Festivali programm 2021

Loodusfestival 7.–13. juuni üle Eesti ja veebis


Sündmused on tasuta, kui pole märgitud teisiti.
Lisatud on märkus, kui on vajalik eelregistreerimine!

TARTU

07:00–08:00 Linnulauluhommik Toomemäel. Eesti Ornitoloogiaühing 

Jalutuskäigul kuulatakse ja õpitakse tundma linnulaulu Andres Kalamehe juhendamisel, kokku saadakse Inglisillal. Oodatud on igas vanuses huvilised. Tasuta, vajalik eelregistreerimine SIIN!

15:00 Kunstinäituse „Ülimalt armas kooselu“ avamine Tartu Ülikooli botaanikaaias. Tartu Ülikooli Maailma keelte ja kultuuride kolledž, Prantsuse Instituut Eestis, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kunstimaja, Tartmus ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Kunstnikud Flo KasearuDamien Beyrouthy, kuraator Sara Bedard-Goulet, tõlk Marri AmonKutsetega sündmus!

18:00 Arutelufoorum: „Sümbioosid linnaruumis“ Tartu Ülikooli botaanikaaia alpinaariumis. Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ning Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering.

Arutelufoorumil proovime välja selgitada, kas ja kuidas on võimalik inimese ja looduse harmooniline kooselu urbaniseerunud keskkonnas: linn kui samblik – kuidas linnakeskkond ja linlased saaksid rohkem võita looduse kaasamisest? Arutelu modereerib Peep Mardiste. Sündmus kestab umbes 1 tund, pärast mida on veel aega küsimuste esitamiseks. Osalemine on tasuta.

Foorumil esinevad:

  • Lastearst Vallo Tillmann, kes räägib linnakeskkonna mõjust inimese tervisele ja immuunsüsteemile.
  • Tartu linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna üldplaneeringu- ja arenguteenistuse juhataja Indrek Ranniku, kes räägib, mida linn saab teha selleks, et inimesel ja ka teistel liikidel siin hea elada oleks.
  • Tartu Maheaia esindaja Avo Rosenvald, kes tutvustab Maheaia tegemisi ning räägib toidukasvatamise võimalikkusest ja vajalikkusest linnaruumis.
  • Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma doktorant Iris Reinula, kes räägib elurikkuse seisukorrast linnakeskkonnas.

TARTU

11:00–13:00 Orienteerumismäng „Kasurid“ Tähtvere dendropargis. Kreutzwaldi 5 D-sissepääs (Tallinna-poolne). Eesti Maaülikool

Iseseisev tegevus dendropargis (vihma korral EMÜ koridorides): võistle, märka, lahenda ülesandeid ja võida auhindu. Orienteerumismängu korraldab Egle Liiskmann.

12:00 Õpperetk „Muldade nähtamatu mitmekesisus“ Tähtvere dendropargis. Kreutzwaldi 5 A-sissepääs (Kesklinna-poolne). Eesti Maaülikool

Tutvustame Tähtvere dendropargis muldade mitmekesisust, seoseid taimestiku ja maastikuga. Saad teada, et kui kiiresti mullad võivad vahelduda ning kui kirjud nad võivad olla. Saad teada lihtsaid nippe, et kuidas mulla kvaliteeti oma koduaias või mujal hinnata. Tegevus toimub juhendatud õpiringis, sobiva ilma korral õues (väga vihmase ilma korral osa programmist siseruumides). Retke juhendab Alar Astover. Tasuta, vajalik eelregistreerimine SIIN!

13:00–15:00 Võistlusmäng „Kasurid“. Kreutzwaldi 5 D-sissepääs (Tallinna-poolne). Eesti Maaülikool

Iseseisev tegevus: loodushariduslik memory-stiilis mälumäng kiiruse ja täpsuse peale. Osale ja võida auhindu. Võistlusmängu korraldab Egle Liiskmann.

14:00 Õunasorte tutvustav töötuba. Kreutzwaldi 5 A-sissepääs (Kesklinna-poolne). Eesti Maaülikool

Eesti Maaülikooli linnakus toimub õunasorte tutvustav seminar. Metsamaja esise õunakurvi näitel tutvustatakse istutatud õunasorte ning nende hooldamist. Kohal on ekspert Polli Aiandusuuringute Keskusest. Töötuba viib läbi Kristine Tiirats. Töötuba toimub Kreutzwaldi 5 esisel platsil. Tasuta, vajalik eelregistreerimine SIIN!

15:00 Putukahotelli seminar. Kreutzwaldi 5 A-sissepääs (Kesklinna-poolne)Eesti Maaülikool

Elav arutelu: müügilolevate putukahotellide head ja vead, kuidas neid täiustada ja kuidas üldse tuua oma aeda elurikkust ning toetada kasurite elutegevust aias. Seminari korraldab Egle Liiskmann.

