Festivali programm 2023

Järjekorras üheksas Loodusfestival keskendub aedade ilule ja elurikkusele.

Loodusfestival ELU AED 7.–11. juuni üle Eesti

Kavas leiate sündmuseid Tartus ja Tartumaal, Tallinnas, Räpinas, Võrus ning mujal. Võimalusel tulge sündmusele jalgsi, kasutades ühistransporti või jalgratast. Paljud sündmused on ligipääsetavad ka ratastoolis või lapsevankriga liikujale. Osalemine on tasuta, kui pole märgitud teisiti (näiteks muuseumi või loomaaia sissepääsupilet).

Olge tähelepanelik – mõnele sündmusele on vajalik etteregistreerimine kas kirja teel või vormi kaudu. Kui olete registreerunud sündmusele, kuid ei saa osaleda, teatage sellest esimesel võimalusel korraldajale.

Oleme teinud soovitusliku legendi kava sündmuste valimise lihtsustamiseks:
P – peredele, lastele sobivad tegevused
T – töötuba, meisterdamine
L – liikumine, retked
K – kuulamine, vaatamine, kontsert, loeng

VAATA KAARTI, KUS ASUVAD SÜNDMUSPAIGAD!

*** 

24.5 kell 18.00 Loodusfestival x Ööülikool: avalik salvestus „Elu aed on metsikult ilus“ K
Tartu Ülikooli loodusmuuseumi seminarialal. Osalemine tasuta.

Vestlusõhtu loomaökoloogi Tuul Sepa ja arhitekti Elo Kiivetiga. Vestlusõhtul kohtuvad kaks võtmeisikut, kelle töö on tihedalt seotud elurikkuse taastamise ja säilitamisega linnaruumis ning kes teavad hästi, mis inimestele vastumeelsust valmistab. Elurikkus algab koduaiast, teadlikkus algab aga haridusest.

2.6 kell 19.00 Loodusfestival x Eesti Loodusmuuseum: linnulaulupidu L, K
Eesti Loodusmuuseumis. Osalemine piletiga.

Sul on võimalus tantsida ja nautida muusikat Eesti Loodusmuuseumi hoovis. Muusikavaliku teeb Zarka, kasutades bioloogi Veljo Runneli salvestatud linnuhääli. Samuti saab osaleda põnevatel ekskursioonidel kell 20 ja 21 näitusel „Miski on kõigega seotud“, kus kunstnik Peeter Laurits avab näituse sügavamat tähendust.

3.6 kell 14.00 Loodusfestival x Eesti Loodusmuuseum: kevadkontsert K
Eesti Loodusmuuseumis. Osalemine tasuta.

Tallinna Vanalinna päevade raames toimub Eesti Loodusmuuseumi hoovis Tallinna Raekoori kevadkontsert „Muretus meeles…“.

3.6 kell 12.00 Kogukonnapäev „Oojaa!“ L, K, P
Papli tänav, Tartu

Kogukonnapäev „Oojaa!“ sai nime Jaamamõisa oja järgi. See oja voolab Annelinna majade vahel maa all, mistõttu paljud selle olemasolust ei teagi. Alates kell 12.00 toimuvad tegevused: akrojooga, ojatuur, vestlusring, loeng, loovarutelu. Avatud on Maria Kilgi fotonäitus, noorte ojalugude näitus, Linnamuuseumi telk, tegevused lastele (kriitidega joonistamine, vee-elukate tundmaõppimine ja muu). Vaata täpsemat kava Facebookis. „Oojaa!“ kogukonnapäev toimub Tartu ROHEringi projekti raames.

7.00 Linnulauluhommik Toomemäel P, L, K
Eesti Ornitoloogiaühing, kogunemine Inglisillal

Tunniajasel jalutuskäigul Toomemäel kuulame ja vaatleme linde. Juhendab Margus Ots. Sobib igas vanuses huvilistele. Soovitame kaasa võtta binokli.


12.00 Taimerikkus Tallinna Botaanikaaias P, L, K
Tallinna Botaanikaed, kogunemine kassa juures. Sissepääs tavapiletiga

Urmas Laansoo juhendamisel saab osa taimerikkusest varasuvises Tallinna Botaanikaaias. Retk kestab poolteist tundi.


12.00 Loodusfestivali „Elu aed“ avaüritus Tartu Ülikooli botaanikaaias P, K
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, õppeklassis ja alpinaariumis.

Kõik on oodatud Loodusfestivali pidulikule avamisele!
Nägemuslikud aiad: Eesti aedade rolli üle looduskaitses arutleb Valdur Mikita.
Fotokonkurss
„Metsik linn“ tulemusi tutvustab Urmas Tartes. Kuulutame välja ja autasustame fotokonkursi võitjaid.
Botaanikaaia ajaloo näituse avamine, näitust tutvustab kuraator Inge Kukk.
Avame fotonäituse „Metsik linn“ botaanikaaia jõepoolse müüri peal.


13.00 KONTSERT K
Tartu Ülikooli botaanikaaed, alpinaariumis

Prantsuskeelsete lauludega esinevad Erkki Otsman (laul) ja Allan Jakobi (akordion).


14.00 Ekskursioon botaanikaaias L, K
Tartu Ülikooli botaanikaaed, kogunemine kasvuhoone peasissepääsu juures

Käesoleval aastal tähistab Tartu Ülikooli botaanikaaed 220. aastapäeva. Kõik huvilised on oodatud osa saama botaanikaaia ajaloost ja tutvuma väliekspositsiooniga ekskursioonil, mida viib läbi botaanikaaia juhataja Jüri Sild.


