Filmiprogramm 2021

Loodusfestivali traditsiooniline filmiprogramm Tartu loodusmajas toimub sel korral kahel järjestikusel õhtul. Vaatame filme, mis puudutavad selle aasta festivali teemat – koostööd looduses. Pärast seanssi vestleme loodusteadlaste ja ekspertidega filmis nähtust ja põrgatame tekkinud mõtteid. Osalemine filmiõhtutel on tasuta. Istekohad saalis on hajutatud ning saali täituvus 50%.

film1

17:30 Film „Niidud – kaotatud paradiis“ (“The Meadow – Paradise Lost” – 2020, pikkus 44’, Saksamaa). Režissöör Jan Haft. Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega. Filmi kommenteerib ja arutelu juhib bioloog ja looduskaitseteadlane, Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi kaasprofessor ning maastike elurikkuse töörühma juht Aveliina Helm. 

Vaata treilerit!

Mitmekesine ja rikkalik lilleniit on paradiis, bioloogilise mitmekesisuse keskpunkt otse meie ukse ees! Käesolev film uuribki seda värvikat elupaika. Kuidas see elupaik eksisteerib, kui seda regulaarselt hävitatakse? Miks teevad nii paljud elusolendid oma kodu paika, mida kaks korda aastas niidetakse? Kas me ei saaks niitusid rahule jätta, lasta neil kasvada ja lõpetada nende niitmine? See film vastab kõikidele neile küsimustele ja räägib mitmekesiste niitude drastilisest vähenemisest kogu maailmas. Kaasaegne põllumajandus on viinud selle elupaiga väljasuremise äärele.

 

___

film2

19:00 Film „Lõvid ja hüäänid – surmatoojad ja eluvardjad“ (“Lions and Hyenas: Owners of Death, Guardians of Life” – 2019, pikkus 52’, Hispaania). Režissöör Nacho Ruiz. Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega. Filmi kommenteerib ja arutelu juhib Keskkonnaagentuuri suurkiskjate ekspert Peep Männil.

Vaata treilerit!

Aastatuhandeid on lõvid ja hüäänad liha pärast kõvasti võistelnud. Mõlemad kontrollivad, varastavad teineteise tagant ja tapavad teineteist. Kuid selles mängus jäävad mõlemad ellu ja keegi ei valitse. Nende saatused on ühendatud. See on lugu iidsest vastasseisust Aafrika kõige ikoonilisemate kiskjate vahel.

film3

17:30 Film „Puude varjatud elu“ (“The hidden life of trees” – 2020, pikkus 1h 36min, Saksamaa). Režissöör Jörg Adolph. Film on saksa keeles, inglise- ja eestikeelsete subtiitritega. Filmi kommenteerib ja arutelu juhib bioloog, TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi koosluse ökoloogia professor Mari Moora.

Vaata treilerit!

Kas puud räägivad? Kas puudel on tunded ja mälu? Need on küsimused, mis on aktuaalsed ka praeguses Eestis. Samanimelise menuraamatu põhjal tehtud dokumentaalfilm viib vaataja just neile radadele, kus peaksime endalt küsima, mis saab siis, kui inimene loodust hävitab. Mis saab siis, kui inimene enam ei hooli? Mõned ütlevad, et see aeg ongi käes, suured muutused kliimas on inimtegevuse otsene tulemus. Aus ja sügav film vaatab teemale otsa ning esitab valusaid ja tundlikke küsimusi, otse ja avatult. Film tutvustab läbi saksa metsniku Peter Wohllebeni pilgu metsa ja puude salapärast elu. Puud käituvad sotsiaalselt. Puud teavad, et üksinda pole nad mets. Ainult koostööd tehes, üksteise eest hoolitsedes saavutatakse rohkem, elatakse väga vanaks. Seda võiksime me Wohllebeni arvates just puudelt õppida. Koostöö ja suhtlus nii liigisiseselt kui liikide vahel on oluline osa toimivast ökosüsteemist.

 

__

film4

19:30 Film „Puude kuninganna“ (“Queen of trees” – 2005, pikkus 52’, Ühendkuningriigid). Režissöörid Mark Deeble, Victoria Stone. Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega. Filmi kommenteerib ja arutelu juhib putukateadlane ja loodusfotograaf Urmas Tartes.

Vaata treilerit!

Lugu Aafrika viigipuust ja selle erilistest suhetest sellest sõltuvate loomadega. Dokumentaalis näidatakse viigipuu ja imepisikese putuka viigikireslase miljonite aastate jooksul väljakujunenud koostööd.