MOOC: Söömisest, joomisest ja informatsioonist

1.1. Biolemendid

Selle temaatika omandamisjärgselt peaksite oskama analüüsida:

  • Mis on inimkeha jaoks essentsiaalsed makro– ja mikrobioelemendid?
  • Makro– ja mikrobioelementide põhirolle inimkehas seostatuna kliinilise infoga.
  • Probleeme, mille põhjustab konkreetse makro– ja mikrobioelemendi kestev defitsiit või liigsus ning makro– ja mikrobioelemendi tõenduspõhise lisamanustamise vajadusi.

knopka2.pngMeeldejätmiseks:

  • Eestimaal normaalse segatoitumise korral essentsiaalsete bioelementide defitsiiti ei kujune
  • Krooniline alkoholi tarbimine takistab enamike biomineraalide imendumist
  • Naatriumi ja kloori on meis rohkem rakust väljas ja kaaliumi vastupidi rohkem rakus sees
  • Üle maailma kõige enam esinevad bioelementide defitsiidid on Fe, I, Se ja Zn defitsiidid

Elementaarkoostis on elava ehituse/talitluse alus. Elavast leitud üle 70 keemilise elemendi hulgas on  talitlusteks vajalik miinimum 27 bio­ele­menti, mis jaotuvad inimkeha puutuvalt järgmiselt.

  • Põhibioelemendid (H, C, O, N, P, S): biomolekulides aatomitena ja nende kombinat­sioo­nidest koosnevad biomolekulid;
  • Essentsiaalsed makrobioelemendid (vajatakse üle 100mg päevas): täidavad biofunktsioone valdavalt ioonsel kujul (Ca2+, Na+, K+, Mg2+, Cl).
  • Essentsiaalsed mikrobioelemendid (Fe, Cu, Zn, Mn, Co, I, Mo, V, Ni, F, Cr, Se, Si, Sn, B, As): hä­da­­va­ja­lik mikrobiogeensete elementide miinimum.


Inimkeha põhibioelemendid

Põhibioelementideks on H, C, O, N, P, S (moodustavad 96…98% elus­organismide elementaarkoosti­sest, nende baasil formeeruvad bio­molekulid, raku orgaa­ni­line aine). Kuue mitte­me­tallilise bio­ele­mendi evolut­sioo­niline “eelistatus” biofunkt­sioonideks tuleneb põhiliselt sellest, et:

  • nad annavad kergesti kovalentseid sidemeid välimise elektronkihi iseärasuste tõttu (tugevad sidemed tagavad biomolekulide ehitusstabiilsuse) ning kaksiksidemete (O, C, N) või kolmik­sidemete (C) võimalus on aluseks biomolekulide mit­me­kesi­su­sele ja reaktsioonivõimele;
  • nendest inimkehas moodustunud  vesilahustuvad anorgaanilised ühendid (CO2, NH3) on kergesti kasu­tatavad/väljutatavad.
Süsinik (C)

Inimkehas (70kg) on umbes 15kg süsinikku. Juhtroll põhibio­ele­men­tide seas tuleneb sellest, et:

  • C-aatom võib anda neli ensümaatiliselt sün­teesi­tavat/lõhustatavat kovalentset sidet kas teiste ele­mentide aatomitega või C-aatomitega;
  • C-aatom moodustab üksik-, kaksik- ja kolmiksidemeid (biomolekulide mitmekesisus!);
  • C-aatomid moodustavad lineaarseid (valgud, nukleiinhapped), hargnevaid (glükogeen, amülo­pektiin) ja tsüklilisi struktuure (steroidid);        
  • C-aatomi “tetraeedrilisus” on aluseks biomolekulide konfiguratsioonile.
Hapnik (O)

Inimkehas (70kg) on seda umbes 46kg. Kudedesse jõudnud hap­­ni­kust umbes 95% läheb biomo­le­kulide lõhustumiseks, et salvestada metaboolset energiat (pea­mi­selt ATP) vormis. Umbes 5% hap­nikust kulub vajalike reaktiivsete hapnikuosakeste tekkeks.

Vesinik (H)

Inimkehas (70kg) on seda umbes 7kg. Tema tähtsus on ve­si­nik­sidemete andmises vesi­nikuaato­mi ja vesinikust elektro­nega­tiiv­sema ele­mendi aatomite (hapnik, lämmastik) vahel bio­mo­lekulides. Vesi­nik­side­med on valkude ja nukleiin­hapete kõr­gemate struk­tuuritasemete stabiilsuse aluseks.

Lämmastik (N)

Inimkehas (70kg) on seda umbes 2kg (amino­ha­petes, nukleotiidides/nukleiinhapetes, hetero­tsük­li­listes läm­­mas­tiku­ühen­­dites). Bio­mole­kulides on lämmastik süsinik­skeletti täien­dav, mitme­ke­sis­tav (nt aro­maatsetes struktuurides) ja reaktiivsust tõstev ele­ment.

Fosfor (P) ja väävel (S)

Inimkehas (70kg) on ligikaudu 0,7kg fosforit. Ta osaleb mak­ro­ergi­listes sidemetes (ATP), teda lei­dub nukleo­tiidides/nukleiin­hapetes, fosfo­lipii­dides, süsivesikute fosfo­estrites ja mitmetes ko­en­­­­süü­mi­des. Tema soovitatav ööpäevane vajadus on ligikaudu võrdne kaltsiumi omaga.

Inimkehas on umbes 0,175kg väävlit (rohkesti naha, küünte, juuste ­valkudes). Biomole­ku­­li­des on ta ami­no­hapete (tsüsteiin, metio­niin), gluta­tiooni, koensüüm A, vita­miinide B1 ja H, he­pa­riini jne koos­­tises. Kahe tsüs­teiini­mo­lekuli tiool­rühmast tekkiv -S-S- side (disul­fiid­­­side) osaleb pal­jude val­ku­de/en­süü­mide se­kun­daar- ja tert­siaarstruktuuri ta­ga­mi­­ses. 

 

LISAÕPPEMATERJAL: Inimkeha põhilised biomolekulid. Inimorganismi metabolism 2015, lk 5-16

Accept Cookies