14.00 Paberisõbra avastusretk TYPAs – muuseumiseiklus peredele P, T
TYPA keskus. Sissepääs tasuta. Palume osalemisest ette teatada hiljemalt üks tund enne mängu, kirjutades typa@typa.ee. Samuti palume teada anda, kui loobute tulekust.

„Paberisõbra avastusretkel“ tutvume paberi teekonnaga Hiinast Eestini, valmistame käsitööpaberit, kirjutame paberile, mis kustutab teksti, harjutame trükiladumise põhimõttel peegelkirja, meisterdame südamekujulise ümbriku ja trükime Eesti Kassipangas välja antud Ruby raha. Kestus kuni poolteist tundi.


15.00 Loeng „Ravimtaimerikas aed“ K
Tartu Ülikooli botaanikaaed, õppeklassis

Kristel Vilbaste ja Ain Raal tutvustavad taimenimede kogumisvõistlusest lähtuvalt, kuidas taimed endale nime on saanud. Taimede nimesid uurisid koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond, Tartu Ülikooli farmaatsia instituut ja Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituut.


16.00 Paberisõbra avastusretk TYPAs – muuseumiseiklus peredele P, T
TYPA keskus. Sissepääs tasuta. Palume osalemisest ette teatada hiljemalt üks tund enne mängu, kirjutades typa@typa.ee. Samuti palume teada anda, kui loobute tulekust.

„Paberisõbra avastusretkel“ tutvume paberi teekonnaga Hiinast Eestini, valmistame käsitööpaberit, kirjutame paberile, mis kustutab teksti, harjutame trükiladumise põhimõttel peegelkirja, meisterdame südamekujulise ümbriku ja trükime Eesti Kassipangas välja antud Ruby raha. Kestus kuni poolteist tundi.

17.00 Töötuba „Söödavad umbrohud aias T, L, K
Räpina Aianduskool, Aianduse tn 6, Räpina. Vajalik eelregistreerumine – aigi.salundi@aianduskool.ee

Toivo Niibergi juhendamisel tutvume kasulike umbrohtudega. Hea ilma korral jalutame aias ja otsime sealt söödavaid umbrohtusid, halva ilma korral teeme seda klassis (umbrohud on juba valmis otsitud). Töötuba sisaldab ka väikest loengut antud teemal.


17.00 Ööliblikate töötuba „Valgusreostuse kliinik“ T, K
Tartu Ülikooli loodusmuuseum, ajutiste näituste ruum või seminariala

Töötoa läbiviija on disainer ja kunstnik Liina Lember, kelle jaoks on olulisel kohal loodus ning liikide väljasuremine. Töötoas tutvustab ta valgusreostuse mõju ööliblikatele. Osavõtjad on oodatud õppima uuesti tundma ja märkama valgust, selle mõju nende kehale ja tervisele. Tegemist on aktiivse töötoaga, millest osavõtjad kogevad erinevaid valguse allikaid, õpivad valguse värvuse ja intensiivsuse mõjust tervisele. Kestus 30–45 minutit.


17.30 Taimehuviliste retk Kagu-Aasia vihmametsas! L, K
Tallinna Loomaaed, Läänevärav (Ehitajate tee 150). Sissepääs loomaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine (
link), osalejate arv piiratud

Botaanilist ringkäiku ​​vastavatud Kagu-Aasia vihmametsa majas viib läbi kogenud spetsialist Jaan Mettik Tallinna Botaanikaaiast. Retke kestus 1–1,5 tundi.


18.00 Loodusluuleõhtu: Valdur Mikita K
Tartu Ülikooli loodusmuuseum, seminariala. 
Osalustasu 3 eurot

Õhtu esimeses pooles esitab Valdur Mikita loodusproosat ja -mõtisklusi, sündmuse teises pooles on julgematel võimalik astuda üles vabal laval. Publikut kostitame karastava joogi ja küpsistega.

10.30 Jätkusuutliku moe seminar „Greenery ehk biodisain moetööstuses K
Estonian Fashion Festival, Eesti Rahva Muuseumis

Estonian Fashion Festivali seminar Greenery“ keskendub jätkusuutliku ja keskkonnasäästliku moe ning disaini temaatikale, et soodustada nii tarbijate, disainerite kui ka laiema üldsuse arengut keskkonna säästlikkuse suunas. Seminaril astuvad üles ringmajanduse ja -disaini eksperdid, jätkusuutlikud disainerid, ning kekkonnasäästlikkusele pühendunud organisatsioonid. Lisaks informatiivsetele ettekannetele, kutsutakse publikut kaasa mõtlema ja rääkima, kuidas teha kesklikumaid valikuid ning inspireerivaid kogemuslugusid jagavad ringmajandavad ettevõtjad. Rohkem infot Facebooki sündmuse lehel.


13.00 Shindo välitund Tartu Ülikooli botaanikaaias* L, K
Tartu Ülikooli botaanikaaed, piknikuala laste mänguväljaku lähistel. Tasuta. Vajalik on eelregistreerumine, täites vormi või 
kirjutades riina@tulesina.ee.

Lõõgastav venitusvõimlemine Riina Kasterpalu (Tulesina) juhendamisel. Shindo® on järjest arenev meetod, mille lõi jaapanlanna Kazuko Kuratomi. Shindo ergutab energia-, lümfi- ja vereringet, parandab rühti ja liigeste liikuvust, tasakaalustab närvisüsteemi, vähendab ärevust, vabastab kehasse takerdunud emotsioone. Välitunnis teeme harjutusi, mis aitavad leevendada pingeid seljas, õlavöötmes ja kaelas. Shindo harjutused treenivad kehasisest tähelepanu ja kohalolemise oskust ning õpetavad end hingamise abil tõhusamalt lõdvestama.