17:00–19:00 Teematuur „Parimaid linnurikkuse näiteid Tartu linnas“. Veski 4. Eesti Ornitoloogiaühing

Tuur viib osalejad läbi Tartu linna tänavate, hoovide ja nurgataguste, et pöörata tähelepanu linna mitmekesisele miljööle ning linnurikkusele. Juhendab Aire OrulaTasuta, vajalik eelregistreerimine SIIN!

18:00 Kunstnike tuur näitusel „Ülimalt armas kooselu“ Tartu Ülikooli botaanikaaias. Tartu Ülikooli Maailma keelte ja kultuuride kolledž, Prantsuse Instituut Eestis, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kunstimaja, Tartmus ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Flo KasearuDamien Beyrouthy, kuraator Sara Bedard-Goulet, tõlk Marri AmonTasuta, vajalik eelregistreerimine botaanikaaia telefonil 737 6180.

TARTU

16:00 Taimede seentest sõbrad mullas. Tartu Maheaia Lammi aias. Tartu Maheaed

Ringkäiku aias viib läbi Maarja Öpik (PhD). Vajalik eelregistreerimine: annelilukason@gmail.com

16:00–18:00 Vestlusring „Mahe pealelõuna – koostöö loodusega meie toidu heaks!“. Eesti Maaülikooli Mahekeskus (Eerika tee 2). Eesti Maaülikool

Tutvustame Eesti Maaülikooli Mahekeskust ja mahepõllumajanduse põhimõtteid. Räägime mahetoidu kvaliteedist ja maitseme kevadisi mahetooteid. Tasuta, vajalik eelregistreerimine SIIN!

16:00–21:00 Emajõe Aia avatud uste päev. Tartu Emajõe Aed. Emajõe Aed (MTÜ Majakas)

Kogukondlikku permakultuuri tutvustavad tegevused: ringkäigud aias, vestlused, aiatööde tegemine, linnaaianduse ja permakultuuri tutvustamine.

17:00–19:00 Vooluveekogu retk Jaamamõisa oja „sängis“. Eestimaa Looduse Fond

Algus Põhja pst 31 maja ees (Põhja pst ja Ladva tn nurgal). Retk kestab hinnanguliselt kaks tundi, mille vältel liigume üheskoos ekpertidega mööda Jaamamõisa oja sängi ja uurime selle elustikku, potensiaali ja rolli linnaruumis. Jaamamõisa oja voolab osaliselt maa peal ja lõpus kilomeetri jagu maa all veetorudes kuni suubumiseni Emajõkke Turusilla lähedal. Peamine eesmärk on linnaelanikele tutvustada linna-vooluveekogude elustikku ja selliste elupaikade olulisust. Retke juhib Jürgen Karvak.

17:30 Filmiõhtu ja arutelu spetsialistiga Tartu loodusmajas. Tartu Keskkonnahariduse Keskus ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Film „Niidud – kaotatud paradiis“ (“The Meadow – Paradise Lost” – 2020, pikkus 44’, Saksamaa). Režissöör Jan Haft. Arutelu juhib Aveliina Helm. Film on saksa keeles, eestikeelsete subtiitritega.

Mitmekesine ja rikkalik lilleniit on paradiis, bioloogilise mitmekesisuse keskpunkt otse meie ukse ees! Käesolev film uuribki seda värvikat elupaika. Kuidas see elupaik eksisteerib, kui seda regulaarselt hävitatakse? Miks teevad nii paljud elusolendid oma kodu paika, mida kaks korda aastas niidetakse? Kas me ei saaks niitusid rahule jätta, lasta neil kasvada ja lõpetada nende niitmine? See film vastab kõikidele neile küsimustele ja räägib mitmekesiste niitude drastilisest vähenemisest kogu maailmas. Kaasaegne põllumajandus on viinud selle elupaiga väljasuremise äärele. Vaata treilerit!

19:00 Filmiõhtu ja arutelu spetsialistiga Tartu loodusmajas. Tartu Keskkonnahariduse Keskus ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Film „Lõvid ja hüäänid – surmatoojad ja eluvardjad“ (“Lions and Hyenas: Owners of Death, Guardians of Life” – 2019, pikkus 52’, Hispaania). Režissöör Nacho Ruiz. Arutelu juhib Peep Männil. Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega.

Aastatuhandeid on lõvid ja hüäänad liha pärast kõvasti võistelnud. Mõlemad kontrollivad, varastavad teineteise tagant ja tapavad teineteist. Kuid selles mängus jäävad mõlemad ellu ja keegi ei valitse. Nende saatused on ühendatud. See on lugu iidsest vastasseisust Aafrika kõige ikoonilisemate kiskjate vahel. Vaata treilerit!

20:00 Filmiõhtu Elektriteatris. Eestimaa Looduse Fond

Loodusfestivali raames kinolinastusega samal päeval toimuva Eestimaa Looduse Fondi linna vooluveekogusid tutvustava ürituse õhtuse jätkuna avaneb huvilistele võimalus filmi kaudu heita pilk maailma suurlinnade all voolavatele jõgedele ning nendest mõningate taastamisele linna rohe- ja sinialadena. Filmiõhtu on tasuta, aga vajalik on eelregistreerimine SIIN!

