Loodusvaatluste maraton 2021

Loodusvaatluste maraton 2021

2021. aasta loodusvaatluste maratonil tehti üle 7500 loodusvaatluse ja leiti uus liik Eestis

Loodusfestivali programmi kuulunud loodusvaatluste maratonil tehti 12.–13. juunil 24 tunni jooksul üle 7500 loodusvaatluse, vaadeldi üle 2000 liigi ning leiti Eestis uus liik. See on neljandat korda toimunud harrastusteaduse sündmuse vaatluste rekord. 

Vaatlusi tehti 41 alal üle Eesti, millest vabatahtlikud loodushuvilised enne sündmust teada andsid. “Sel aastal oli rekordiline maraton – võrreldes eelmiste kordadega oli oluliselt rohkem nii vaatlusi, vaatlusalasid, vaatlejaid kui ka maratonil registreeritud liike. Lisaks avastati esmakordselt vaatlusmaratoni ajaloos Eestis uus liik – muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger,” ütles maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel. Uue liigi leidis Maarika Männil Raplamaalt Sõtke vaatlusalalt. Kokku sisestas vaatlusi 208 inimest, loodusretkedest ja muudest maratoniga seotud tegevustest sai osa ligi 600 inimest. 

Vaatlusandmetest moodustub iga ala elurikkuse kohta liiginimekiri, seetõttu oli oluline märgata võimalikult palju eluslooduse liike. Enim liike leiti Järvamaalt Mägede vaatlusalalt – 577 taksonit on nüüdsest ühel maratonialal kirja pandud liikide rekord. Maratonil peetakse ka individuaalset arvestust – seekord kuulus esikoht 437 taksoniga Priit Zingelile, kes osales maratonil Valgamaal Riidajas.

Kuna taimed vaatlejate eest ära ei jookse, oli taimevaatlusi kõige rohkem, üle 4000. Nagu ikka, olid vaatlejate lemmikute seas ka linnud ja putukad. “Esmakordselt leidsime vaatlustulemustest teateid algloomade kohta ning tavalisest rohkem oli ka seente ja samblike vaatlusi. Kõige rohkem vaadeldud taimeliik oli harilik tamm ning loomaliik metsvint,” ütles Veljo Runnel. 

Loodusvaatluste maratoni käigus tehti mitmelt vaatlusalalt videolülitusi, mille kaudu said inimesed looduse vaatlemisest ja vaatlusalade eripärast rohkem teada. Salvestused on järelvaadatavad sündmuse Facebooki lehel.

Neljandat aastat üle Eesti toimunud loodusvaatluste maratoni eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu ümbritsevale elurikkusele ja kutsuda üles neid sellest teada andma. Kõik sisestatud vaatlused on nähtavad Elurikkuse andmeportaalis, mida kasutavad oma töös nii loodusteadlased kui ka -kaitsjad. Loodusvaatluste maraton oli osa Loodusfestivali programmist, mida korraldab iga aasta Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös Linnuvaatleja ja paljude partneritega.
 

Lisateave:
Veljo Runnel
Loodusvaatluste maratoni 2021 korraldaja
TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed
veljo.runnel@ut.ee
520 6108


*** 

Loodusvaatluste maraton toimub 12.–13. juunil 2021

Loodusvaatluste maratoni koduleht on kolinud aadressile https://elurikkus.ee/lvm

Vaatlusalade registreerimine 25. märts – 4. juuni uuel kodulehel!

Maratoni eeskuju on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz: kindlas paigas ja ajavahemikul tuvastatakse nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. 

Loodusvaatluste maraton

Mis on Loodusvaatluste maraton?

Loodusvaatluste maraton on sündmus, mille käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad (v.a I kaitsekategooria liigid).

Toimunud Loodusvaatluste maratonid

2020: 41 vaatlusala, 4600 vaatlust, maratoni sündmustel osales üle 250 inimese. 

2019: 30 vaatlusala, 4100 vaatlust, maratoni sündmustel osales üle 500 inimese.

2018: 16 vaatlusala, 2300 vaatlust, maratoni sündmustel osales üle 200 inimese.

Korraldajad

Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad portaal Linnuvaatleja, mitmed loodusharidust edendavad asutused ja vabatahtlikud üle Eesti.

Tunnustused

Loodusvaatluste maraton on pärjatud Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseemise auhinnaga 2018 kui parim uus algatus. Üle-eestiline ettevõtmine sai tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil 2019. aasta alguses.

Kontakt

Veljo Runnel
Projektijuht
veljo.runnel@ut.ee
520 6108

loodusvaatlused21

back forward