Tunnis osalemiseks ei ole tarvis eririietust ega võimlemismatti, arvestada tuleb vaid mugavate riietega, kuna harjutusi tehakse seistes. Tunni kestus kuni 40 minutit.

* Shindo välitund toimub samal ajal ööliblikate teemal toimuvate töötubadega, nii et paralleelselt on vanematel võimalik osaleda liikumistunnis ja lastel meisterdada.


13.00 Töötoad „Ööliblikate aed ja „Aed fotopaberil* P, T
Tartu Ülikooli botaanikaaed, alpinaariumis

Töötoa läbiviija on disainer ja kunstnik Liina Lember, kelle jaoks on olulisel kohal looduse tähtsus ning liikide väljasuremine. Töötoas tutvustame ööliblikate elu-olu. Töötubades saab osaleda paralleelselt.

Esimese töötoa jooksul valmistame paberist aia ööliblikatele. Õpime nimetama töötoas esitatud taimi ja tundma ööliblikatele oluliste õite visuaalset keelt. Lisaks räägime ööliblikatest ning nende olulisusest. Töötuba mõjub lõõgastavalt ning on sobilik igas vanuses osavõtjale. Kestus 20–30 minutit.

Teise töötoa osavõtjad loovad ainulaadse pildi, kasutades selleks fotopaberit ja valitud taimi, õisi ja kujundeid. Kestus 10–15 minutit.

* Töötoad toimuvad samal ajal shindo välitunniga, seega kui pere pisemad soovivad meisterdada, siis vanemad on oodatud samal ajal läheduses liikumistunnis kaasa tegema.


14.00 Ekskursioon botaanikaaias L, K
Tartu Ülikooli botaanikaaed, kogunemine kasvuhoone peasissepääsu juures

Käesoleval aastal tähistab Tartu Ülikooli botaanikaaed 220. aastapäeva. Kõik huvilised on oodatud osa saama botaanikaaia ajaloost ja tutvuma väliekspositsiooniga ekskursioonil, mida viib läbi Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg. Ekskursioonil saab kuulda meenutusi välitöödelt ja tutvuda Kaug-Idast toodud eksemplaridega.


14.00 Paberisõbra avastusretk TYPAs – muuseumiseiklus peredele P, T
TYPA keskus. Sissepääs tasuta. Palume osalemisest ette teatada hiljemalt üks tund enne mängu, kirjutades typa@typa.ee. Samuti palume teada anda, kui loobute tulekust.

„Paberisõbra avastusretkel“ tutvume paberi teekonnaga Hiinast Eestini, valmistame käsitööpaberit, kirjutame paberile, mis kustutab teksti, harjutame trükiladumise põhimõttel peegelkirja, meisterdame südamekujulise ümbriku ja trükime Eesti Kassipangas välja antud Ruby raha. Kestus kuni poolteist tundi.


15.00 Ringi rattaretk Tartu kogukonnaaedadesse L, K, P
Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering, kogunemine botaanikaaia Emajõe-poolse värava lähistel

Retk ratastel saab alguse Tartu Ülikooli botaanikaaiast ning suundub edasi Tartu kogukonnaaedadesse. Retke kestus umbes 2 tundi.


16.00 Paberisõbra avastusretk TYPAs – muuseumiseiklus peredele P, T
TYPA keskus. Sissepääs tasuta. Palume osalemisest ette teatada hiljemalt üks tund enne mängu, kirjutades typa@typa.ee. Samuti palume teada anda, kui loobute tulekust.

„Paberisõbra avastusretkel“ tutvume paberi teekonnaga Hiinast Eestini, valmistame käsitööpaberit, kirjutame paberile, mis kustutab teksti, harjutame trükiladumise põhimõttel peegelkirja, meisterdame südamekujulise ümbriku ja trükime Eesti Kassipangas välja antud Ruby raha. Kestus kuni poolteist tundi.


16.00 Loodusfotokoolitus L, K, T
KOHAD ON TÄITUNUD!
Tartu Ülikooli botaanikaaed, kogunemine rotundis (täpsustub).Tasuta, vajalik on eelregistreerumine,
 kirjutades loodusfestival@ut.ee, osalejate piirarv 20

Loodusfotokoolituse viib läbi Urmas Tartes, ühiselt liigutakse botaanikaaias ringi ja luuakse lõpptulemusena album taimepiltidega. Kaasa võtta oma kaamera või kaameraga telefon. Kestus umbes kaks tundi.


16.00 Zoomi loeng „Putukad koduaias – kasurid ja kahjurid* K
Eesti Maaülikool koostöös Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projektiga „Kasvades oma toiduga“

Eesti Maaülikooli lektor Riina Kaasik tutvustab aias elavaid putukaid. Kes neist on aiapidajale kasulik, kes kahjulik ja kes neutraalne? Kestus orienteeruvalt 1,5 tundi
Osalemislink saadetakse registreerunud osalejatele. Pane ennast kirja: 
https://forms.gle/sjHsAK7twpzvMrLv6.
Loeng toimub koostöös Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Kasvades oma toiduga“.

Loengust saab avalikult osa võtta Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ruumis 301B.
* Pärast koduaia putukate loengut toimub samas kohas sääskede teemaline loeng.