Film „Kadunud jõed“ (“Lost Rivers” – 2012, pikkus 1h 12min, Kanada). Režissöör Caroline Bacle.

Kunagi voolasid paljude praeguste linnade alal rohkelt jõgesid. Nende äärde rajati asustus ja nende vool käitas veskeid. Linnade kasvades voolas aga linnajõgedesse palju inimtekkelist reostust, mistõttu muutusid nad osade haiguste, näiteks koolera, levimispaikadeks. Kaks sajandit tagasi oli arusaadavaks lahenduseks suunata jõed linnade alla ja ühendada kanalisatsioonivõrgustikuga. Tänapäeval voolavad need jõed endiselt linnade all ning osad inimesed on hakanud nende varjatud jõgede vastu huvi tundma. Soovitakse jagada kogutud teadmisi ja taasühendada unustatud jõed ja inimesed linnades.

“Lost Rivers” kutsub meid seiklusele linnade alla üle maailma, uurides linnajõgede ajalugu vanasid kaarte kasutades ning salajaste avastajatega maa alla minnes. Filmis otsitakse linnajõgesid Montreali, Toronto, Londoni, New Yorki ja Brescia all. Kohtutakse ka erinevate linnaruumis tegutsevate ja seda mõtestavate inimestega, kes tutvustavad kaotatud linnajõgede taas päevavalgele toomise kasusid, mis hõlmavad nii looduskaitselisi, sotsiaalseid kui ka majanduslikke väärtusi. Tule ja lase end kanda filmivoolul mööda peidetud maa-aluseid jõgesid. Vaata treilerit!

 

RÄPINA

17:00 Putukahotelli meisterdamine Räpina Aianduskoolis. Räpina Aianduskool

Osalejate arv piiratud: 20 (10 paari, valmib üks hotell paari peale). Vajalik eelregistreerimine: aigi.salundi@aianduskool.ee 

 

TALLINN

18:00 Töötuba „Supertoit aknalaualt“ Fotografiska terrassil. OÜ Pisirohe

Kasvata oma linnakodu aknalaual pisirohe kas või 365 päeva järjest! Kõik vastused praktilisest töötoast, mida viib läbi Tallinna Botaanikaaia ja OÜ Pisirohe aednik Marit MäesaarÜritus on piletiga, vajalik eelregistreerimine pisirohe@gmail.com

19:00 Jalutuskäik ja vestlusring „Kasulik katuseaed“ Fotografiska terrassil. OÜ Pisirohe

Jätkusuutlik, keskkonnasõbralik, mahe ja veidi pöörane katuseaed, kus elavad ebatavalised taimed, mesilased ja inspiratsioon. Ekskursiooni juhib Tallinna Botaanikaaia ja OÜ Pisirohe aednik Marit MäesaarÜritus on piletiga, vajalik eelregistreerimine pisirohe@gmail.com

TARTU

13:00–14:00 Puittaimede õppekäik Tähtvere dendropargis. Kreutzwaldi 5 taga asuv nõlv. Eesti Maaülikool

Loodusretk Eesti Maaülikooli linnakus koos Liina Jürisooga. Kestus 1 tund. Tasuta, vajalik eelregistreerimine SIIN!

13:00–15:00 Päikesevarjutuse vaatlus Teaduskeskuse AHHAA katusel. Teaduskeskus AHHAA

AHHAA katus on avatud kl 12:30–15:30. Kuu esimene kontakt Päikesega on kell 12:57, varjutuse keskpunkt kell 14:07, mil on varjatud 22% Päikese pinnast ning Kuu lahkub Päikese eest kell 15:15. Olenevalt Päikese aktiivsusest võib näha ka mõningaid päikeseplekke.

16:00–18:00 Pesakastide meisterdamise õpituba. Veski 4. Eesti Ornitoloogiaühing

Iga huviline saab valmistada ornitoloog Margus Otsa juhendamisel pesakasti. Jagatakse näpunäiteid pesakastide paigaldamise ning hooldamise kohta. Kohapeal müügil linnuraamatud ja -meened. Vajalik on eelregistreerimine SIIN!

16:00 Vestlusring „Nõges – maheaedniku väärt abimees“ Tartu Maheaia Lammi aias. Tartu Maheaed

Rando Lehes räägib nõgese kasutamisest maheaias, toimub nõgesest valmistatud toodete kaasamüük.

17:30 Filmiõhtu ja arutelu spetsialistiga Tartu loodusmajas. Tartu Keskkonnahariduse Keskus ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Film „Puude varjatud elu“ (“The hidden life of trees” – 2020, pikkus 1h 36min, Saksamaa). Režissöör Jörg Adolph. Arutelu juhib Mari Moora. Film on saksa keeles, eestikeelsete subtiitritega.

