varud): glükogeen loomsetes rakkudes (ka seentes), tärklis taimerakkudes
  • struktuurpolüoosid: tselluloos (taimede rakukest); kitiin (putukate, krabide jt eksoskelett).

Glükogeen

Glükogeen on veresuhkru (glükoosi) lühiajaline va­ru inimkehas (peamiselt maksas ja skeletilihastes). Tema monomeeriks on α-D-Glc, tema osaline hüdrolüüs annab dekstriine ja isomaltoosi ning ta seostub tsütoplasma valkudega ja osaliselt ka rakusisese membraanistikuga.

NB! Vabade ahelaotste tohu­­tu arv või­mal­dab füsio­loo­gilisel vajadusel rohkete glükoosimo­le­kulide kii­ret vabanemist (aga ka liitmist).

polysah1.png

Joonis 7. Glükogeeni skemaatiline ehitus. Harg­ne­mispunkt on iga 4…8 glükoosijäägi järel ning kõrvalahelad sisaldavad 6…12 glükoosijääki.

Glükogeenimolekuli konkreetne suurus (ahelate pikkus) sõltub keha glükoosivajadustest antud hetkel. Järelikult varieerub tema Mw olles 1…16 miljonit (mak­simaalselt 105 glükoosiühikut!). Tema üldvalem on (C6H10O5)n x H2O. Glükogeeni arvukad hüdrok­süül­rühmad seos­tuvad vesiniksidemete abil veemolekulide­ga ning glükogeenimolekul on tugevasti hüdrati­see­ru­nud. Tema vesilahuse viskoossus on madal (joodi­test on pruunikas-violetne). Glüko­gee­nimo­le­ku­li külg­­­­ahelateta osa (glükogeeni osalise en­sümaatili­se hüdrolüüsi produkt) nim jääkdekstriiniks.

Tärklis

Ta on inimtoidu olulisim süsivesik (eriti tärk­lise­rikkad on teraviljad, kartul, banaanid). Tema üldvalem on (C6H10O5)n x H2O ja ligikaudne Mw on 106…107.

Tärklis on segapolümeer: 75…85% moo­dustab  amülopektiin ja 15…25% vees­la­hus­­tuv α-amüloos. Tärklise osalisel hüdrolüüsil tekkivad dekstriinid hüdrolüüsuvad maltoosiks ja lõpuks glü­koosiks.

Amülopektiin  (Mw kuni 106) on hargnenud biopolü­meer. Molekul on väiksem, vähem kompaktsem ja vähem­hargnenud (kõrval­ahel on iga 8…9 glükoosijäägi järel) kui glükogeenil. Ta ei lahustu vees, kuid pundub vees ja annab kuumutamisel kliistri. Amülopektiini jooditest on punakasvioletne. 

α-Amüloos on lineaarne polümeer (Mw on 10 000…50 000), milles on seostunud Glc-jäägid (100…300 jääki). Tema disahhariidfragment on maltoos. Amüloos esineb tärklises helikaalsena (ühes spiraalikeerus on kuus glükoosijääki), mida stabi­lisee­rivad vesiniksidemed. Amü­loos lahustub vees. Et joodimolekulid paigutuvad tänu oma mõõtmetele amüloosi heeliksi sise­musse, siis komplekseerudes amüloosi kolloidlahuse mitsellidega annabki tärkliselahus tüüpilise sinise värvuse (jooditesti puhul). Amüloos on mitteredutseeriv süsivesik.

Tselluloos

Tselluloos on eluslooduse levinuim ehitusbio­polü­meer (taimede rakukesta põhikomponent), mille mo­no­mee­r on beeta-glükoos. Tema Mw on 300000…1 000000 (ehk 3000…10000 mo­noosijääki). Mo­noo­­­si­jääkide vaheli­seks side­­meks hargnematus polü­meer­ses ahelas on beeta(1,4) ja tinglikult võib tselluloosi vaa­del­da koosnevana tsellu­bioossetest üksustest. Tsel­luloosis ole­va sideme beeta(1,4) konfi­guratsioon tin­gib tselluloosi po­lü­­meer­sete ahelate paigutuse teineteise kõr­vale. Polümeerseid naaber­ahelaid seovad ve­­si­niksidemed, vesiniksidemed esinevad ka ahelasisestena. Ahe­late­vaheliste ja ahelasiseste vesinik­si­demete võrgus­ti­ku tõt­tu kujunevad pikad, vees lahus­tu­matud ja praktiliselt ve­nimatud tselluloosi mikro­fibrillid. Mikrofibrillid koon­du­vad fibrilli­deks, millede kim­bud moo­dustavad rakukesta toese, kuhu lisanduvad ka hemit­sellu­loosid (polümeersed arabaanid, ksülaanid, mannaanid, galaktaanid jt). Taime­ra­ku vananedes ladestub rakukesta toe­­se tühimikesse pui­tu­misel moodustuv lig­niin (hüdrok­sü­fenüülpropaanne polü­meer), mis muudab rakukes­ta jäi­gaks.