17.30 Loeng „Šokolaadist surmani ehk sissevaade sääskede salapärasesse maailma* K
Tartu Ülikooli loodusmuuseum, ruum 301B

Eesti sääski tutvustab meile Eesti Maaülikooli professor, entomoloog Olavi Kurina. Juttu tuleb sääskede mitmekesisusest, nende vormirikkusest ja bioloogiast nii Eestis kui maailmas. Saab teada, mis seob sääski šokolaadiga ja kuidas levitavad pistesääsed mitmesuguseid haigusi. Saab kuulda, kuidas leiti 2022. aasta juunis loodusvaatluste maratoni käigus Eestile uus sääseliik, aga samuti kuidas toimub päris uute liikide avastamine ja kirjeldamine ning kas selleks on lootust ka Eestis.

Maailma elurikkusest tervelt ~12% moodustavad sääsed ja kärbsed, kes biosüstemaatikas koondatakse seltsi kahetiivalised (Diptera). Eestis on teadmised nendest harilikult väikestest putukatest kaunis kesised: oletatavast ~2500 siinsest sääseliigist on ainult poolte esinemine meil tõendatud. Kuigi tunneme sääski eelkõige nende valusate „hammustuste“ poolest, siis tegelikult ründavad või võivad inimesi rünnata kõigest poolsada Eesti sääseliiki. Lisaks pistesääsklastele teevad seda veel kihulased ja osad habesääsklased. Oma eluviisilt on sääsed väga mitmekesised, nende seas leidub omajagu tolmeldajaid, orgaanika lagundajaid ning neil on asendamatu roll ökosüsteemis ja aineringes.

* Loengule eelneb ühine Zoomi loengu jälgimine koduaia putukate teemal, mistõttu võib algus nihkuda varasemaks.


17.30 Loomahuviliste retk Kagu-Aasia vihmametsas! L, K, P
Tallinna Loomaaed, Läänevärav (Ehitajate tee 150). Sissepääs loomaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine (
link), osalejate arv piiratud

Nii neljapäeva kui reede õhtul on loomahuvilistel võimalik heita pilk troopika salapärasesse maailma, käies kuulsa loodusuurija A. R. Wallace’i radadel. Vastavatud Kagu-Aasia vihmametsa maja asukaid tutvustab loomaaia loodushariduse spetsialist, zooloog Leif-August Kirs.


17.30 Töötuba „Kuidas valida ja paigutada taimi lilleamplitesse, rõdukastidesse ja konteineritesse? T, K
Eesti Maaülikool, Metsamaja, D-korpuse haljasala. Eelregistreerimisega, piirarv 15 inimest

Saab teada, kuidas paigutada suvelilli konteinerisse nii, et taimed sobiksid värvi poolest (kasutame kontrast- ja nüanssharmooniat), proportsioonidelt ja sobiksid ka taimenõuga. Arutame läbi ka erinevate taimede hooldusvajaduse ja võimalused „virgale“ ja „laisale“ aednikule. Töötuba on mõeldud täiskasvanutele, kellel pinda, kus saab taimi kasvatada või konteinerhaljastust luua. Seega sobilik nii korteri- kui majainimestele.

Registreerumisvorm asub siin: https://www.emu.ee/et/ylikoolist/roheline-ylikool/tegevused/loodusfestival/.


18.00 Pesakasti meisterdamine P, T, K
Eesti Ornitoloogiaühing, Veski tn 4 aed, Tartu. Tasuta, etteregistreerimisega

Meisterdame pesakaste, mille igaüks saab koju kaasa võtta. Jagame nõu ka pesakasti paigaldamise ja hooldamise kohta. Meisterdamist juhendab Margus Ots Linnuvaatlejast. Tutvustame ka suvise aialinnupäeviku pidamist. Pesakasti komplektide arv on piiratud, palun meisterdamisele eelnevalt registreeruda Fientas (https://fienta.com/et/loodusfestival-pesakasti-meisterdamine-tartus).


21.00 Looduslodja retk – Emajõe-äärsed tiivulised P, K, L
Emajõe Lodjakoda, kogunemine lodja juures. Pileti (14/10/6 eur) saab soetada www.lodi.ee esilehelt

Kas teadsid, kes Eesti imetajatest on inimese lähim sugulane? Nahkhiir loomulikult! Neil märkamatutel naabritel on väga põnevad elukombed. Seilamegi Emajõel, kuulame spetsiaalse hääledetektori abil jõe kohal toituvate nahkhiirte hääli, määrame selle abil liike ning kuulame asjatundjate selgitusi eri liikide elukommete kohta. Tutvume ka teiste jõeäärsete tiivuliste – lindudega. Vaatleme, millega nad jõe ääres tegutsevate ja uurime, mis neil mugavaks elukeskkonnaks vaja on. Lodjalael saab istuda lambanahkadel ning rüübata kuuma teed!


21.00 Hilisõhtune ekskursioon loomaaias L, K
Tallinna Loomaaed, Läänevärav (Ehitajate tee 150). Sissepääs eraldi piletiga

Algus kl 21.00 loomaaia Lääneväravas (Ehitajate tee 150) või Põhjaväravas (Paldiski mnt 145), kestus orienteeruvalt 2,5 tundi. Ürituse jaoks peab ostma eraldi pileti: täpsem info varsti!


11.00 Taksonoomiakonverents „Elurikkus meie aedades“ K
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Vanemuise tn 46 ringauditoorium

Eesti neljanda taksonoomiapäeva konverents on pühendatud Tartu Ülikooli botaanikaaia 220. aastapäevale ja keskendub aedade rollile elurikkuse hoidmisel. Konverentsi otseülekannet saab vaadata UTTV keskkonnas – link aktiveerub pool tundi enne konverentsi algust!