Kas puud räägivad? Kas puudel on tunded ja mälu? Need on küsimused, mis on aktuaalsed ka praeguses Eestis. Samanimelise menuraamatu põhjal tehtud dokumentaalfilm viib vaataja just neile radadele, kus peaksime endalt küsima, mis saab siis, kui inimene loodust hävitab. Mis saab siis, kui inimene enam ei hooli? Mõned ütlevad, et see aeg ongi käes, suured muutused kliimas on inimtegevuse otsene tulemus. Aus ja sügav film vaatab teemale otsa ning esitab valusaid ja tundlikke küsimusi, otse ja avatult. Tegu on selle aasta ühe hinnatuima dokumentaalfilmiga. Vaata treilerit!

18:00–19:00 Taaskasutuse töötuba „Prügi pole olemas!“ Tartu Loodusmajas. Bioneer

Kuni 20 osalejat, kaasa tuleb võtta 10 äraviskamise väärilist eset, mida kasutatakse üheskoos uute esemete loomiseks. Suunatud täiskasvanutele ja koolinoortele, kestus 1 tund.

19:30 Filmiõhtu ja arutelu spetsialistiga Tartu loodusmajas. Tartu Keskkonnahariduse Keskus ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Film „Puude kuninganna“ (“Queen of trees” – 2005, pikkus 52’, Ühendkuningriigid). Režissöörid Mark Deeble, Victoria Stone. Arutelu juhib Urmas Tartes. Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega.

Lugu Aafrika viigipuust ja selle erilistest suhetest sellest sõltuvate loomadega. Dokumentaalis näidatakse viigipuu ja imepisikese putuka viigikireslase miljonite aastate jooksul väljakujunenud koostööd. Vaata treilerit!

 

TALLINN

17:00 Vooluveekogu retk Mustjõe „kallastel“. Mustamäe tee 59. Eestimaa Looduse Fond

Algus Kullo Huvikeskuse eest (Mustamäe tee 59). Retk kestab hinnanguliselt kaks tundi, mille vältel liigume üheskoos ekspertidega Mustjõe „kallastel“ ja uurime selle elustikku, potentsiaali ja rolli linnaruumis. Retke juhib Joonas Plaan.

19:00–22:00 Loomaaia loodusteemaline mälumäng Loodushariduskeskuses. Tallinna Loomaaed

Küsimused koostab ja mängu viib läbi Aleksei Turovski, toimub Tallinna loomaaia loodushariduse keskuse ees (halva ilma korral fuajees). Vajalik eelregistreerimine https://tallinnzoo.ee/loodusfestival/

TARTU

11:00–13:00 Orienteerumismäng „Kasurid“ Tähtvere dendropargis. Kreutzwaldi 5 D-sissepääs (Tallinna-poolne). Eesti Maaülikool

Iseseisev tegevus dendropargis (vihma korral EMÜ koridorides): võistle, märka, lahenda ülesandeid ning võida auhindu! Orienteerumismängu korraldab Egle Liiskmann.

13:00–15:00 Võistlusmäng „Kasurid“. Kreutzwaldi 5 D-sissepääs (Tallinna-poolne). Eesti Maaülikool

Iseseisev tegevus: loodushariduslik memory-stiilis mälumäng kiiruse ja täpsuse peale. Osale ja võida auhindu! Võistlusmängu korraldab Egle Liiskmann.

15:00 Putukahotelli seminar. Kreutzwaldi 5. Eesti Maaülikool

Elav arutelu: müügilolevate putukahotellide head ja vead, kuidas neid täiustada ja kuidas üldse tuua oma aeda elurikkust ning toetada kasurite elutegevust aias. Seminari korraldab Egle Liiskmann.

16:00 Loeng „Miks haruldane on oluline? Liikide väljasuremine ja kultuuriline mitmekesisus“ Tartu Ülikooli botaanikaaias. Tartu Ülikooli Maailma keelte ja kultuuride kolledž, Prantsuse Instituut Eestis, Eesti Kultuurkapital, Tartu Kunstimaja, Tartmus ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Timo Marani loeng botaanikaaia välialal.

17:00 Tartu linna allikad. Supilinna allikad. Tartu Ülikooli botaanikaaias. Kristel Vilbaste

Tartu linna allikad ja nende lood. Retk Supilinna allikate juurde. Retkejuht Kristel Vilbaste. Kogunemine botaanikaaia tiigi ja rosaariumi vahelisel alal.

18:00 Ökoärevuse vestlusring Tartu Loodusmaja pargis. Eesti Roheline Liikumine

Ärevustunne ning masendus keskkonnaprobleemide süvenemise tõttu? ERL soovib pakkuda kõigile huvilistele võimalust oma muresid jagada ning tuge leida. See on veel olematu tugigrupi esmakohtumine.

 

VEHENDI KÜLA (ELVA VALD, TARTUMAA)

16:00 Õpituba-ringkäik „Koostöö veemaailmas“ Järvemuuseumis. Eesti Maaülikooli Võrtsjärve õppekeskus

Alustame loenguga, kus räägime otseselt koostööd tegevatest kaladest ning veekogude toiduahelatest kui kaudsest koostööst-koostoimimisest. Järgneb töö mikroskoobi või binokulaariga – saab näha toiduahelas olevaid pisiloomi. Lõpetame ekskursiooniga Järvemuuseumis, mille käigus tutvustame mageveekalu. Kestus 2–2,5 tundi. Osalemine Järvemuuseumi piletiga, vajalik eelregistreerimine meiliaadressil kairi.kivaste@emu.ee või SIIN!