NB! Et side beeta(1,4) ei hüdrolüüsu inimese seedekulgla en­süü­mide toimel, siis tselluloos (ega ka he­mi­tselluloos) ei see­du inimese seedeensüümide toimel seedekulglas.

Kitiin on lineaar-pomopolümeer: monomeerid N-atsetüül­glükoosamiinid on seotud beeta(1,4)-side­metega (krabide, homaaride, putukate eksoskeleti materjal, mida tugevdab kaltsium­karbonaat). Dekstraanpolüooside monomeeriks on a-glü­koos ja sidemed on alfa(1,6), alfa(1,2) või alfa(1,3) nii ahelates kui hargnemispunktides. Dekstraa­nid on pärmirakkude, bakterite varupolüoosid. Nende molekulid moodustavad kergesti ristsidemeid ja sobivad elektroforeesil kasutatavateks dekstraangeelideks. Inuliini monomeeriks on beeta-fruktoos, sidemeks beeta(1,2). Ta on taimerakkude varu­po­lüoos. Agar-agar (modifit­seeritud beeta-galaktoosi jääkidest) on vetikate polümeer, mida ka­su­tatakse geelmaterjalina marmelaadi valmistamisel, geelelektroforeesis jm.

Heteropolüsahhariidid (heteropolüoosid, heteroglükaanid)

Koosnevad reeglina korduvatest disahhariidsetest “plokkidest”, need ”plokid” koosnevad erinevate monooside derivaatidest (GlcUA, GlcNAc, GalNAc; seejuures on GlcNAc ja GalNAc tihti sulfa­teerunud vormis). Neid nimetatakse nüüd ka proteo­glükaanideks. Kesksed esindajad on kondroitiin­sulfaadid, der­ma­taansulfaadid, hepa­raan­sul­faat, kera­taansulfaat, hüaluroonhape jt. Nad talitlevad inimkehas komplek­­seerunult teiste bio­mo­lekulidega.

Süsivesikute biofunktsioonide meditsiinilisi aspekte

Süsivesikud on looduses levinuimad orgaanilised ühendid. Nad moodustavad taimedes 75…90%, loom­organismides keskmiselt 2…3% ja mikroorganismides 12…28% kuivkaalust. Süsivesikute kesksemad biofunktsioonid inimkehas on:

  • Energeetiline: süsivesikute keskne funkt­sioon. Ööpäeva­sest energiavajadusest katab toidu­süsive­sikute (glükoosi) täielik oksüdat­sioon  süsihappe­gaasiks ja veeks 50..60% energia­vaja­dustest. Energeetiliseks varuaineks on maksa ja lihaste glükogeen. 1g süsivesikute täielik oksüdatsioon annab 4,1 kcal (17,1 kJ) energiat.
  • Varuaine: loomarakus on varupolüoosiks glükogeeniterakesed. Maksa ja ske­le­tilihaste glükogeen on Glc lühiajaline reserv inimkehas. Maksa glükogeen on kasutatav Glc taga­varana kogu organismi jaoks, lihaste glü­ko­geen on vaid lihaste enda energeetilisteks vajadusteks.
  • Biosünteetiline: süsivesikute metabo­liidid lak­taat, püruvaat jt on rasvhapete jt ühendite süsinikskeleti loomise aluseks. Rib-5-P vajab nukleo­tiidide ja koensüümide süntees.
  • Biore­gulatoorne: süsi­vesikud on mõnede hormoonide ja koen­süümide kom­ponentideks.
  • Struktuurne: monoosid ja nende deri­vaadid on polüooside mono­mee­rideks. Süsi­vesi­kuid sisal­davad biomolekulid on bio­membraanide pinnakompo­nendid, rakkude­vahelise maatriksi, sideku­dede komponendid. Ka ret­sep­torite ehituses on leitud süsivesikulisi kompo­nente.
  • Kaitse: Glükuroon­hape osaleb toksiliste ainete (ka raviainete) kah­jutuks tegemises. Anti­kehade, kaitse­lima­de, mitmete verehüübi­mis­faktorite ehi­tuses on ka sü­si­vesi­kuline komponent.
  • Toit­aineline: rinna­piima laktoos on vastsün­dinutele ülioluline toitaine, vajalik ka täis­kasvanute normaalses söömises.

LISAÕPPEMATERJAL: Inimkeha põhilised biomolekulid. Inimorganismi metabolism, 2015, lk 64-70

Accept Cookies