11.00 Joogatund „Lõdvestav jooga looduses L, K
Tartu Ülikooli botaanikaaed, piknikuala laste mänguväljaku lähistel

Juhendaja Kennet Jädal (RYT500; E-RYT200; YACEP; Yoga Alliance, USA) viib läbi tasakaalustava traditsioonilise-klassikalise Hatha-Jooga seansi keset botaanikaaia rohelust, taustal kaunid loodushelid. Tegu pole ei spordi ega intensiivse võimlemisega, vaid tasakaalustava, rahustava ja lõdvestava praktikaga. Austame ning kuulame oma keha ja teostama parktikaid vastavalt sellele. Ei mingit forsseerimist, ebamugavustunnet, rääkimata valust. See joogatund algab ettevalmistavate praktikatega (antireumaatilised harjutused), et saada paika hingamine (läbi nina) ja valmistada keha ette seansi põhiosaks, kus keskendume asana’te ehk asendite hoidmisele. Tund lõppeb umbes 10-15 minutilise lõdvestusega. Tund on sobilik kõigile. Kaasa võtta joogamatt.


13–22 Maastikukunsti (omaosalus)heliinstallatsioon HELISEV METS – jaluta, tõmba hellalt nöörist, kuula kuidas mets heliseb! P, L, K
Emajõe-äärne puude allee teel
Lodjakoja poole

Üheksaks tunniks saavad Emajõe äärsed puud kaksteist linnupesakasti kujulist kõlakasti, milles igas on taaskasutusest leitud mängutoos. Igast taiesest ripub alla nöör, mida sikutades vinnastub vedru ning käivitub meloodia. Võibki öelda, et mets heliseb! Kõik 12 meloodiat on erinevad, taaskasutus vanadest leludest. Lodjakojas saab lugeda lugude kirjeldusi ning jagada on ka mõned lendlehed. Maastikukunsti omaosalus-heliinstallatsiooni autor on tehnoloogiakasvatuse õpetaja Peep Tobreluts.


14.00 Toitainete ringmajandus ehk kuivkäimlakoolitus K, T, P
Emajõe Lodjakoda

Räägime säilenõtke veekasutuse vajadusest ja võimalustest. Kuidas vett säästa ja paratamatult tekkiva reoveega tegutseda?
Miks me ikkagi kulutame ligi kolmandiku joogiveest toitainerikka materjali ära uhtmiseks, selmet seda ringmajanduslikult toidutootmisse suunata? Koolitus on eelüritus 14.06.2023
toimuvale konverentsile.

Koolitusele tulevad kohale erialaspetsialistid, kes tutvustavad uuemaid portatiivseid veevabu ehk kuivkäimlaid. Näha saab nii veebist tellitavaid kui TEE-SEDA-ISE! lahendusi. Koolitust modereerib veevabade käimlate entusiast Peep Tobreluts.


14.00 Paberisõbra avastusretk TYPAs – muuseumiseiklus peredele P, T
TYPA keskus. Sissepääs tasuta. Palume osalemisest ette teatada hiljemalt üks tund enne mängu, kirjutades typa@typa.ee. Samuti palume teada anda, kui loobute tulekust.

„Paberisõbra avastusretkel“ tutvume paberi teekonnaga Hiinast Eestini, valmistame käsitööpaberit, kirjutame paberile, mis kustutab teksti, harjutame trükiladumise põhimõttel peegelkirja, meisterdame südamekujulise ümbriku ja trükime Eesti Kassipangas välja antud Ruby raha. Kestus kuni poolteist tundi.


16.00 Paberisõbra avastusretk TYPAs – muuseumiseiklus peredele P, T
TYPA keskus. Sissepääs tasuta. Palume osalemisest ette teatada hiljemalt üks tund enne mängu, kirjutades typa@typa.ee. Samuti palume teada anda, kui loobute tulekust.

„Paberisõbra avastusretkel“ tutvume paberi teekonnaga Hiinast Eestini, valmistame käsitööpaberit, kirjutame paberile, mis kustutab teksti, harjutame trükiladumise põhimõttel peegelkirja, meisterdame südamekujulise ümbriku ja trükime Eesti Kassipangas välja antud Ruby raha. Kestus kuni poolteist tundi.


16.00 Töötuba „Kimp aia lilledest T, L, K
Räpina Aianduskool, Aianduse tn 6, Räpina. Vajalik eelregistreerumine, kirjutades aigi.salundi@aianduskool.ee

Räpina Aianduskooli floristika õppejõud Pille Petersen juhendab, milliseid lilli aiast korjata ja kuidas neid kimpu seada.


16.00 Loeng-ringkäik „Elu kalade loomaaias P, L, K
EMÜ Võrtsjärve õppekeskus, Limnoloogia tee 1, Vehendi küla, Tartumaa

Järvemuuseum tutvustab elu „kalade loomaaias ja ka Järvemuuseumi kõrval olevas Võrtsjärves. Räägime järvest kui ökosüsteemist, selle elurikkust mõjutavatest teguritest ning kalade elust nii järves kui ka muuseumis eksponaadina. Iga liik järves on eripärane ja täidab oma kohta ökosüsteemis, iga kala Järvemuuseumis on eriline ja oma iseloomuga. Tule külla ja saa meie kaladega ja Võrtsjärvega tuttavaks!


16.00 Jalutuskäik „Avastame Võru elurikkust L, K, P
Võrumaa Keskraamatukogu, Jüri tn 42, Võru

Matka viib läbi Kadri Paulus, Võru Kreutzwaldi kooli geograafiaõpetaja.