 

POLLI KÜLA (MULGI VALD, VILJANDIMAA)

14.00–16.30 Ringkäik „Puuvilja- ja marjakultuuride kollektsioonid aitavad säilitada bioloogilist mitmekesisust?“. Eesti Maaülikooli Polli Aiandusuuringute Keskus (Uus 2, Polli, Viljandimaa)

Ringkäigul saate vastused järgmistele küsimustele: kui palju erinevaid puuvilja- ja marjakultuuride säilikuid on Polli sordikollektsioonides? Miks tuleb erinevaid sorte ja aretisi kokku koguda ning säilitada? Kuidas sina saaksid kaasa aidata puuvilja- ja marjakultuuride kogumisele ja säilitamisele? Peatume mõne põlise sordi juures ja räägime, mis on tema head omadused pikaajaliseks kasvatamiseks. Millised on uued Pollis aretatud puuvilja- ja marjasordid? Kuidas saadakse uus sort? Millise kultuuri vilju saame koristada juba juunis? Milliseid kultuure kasvatada, et saada saaki juunist kuni oktoobrini? Miks tasub kasvatada vähelevinud puuvilja- ja marjakultuure? Millised kasulikke ühendeid need sisaldavad ning milliseid tervist turgutavaid omadusi endas kannavad? Kuidas neid tarvitada? Peatume kauem uute ning vähelevinud puuvilja- ja marjakultuuride juures. Tuuri viivad läbi Kristine Tiirats ja Mailis VinogradovTasuta, vajalik eelregistreerimine SIIN!

 

TALLINN

15:00 Ringkäik „Samblikud – seente ja vetikate harmooniline kooselu“ Tallinna botaanikaaias. Tallinna Botaanikaaed

Kuidas seened ja vetikad moodustavad üheskoos sambliku? Samblikega tehakse tutvust püsinäitusel ja juhendaja abiga otsitakse samblikuliike botaanikaaia puudel. Osalemine Tallinna Botaanikaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine! Vaata lisainfot https://botaanikaaed.ee/

ÜLE EESTI

Alates kell 12:00 üle-eestiline Loodusvaatluste maraton eelregistreeritud aladel 24 tunni jooksul. 

Alad võivad olla privaatsed või avalikud, paiguti on kaasatud ka eksperte. Lõpp 13. juunil kell 12:00. Vaata rohkem Loodusvaatluste maratoni kodulehelt: https://elurikkus.ee/lvm

 

TARTU

10:00 Rattaretk Tartu linna elurikastes paikades algusega Raekoja platsilt. Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering

Retk algab Raekoja platsilt, lõpukoht kujuneb retke käigus.

11:00 Õpituba „Tujukad taimepotid“ Tartu Maheaia Lammi aias. Tartu Maheaed

Õpituba lastele, juhendab Hedi PäärKuni 10 kohta, vajalik eelregistreerimine annelilukason@gmail.com

11:00–19:00 Tartu Emajõe Aia avatud uste päev. Emajõe Aed

Kogukondlikku permakultuuri tutvustavad tegevused: ringkäigud aias, vestlused, aiatööde tegemine, linnaaianduse ja permakultuuri tutvustamine.

12:00 Õpituba „Lillekiik“ Tartu Maheaia Lammi aias. Tartu Maheaed

Õpituba lastele: miniampli tegemine. Kuni 10 kohta, vajalik eelregistreerimine annelilukason@gmail.com

12:00–18:00 Loodusvaatlused Vanemuise pargis: looduse õppimine ja vaatlemine ning huvitegevus. Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Tartu Vanemuise park on üle-eestilise Loodusvaatluste maratoni vaatlusala ja infopunkt. Terve päeva jooksul toimuvad ekskursioonid, töötoad ekspertidega ja huvipäev „Põnevad loodusvaatlused“. Kohal on ka Vanemuise kassid, kes tutvustavad teatri tegemisi ja mängivad huvilistega teatri mänge. Kohapeal on kohvik Mahekohv Ratastel, kes varustab külmade ja kuumade jookidega!