16.30 Tutvumine Tähtvere dendropargi puittaimedega L, K, P
Eesti Maaülikool, algus Metsamaja A-korpuse sissepääsu juures

Eesti Maaülikooli metsapatoloogia ekspert Liina Jürisoo juhendab ringkäiku läbi lopsaka dendropargi, tutvustades seal kasvavaid põnevaid kultuurliike.


17.30 Loomahuviliste retked Kagu-Aasia vihmametsas! P, L, K
Tallinna Loomaaed, Läänevärav (Ehitajate tee 150). Sissepääs loomaaia piletiga, vajalik eelregistreerimine (
link), osalejate arv piiratud

Nii neljapäeva kui reede õhtul on loomahuvilistel võimalik heita pilk troopika salapärasesse maailma, käies kuulsa loodusuurija A. R. Wallace’i radadel. Vastavatud Kagu-Aasia vihmametsa maja asukaid tutvustab loomaaia loodushariduse spetsialist, zooloog Leif-August Kirs.


18.00 LINNUJÄMM K, P
Emajõe Lodjakoja paadikuur

Linnujämm on kontsertsündmus, kus muusikud ja kirjanikud seavad viisi ja sõnu etteantud lindude häälte põhjal. Seekordse Linnujämmi tähtedeks on tikutaja, rasvatihane, laululuik, leevike, pasknäär ja 2023. aasta lind aul. Linde tõlgendavad muusikud Kitty Florentine, LI:V, Meisterjaan ning kirjanikud Doris Kareva, Aare Pilv, Veronika Kivisilla, Janika Läänemets, Mirjam Parve.
Kohapealt saab osta autoriteoseid, võtke kaasa sularaha.
Lastele pakuvad lisategevust Vanemuise teatri kollased kassid.
Avatud on Lodjakoja kohvik, saab osta jahutavaid ja soojendavaid jooke.
Tule kogu perega!

6.45 Hommik lindudega Tähtvere dendropargis L, K, P
Eesti Maaülikool, kogunemine Metsamaja peasissekäigu ees

Võimalusel kaasa võtta binokkel, mõned binoklid on kohapeal kasutamiseks olemas. Retke kestus kaks tundi, kõnnime mööda teeradu.


11.00–17.00 Metsik aiakohvik Emajõe Aias P, K, L, T
Emajõe Aed

Lodjakoja taga on avatud umbrohukohvik, kus saab maitsta erinevaid metsikus aias kasvavaid taimi sisaldavaid roogasid. Mekkimisele tuleb näiteks metsiku sisuga suverullid, angervaksa limonaad, erinevad teed ja küpsetised. Samal päeval leiab aset aias ka savist pitsaahju ehitamise koolitus ning metsikute söödavate taimede ingliskeelne ekskursioon.


11.00 Metsikute söödavate taimede ekskursioon inglise keeles „Wild edible plants“ P, L, K
Emajõe Aed (Lodjakoja taga)

Eesti Maaülikooli Mahekeskus ja Emajõe Aed kutsuvad metsikute söödavate taimedega tutvuma. Kuidas metsikuid söödavaid taimi ära tunda? Millal on parim aeg neid korjata ja mida neist valmistada saab?
Jekaterina Balicka avab maailma, kus toitu ei peagi kasvatama.
Gruppi mahub 15 inimest. Kui huvi on suur, siis avame ka teise grupi. Vajalik etteregistreerimine
sellel lingil.

Ekskursioon on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projektist „Kasvades oma toiduga“.
Emajõe Aias on samal päeval avatud metsik aiakohvik, kus saab proovida roogade sees mitmeid ekskursioonil kohatud taimi.


11.00–14.00 Elurikkuse aiapidu loomaaias P, T, L, K
Tallinna Loomaaed, Keskkonnahariduskeskus (Ehitajate tee 150) ja selle ümbrus. Sissepääs loomaaia piletiga

Loomaaia elurikkuse aiapeol on võimalik vaadelda ja tundma õppida loodust, mis maailma liikide arvu kahanemise keerises veel alles jäänud ja nõnda väärtuslik. Tegevusi jagub nii suurtele kui väikestele!

Põhiatraktsioonideks on vahvad õpitoad, milles õpime lähemalt tundma nii väikeste veeloomade, tigude kui teiste põnevate organismide maailma. Kunstihuvilised saavad kätt proovida loomade maalimises ja looduslike motiividega kaardikeste meisterdamises. Kui vaim vajab turgutust, aitab välja rahustav loomajooga, lõbusad metsamängud värskes õhus või miks mitte hoopiski ööliblikate maailma valgusinstallatsioonis pikutamine! Kas ei tundu mitte üks eriti põnev päev loomaaia külastamiseks?  Loomajooga ning metsamängude retkedele on vajalik eelregistreerimine: link (osalejatel piirarv)! Lisaks saab 7.-11.06 osaleda orienteerumismängul „Elu aias ja aia taga“ – õigesti vastajate vahel loositakse välja auhindu.