12:00–12:45 Uurime vee- ja mullaselgrootuid, juhendab Külli Kalamees-Pani
12:00–13:00 Õpime tundma taimi, juhendab Margit Hirv
13:00–14:00 Samblikud – seente ja vetikate harmooniline kooselu ehk töötuba samblikest, juhendavad Polina Degtjarenko ja Kristiina Mark
13:00–14:00 Töötuba „Kuidas leida, määrata ja pildistada putukaid?“. Juhendab Villu Soon
12:00–16:00 Tule meisterdama ning enda teadmisi proovile panema! Tegevused sobivad tervele perele.
12:00–15:00 Vanemuise pargis liiguvad ringi Vanemuise teatri kollased kassid, kes tutvustavad Vanemuise tegevusi ning mängivad koos kõikide huvilistega teatri mänge
16:00–18:00 Erikülaline: Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv
„Looduse ja inimese suhetest eesti pärimuses“ – rahvaluulekogude põhjal kõneldakse ja lauldakse inimese ja looduse suhetest, huigatakse ja häälitsetakse kevadõhtu meeleolus Vanemuise pargis. Esinevad Mall HiiemäeJanika OrasTaive SärgVäike Hellero jt. Kõik on oodatud kuulama ja kaasa laulma! 🙂
22:00–00:00 Ööliblikate ja nahkhiirte vaatlused, juhendavad Mati Martin ja Veljo Runnel.

12:00–17:00 Emajõe veeputukate ja kalade õpituba Lodjakojas. Jõe- ja Järvehuntide Akadeemia

Veeputukate püüdmise ja kalade õpituba.

12:00–17:00 Laevasõidud Jõmmu ja Turmaga. Lodjakoda. Emajõe Lodjaselts

Iga poole tunni tagant saab hüpata kas Jõmmu või Turma peale ja teha 45-minutilise sõidu Emajõel. Osalemine piletiga 3€/5€

Väljumisajad:
Lodjasõidud Jõmmuga, kestus 45 min: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Viikingilaevasõidud Turmaga, kestus 45 min: 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30

16:00 Looduse ja inimese suhetest eesti pärimuses. Eesti Rahvaluule Arhiiv ja Eesti Kirjandusmuuseum

Rahvaluulekogude põhjal kõneldakse ja lauldakse inimese ja looduse suhetest, huigatakse ja häälitsetakse kevadõhtu meeleolus Hurda pargis.

17:30–18:30 Loeng „Kuidas luurata kalu?“ Lodjakojas. Jõe- ja Järvehuntide Akadeemia

Emajõe kalateadlane Meelis Tambets räägib ja näitab, kuidas uurida tänapäevaste vahenditega kalade elu Emajões, saada teada kalade probleemidest ja neid aidata. Avatud on kohvik.

18:30–20:00 Loeng „Kas kalad saaks teha oma laulupeo?“ Lodjakojas. Jõe- ja Järvehuntide Akadeemia

Lektor Arvo Tuvikene näitab, kuidas mikrofoniga vee all kalade juttu kuulda ning jagab põnevaid teadmisi kalade kohta. Avatud on kohvik.

20:00–22:00 Kontsert „Suur pauk ja helilained Emajõel: muusika tegi ahvist inimesel“ Lodjakoja laevaehitussaalis. Jõe- ja Järvehuntide Akadeemia

Äge Brass koosseisus Alari PiispeaKarl Laanekask ja Tanel Aavakivi, kes oskavad võluda heli välja igasugu põnevatest esemetest ning füüsik Hillar Uudevald, kes oskab seletada füüsikat kunstnikele, eksperimenteerivad Emajõe ääres Lodjakojas helilainetega. Saame teada, kuidas helid tekivad, miks pillidel on just selline kuju, nagu neil on, miks tämbrid on erinevad, kuidas heli võimendatakse. Nagu teada, sai universum alguse suurest paugust. Aga millest algas muusika? Samuti suurest paugust! Kõigepealt lõi inimene trummi… Äge Brass tutvustab teile humoorikas esituses pillide arengut kiviajast tänapäevani.Värvikate lugudega näitame, kuidas meie arvates võisid muutuda tänapäeval kasutusel olevad löökpillid, puhkpillid, keelpillid just sellisteks, nagu nad on. Meil on kaasas hulganisti muusikainstrumente: susafon, tenorhorn, klarnet, flööt, kitarr, bandžo, trompet, flügelhorn, trummid, trummiplaadid, kellamäng, võibolla veel midagi. Teadmiste kinnistamiseks lõppeb õppeprogramm meeleoluka kontserdiga. Kestus ca 2 tundi. Pilet 6€, õpilastele 4€

 


KASEPÄÄ (MUSTVEE VALD)

11:00–14:00 Peipsimaa keskkonnahariduse töötuba Kasepää laululava juures. Peipsi Koostöö Keskus

Peipsimaa keskkonnahariduse töötuba: veebiviktoriin, Peipsi pusle ja ristsõnad, kividele maalimine.

 

TALLINN

11:00 Tiigielustiku põnev maailm. Tallinna Botaanikaaed. Tallinna Botaanikaaed

Juhendaja abiga õpitakse kahvapüügi abil tiigielukaid kätte saama ning uuritakse neid lähemalt. Iga osaleja saab kahva. Vanusegrupp: 10–12. Osalemine Tallinna Botaanikaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine! Vaata lisainfot https://botaanikaaed.ee/

12:00 Töötuba „Supertoit aknalaualt“ Fotografiska terrassil. OÜ Pisirohe

Kasvata oma linnakodu aknalaual pisirohe kas või 365 päeva järjest! Kõik vastused praktilisest töötoast, mida viib läbi Tallinna Botaanikaaia ja Pisirohe aednik Marit MäesaarOsalemine piletiga, vajalik eelregistreerimine: pisirohe@gmail.com

12:00–16:00 Tegevused loomaaia mesila ümbruses. Tallinna loomaaed. Tallinna loomaaed

Mesilaste, mee ja mesiniku tööga seotud tegevused nii lastele kui täiskasvanutele: uurime putukaid, maitseme mett, tutvume mesiniku tööga, meisterdame. Osalemine Tallinna loomaaia piletiga.

13:00 Tiigielustiku põnev maailm. Tallinna Botaanikaaed. Tallinna Botaanikaaed

Juhendaja abiga õpitakse kahvapüügi abil tiigielukaid kätte saama ning uuritakse neid lähemalt. Iga osaleja saab kahva. Vanusegrupp: 10–12. Osalemine Tallinna Botaanikaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine! Vaata lisainfot https://botaanikaaed.ee/

13:00 Jalutuskäik ja vestlusring „Kasulik katuseaed“. Fotografiska terrass. OÜ Pisirohe

Jätkusuutlik, keskkonnasõbralik, mahe ja veidi pöörane katuseaed, kus elavad ebatavalised taimed, mesilased ja inspiratsioon. Ekskursiooni juhib Tallinna Botaanikaaia ja Pisirohe aednik Marit MäesaarOsalemine piletiga, vajalik eelregistreerimine pisirohe@gmail.com

14:00–15:00 Ekskursioon loomaaia mesilasse. Tallinna loomaaed. Tallinna loomaaed

Ekskursioon loomaaia mesilasse, kus piilume mesinikutöö telgitagustesse. Osalemine Tallinna Loomaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine https://tallinnzoo.ee/loodusfestival/

14:00 Juhendatud retk Veerpallist seenlilleni – koostöö looduses Tallinna Botaanikaaias. Tallinna Botaanikaaed

Osalemine Tallinna Botaanikaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine! Vaata lisainfot https://botaanikaaed.ee/

17:00–19:00 Ekskursioon loomaaias teemal „Koostöö loomariigis“. Tallinna Loomaaed. Tallinna Loomaaed

Ekskursioon loomaaias teemal „Koostöö loomariigis“. Kogunemine loomaaia lääneväravas. Paralleelselt toimub kaks ekskursiooni. Osalemine Tallinna Loomaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine https://tallinnzoo.ee/loodusfestival/

ÜLE EESTI

Kuni kell 12:00 üle-eestiline Loodusvaatluste maraton eelregistreeritud aladel.

Alad võivad olla privaatsed või avalikud, paiguti on kaasatud ka eksperte. Vaata rohkem Loodusvaatluste maratoni kodulehelt: https://elurikkus.ee/lvm

 

TARTU

7:00 Loodusvaatluste maraton Vanemuise pargis: juhendatud linnuvaatlused. Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Linnuliikide määramine vaatlusalal koos Veljo Runneliga.

13:00 Taimede seentest sõbrad mullas. Tartu Maheaia Lammi aias. Tartu Maheaed

Ringkäiku aias viib läbi Maarja Öpik (PhD). Vajalik eelregistreerimine annelilukason@gmail.com

13:00–15:00 Vooluveekogude töötuba Tartu Loodusmajas. Eestimaa Looduse Fond

Töötoas vaatame üle Loodusvaatluste maratoni vältel kogutud andmed Jaamamõisa oja ja Mustjõe elurikkuse kohta. Arutame koose ekspertidega võimalikest tulevikustenaariumitest.

18:00–20:00 Linnujämm Tartu Ülikooli botaanikaaias. Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Loodusfestival kutsub Linnujämmile! See on sündmus, mis innustab tähelepanu pöörama lindudele ja linnaloodusele. Ajalooliselt on looduse väärtustamine käinud käsikäes pärimuskultuuriga – tänapäeval on oluline sillata loodushoidu ja looduse mitmekesisuse väärtustamist ka kaasaegsete kunstivormide, stiilide ja loomepraktikatega. Kirjanikud ja muusikud on lindudest, nende olekust ja eluviisist rohkelt inspiratsiooni ammutanud. Linnujämmile tulevadki kokku muusikud ja sõnakunstnikud, kes loovad Eestis elava linnuliigi laulust inspireerituna oma muusikalise nägemuse või poeetilise sõnateose, mis tõlgendab või tõukub mõnel muul viisil ette antud linnulaulu salvestusest. Osalemine on tasuta! Linnujämmi alguses kuulutatakse välja Loodusfestivali linnalooduse fotokonkursi „Metsik linn“ võitjad ning sellega avatakse ka konkursi 25 parima töö galerii.

Vaata rohkem SIIT!

 

SAADJÄRVE (TARTU VALD)

12:00–13:30 Töötuba „Järvepall ja vesilest“ Saadjärvel. Jääaja Keskus

Põnevas töötoas uurime järvetaimi ja veeselgrootuid ning õpime nende määramist. Kõik tegevused toimuvad parvel otse Saadjärve keskel.