Tegevusi viivad läbi:
Keskkonnaamet, Reet Kristian (spetsialist) – veeloomade töötuba
Liina Lember (disainer) – valgusinstallatsioon 
„Nähtamatud ööliblika loitsud“, meisterdamine fotopaberiga
Margot Kask (kunstnik) – animalistika töötuba
Piret Kiristaja (spetsialist) – tigude töötuba

Kas sa tead, et Eestis on teada 85 teoliiki, kellest umbes 70 liiki on varustatud kojaga? Kõik on ilmselt tuttavad aedades levinud kiriteoga, kes korraliku aedniku jaoks on paras nuhtlus. Aga kes armastab tigu ja kelle toidulaual on teod lausa hädavajalikud?  Kuidas näeb välja teo naba ja kas huuled sobivad suudluseks? Milliste aksessuaaridega tigusid võib kohata kuivadel niitudel? Millist vastutusrikast ülesannet täidavad teod metsades?  Saad vastuse nendele küsimustele, kui tuled ise kohale tigusid vaatama ja lugusid kuulama. Saad teada, kuidas tigude nabad, huuled ja hambad on määrava tähtsusega. Teeme nähtavaks ka kõige väiksemad teod ja paljastame nende salapärased hambad.
Piltsberg OÜ – loomajooga ja metsamängude retked (registreerimine)
Loomaaia keskkonnahariduskeskuse kõrval asuvas mõnusas männimetsas Rebasemäel teeme Piltsbergidele omaseid naljakaid ja kaasahaaravaid mürgeldamishõngulisi mänge. Mürgeldame loomadena ja loomadega ehk kogu pere on kaasatud. Issid saavad olla karud ja lapsed kiired kui gepardid. Läbi mängude loome tugevama sideme lapse ja tema vanema vahel ning selle käigus õpime täiesti märkamatult tundma loomade maailma. 
Tallinna Loomaaed, loodushariduse spetsialistid – elurikkuse infotelk, orienteerumismäng


12.00 Algab üle-eestiline LOODUSVAATLUSTE MARATON L, K, P
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega üle Eesti

Üle Eesti paiknevatel vaatlusaladel saab teha loodusvaatlusi nii ise kui juhendajate kaasabil, sisestades andmed e-Elurikkuse andmebaasi, kasutades PlutoF GO nutirakendust või veebilehte. Vaata Linnuvaatleja blogist reaalajas vaatluste tegemist.
Vaata avalike alade paiknemist ja tegevusi
eElurikkuse kodulehel.


12.00 Lodjakoja perepäev P, L, K, T
Emajõe LodjakodaLodjakoja pilet täiskasvanutele 8 eurot, lastele 4-18 a 5 eurot. Perepilet 25 eurot. 0-3 a lapsed TASUTA

Laupäeval toimub Lodjakojas vahva perepäev, kus saab kahlata vee-elukaid, uudistada uut valmivat lotja, mille kere on kohe-kohe valmis saamas ning kuulata, kuidas ehitatakse Emajõe-Peipsi piirkonnale unikaalset laeva kohalike meistrite abil ja kohalikust taastuvast toorainest. Lapsed saavad käsitsi meisterdada vanaaegseid töövõtteid kasutades isiklikku lodjamudelit ning ujutada seda pärast lahesopis.  Lodjakojas on valmimas uus kahemastiline lodi – suurim puulaev, mis Eestis pärast esimest iseseisvusperioodi ehitatud. Eestikeelne laevaehitust tutvustav ekskursioon algab kell 13 ja kell 14, inglisekeelne kell 15. Uudistame üheskoos ehitusjärgus lotja ja uurime, mida, kuidas ja milleks? Ekskursiooni lõpetuseks vaatame filmi lotjade ajaloost ja Jõmmu ehitamisest. Saab uurida näitust või istuda kohvikus. Kell 13–15 toimub hoovis juhendatud vee-elukate kahlamise õpituba.

Võimalik on külastada lodjakoda ka koos lodjasõiduga. Jõmmu väljub retkedele kell 12 ja kell 14. Piletid (15/10/4 eurot) www.lodi.ee esilehelt.


12.00 Töötuba: tsüanotüüpia oma aiast kaasa toodud taimedega T
TYPA. Tasuta.

Tsüanotüüpia, ka raua-sinitrükk, on fotoprotsess, kus kujutis ilmutatakse paberile rauasisaldusega kemikaalide ning ultraviolettvalguse koostöös. Poorne alusmaterjal (kangas, puit või paber) kaetakse valgustundliku lahusega ning kujutise tekitamiseks asetatakse šablooniga kaetud alusmaterjal UV-valguse kätte. Tulemuseks on valgete joontega kujutis sinisel taustal.Töötoas katsetame tsüanotüüpiat oma aiast kaasa toodud taimedega. Ühe pildi valmistamine kestab umbes pool tundi. Töötoaga võib liituda jooksvalt kell 12.00–14.30. Palume kaasa võtta kimbukese aiataimi.


JÄÄB ÄRA! 13.00 Shindo välitund Tartu Ülikooli botaanikaaias L, K
Tartu Ülikooli botaanikaaed, piknikuala laste mänguväljaku lähistel. Tasuta. Vajalik on eelregistreerumine, täites
vormi või kirjutades riina@tulesina.ee

Lõõgastav venitusvõimlemine Riina Kasterpalu (Tulesina) juhendamisel. Shindo® on järjest arenev meetod, mille lõi jaapanlanna Kazuko Kuratomi. Shindo ergutab energia-, lümfi- ja vereringet, parandab rühti ja liigeste liikuvust, tasakaalustab närvisüsteemi, vähendab ärevust, vabastab kehasse takerdunud emotsioone. Välitunnis teeme harjutusi, mis aitavad leevendada pingeid seljas, õlavöötmes ja kaelas. Shindo harjutused treenivad kehasisest tähelepanu ja kohalolemise oskust ning õpetavad end hingamise abil tõhusamalt lõdvestama.

Tunnis osalemiseks ei ole tarvis eririietust ega võimlemismatti, arvestada tuleb vaid mugavate riietega, kuna harjutusi tehakse seistes. Tunni kestus kuni 40 minutit.