 

TALLINN

11:00 Ringkäik „Samblikud – seente ja vetikate harmooniline kooselu“ Tallinna botaanikaaias. Tallinna Botaanikaaed

Kuidas seened ja vetikad moodustavad üheskoos sambliku? Samblikega tehakse tutvust püsinäitusel ja juhendaja abiga otsitakse samblikuliike botaanikaaia puudel. Osalemine Tallinna Botaanikaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine! Vaata lisainfot https://botaanikaaed.ee/

12:00 Juhendatud retk lastele „Veerpallist seenlilleni – koostöö looduses“ Tallinna Botaanikaaias. Tallinna Botaanikaaed

Juhendatud retk lastele: koostöö taimeriigis. Osalemine Tallinna Botaanikaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine! Vaata lisainfot https://botaanikaaed.ee/

12:00–13:30 Avastusretk Loomaaia Veskimetsa. Tallinna Loomaaed. Tallinna Loomaaed

Loomaaia loodushariduse spetsialistide poolt juhendatud retk, kus vaatluse alla võetakse putukate-seente-taimede varjatud kooselu ja koostöö. Kogunemine põhjaväravas. Osalemine Tallinna Loomaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine https://tallinnzoo.ee/loodusfestival/

13:00–15:00 Vooluveekogude töötuba Tallinna Loomaaias. Eestimaa Looduse Fond

Töötoas vaatame üle Loodusvaatluste maratoni vältel kogutud andmed Jaamamõisa oja ja Mustjõe elurikkuse kohta. Arutame koose ekspertidega võimalikest tulevikustenaariumitest. Loomaaia töötuba toimub läänevärava Loodushariduskeskuses, osalejatele sissepääs loomaaeda tasuta.

14:00 Aia salaelu. Tallinna Botaanikaaed. Tallinna Botaanikaaed

Juhendatud ringkäik Meelte Aias: tähelepanu all on taimede omavaheline mõju ja suhted putukatega. Osalemine Tallinna Botaanikaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine! Vaata lisainfot: https://botaanikaaed.ee/

17:00–19:00 Ekskursioon loomaaias teemal „Koostöö loomariigis“. Tallinna Loomaaed

Ekskursioon loomaaias teemal „Koostöö loomariigis“. Kogunemine loomaaia lääneväravas. Paralleelselt toimub kaks ekskursiooni. Osalemine Tallinna Loomaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine https://tallinnzoo.ee/loodusfestival/

TARTU

  • Alates 4. juunist on Tartu Ülikooli loodusmuuseumis avatud näitus „Tolmeldamise valu ja võlu“Külastamine muuseumi piletiga.
  • 7.–12. juuni Tartu loodusmajas bakterinäitus „Mina, superorganism“. Näitusel antakse ülevaade inimeste ja bakterite suurest koostööst meie kõigi hüvanguks. Külastamine maja piletiga.
  • 7.-12. juuni Tartu loodusmajas näitus „Puud“. Näitus puude nüansirikkast elust läbi Piotr Socha illustratsioonide ja Wojciech Grajkowski tekstide Poola kirjastuse Dwie Siostry raamatust „Puud“. Külastamine maja piletiga.

 

PÄRNU

  • 7.–13. juuni Pernova Loodusmajas näitus „Need võrratud putukad“Külastamine maja piletiga.

TARTU

  • 7.–12. juuni Tartu loodusmaja avastusrada „Pungast puuni, käbist kännuni“. Puude teemaline avastusrada: tarkuseterad, avastamisrõõm, mängulust! Läbi rada ja omanda uusi teadmisi puudest ning nende seosetest inimesega.
  • 7.–13. juuni Eesti Ornitoloogiaühingu orienteerumismäng „Linnulennul üle linna“. Iseseisvalt läbitav orienteerumisrada kulgeb erinevates linnaosades ja kontrollpunktides, kus saab põnevaid teadmisi lindudest. Vaja läheb nutitelefoni ja kaarti. Raja läbinute vahel loositakse auhindu. Vaata lisa www.eoy.ee
  • 7.–13. juuni on avatud  „Puittaimede õpperada Eesti Maaülikooli linnakus (Kreutzwaldi 5 taga asuv nõlv). Kujundame loodusfestivali ajaks kunstipärased taimi, ajaloolisi fotosid, putukaid, puid tutvustavad nimesildid. Linnarahvas saab hajutatult oma tempoga mööda loodusõpperada liikuda. Vaja läheb puittaimede õpperaja kaarti, mille saad alla laadida SIIT. Rada on avatud kogu festivali aja vältel.

 

PÄRNU

  • 7.–13. juuni Pernova Loodusmaja kogu pere orienteerumismäng „Loodus linnapildis“ Pärnu linna parkides. Võta ette koos suvine jalutuskäik meie linnaparkidesse ja leia vastused virtuaalmängus „Loodus linnapargis“. Osalejate vahel loosime 14. juunil välja ühe Pernova Loodusmaja perekülastuse.

 

Loodusfestivali programm