13.00 Avalik juhendamine liikide määramiseks Eesti Maaülikooli linnakus L, K
Eesti Maaülikool

Vaatlus toimub EMÜ loodusvaatluste maratoni vaatluspunkti alal, juhendajad Liina Jürisoo ja teised. Juhendajad on kohapeal vahemikus 13–16.


15.00 Tartu Loodusmaja huvikooli juubelisündmused: juhendatud ringkäigud L, K, P
Tartu Loodusmaja

Tartu Loodusmaja huvikool tähistab 70. sünnipäeva ning praegune loodusmaja hoone 10. sünnipäeva. Kahe tunni vältel saab tasuta osaleda juhendatud ringkäikudes Loodusmaja territooriumil.


18.00 Tartu Loodusmaja huvikooli juubelisündmused: õhtune programm L, K, P
Tartu Loodusmaja

Tasuta sündmus kõikidele Loodusmaja sõpradele. Esineb ansambel Kruuv.


18.00 Vestlusõhtu aias Kodumaised kooslused ja poeetilised peenrad K
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudiga. Raadi-Kruusamäe, Tartu.

„Üleaedne elurikkus üle jõe“ seminarisarja raames vestlevad kodumaistest kooslustest ja poeetilistest peenardest bioloog ja semiootik Kalevi Kull ja kirjandusteadlane ja semiootik Ene-Reet Soovik.

Kogunemine Kruusavälja tänava pargis kell 18. Vaata täpsemat asukohta Google Mapsi rakenduses.

10.00–14.00 Avatud Rohekrati koduaed jalutuskäigu kaugusel linnast P, L, K, T
Rohekratt, Tartumaa, Rõõmu küla, Ella tee 7

  • 10.00–14.00 Rohekrati kodukohvik. Lastel võimalus kanu vaadata ja toita
  • 10.00–11.00 tegeleb lastega aiahaldjas, tasuta
  • 11.00–11.45 terapeutiline võimlemine – ammutame väge ja tervist loodusest! Tasuta, aga vajalik on eelregistreerimineSündmus Facebookis.
  • 13.00 saunavihtade valmistamine, tasuta

 

12.00 Lõppeb üle-eestiline loodusvaatluste maraton L, K, P
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega üle Eesti

Üle Eesti paiknevatel vaatlusaladel saab teha loodusvaatlusi nii ise kui juhendajate kaasabil, sisestades andmed e-Elurikkuse andmebaasi, kasutades PlutoF GO nutirakendust või veebilehte. Vaata Linnuvaatleja blogist reaalajas vaatluste tegemist.
Vaata avalike alade paiknemist ja tegevusi
eElurikkuse kodulehel.


12.00 Loodusfestivali perepäev ja pidulik lõpetamine P, T, L, K
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös Aparaaditehasega, Aparaaditehase hoovis ja Armastuse saalis

Kohapeal on võimalik osta loodusteemalisi ajakirju, müügilaua seab üles MTÜ Loodusajakiri.

  • 12–15 Töötuba „Ööliblikate aed“ ja valgusinstallatsioon „Nähtamatud ööliblika loitsud
    Disainer Liina Lember kutsub koos endaga meisterdama ning kaasa mõtlema ja kuulama. Hoovialal toimub töötuba ja saalis saab iseseisvalt kogeda punase valguse installatsiooni.
    Töötoa jooksul valmistame paberist aia ööliblikatele. Õpime nimetama töötoas esitatud taimi ja tundma ööliblikatele oluliste õite visuaalset keelt. Lisaks räägime ööliblikatest ning nende olulisusest. Töötuba mõjub lõõgastavalt ning on sobilik igas vanuses osavõtjale. Kestus 20–30 minutit.
    Punase valguse installatsioon loob harmoonilise ruumi, kus inimene ja ööliblikas saavad võrdsetena kohtuda. Installatsiooni jooksul kuuleb osavõtja luuletusi ööliblikatest. Teos küsitleb inimesekeskset linnaruumi disaini ja tehislikke valgusallikaid.
     
  • 12–15 Maitsev aed! Seemnelintide valmistamine
    Tule ja tee endale maitsetaimede seemnetega külvilint, mille saad hiljem kodus aknalauale potti panna või peenrasse kasvama torgata. Seemnelindi valmistamine võtab aega 10–20 minutit. Juhendavad Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi projekti „Kasvades oma toiduga“ eestvedajad Elen Peetsmann ja Triin Nõu.
     
  • 12–15 Peipsi Koostöö Keskus: kividele maalimine, rollimäng, plakati valmistamine, Peipsi-teemalised videod ja viktoriin, juhendab Margit Säre.
     
  • 12–15 TYPA: käsitööpaberi valmistamise töötuba, kaunistuseks oma aiast kaasa toodud taimed.
    Ühe paberilehe valmistamine kestab umbes 15 minutit. Töötoaga võib liituda jooksvalt kell 12.00–14.45. Paberi kaunistamiseks võib kaasa võtta eelnevalt kuivatatud lilleõisi.
     
  • 15–17 Looduse inspiratsioon pärimusmuusiku pilgu läbi: tantsude ja laulumängude töötuba ning kontsert, läbiviijaks Kristi Kool
    Meie rahvamuusika on väga suurel määral ammutanud inspiratsiooni loodusest: linnulaul, loomad, tuul, õied, luhad, jõed, mered. Laulumängude tegelasteks on tihti loomad või linnud, kelle liikumist või häält saab mängides imiteerida. Paljudesse laululugudesse on olustiku kirjeldamiseks kaasatud kaunist Eestimaa loodust ja sealt pärinevaid põnevaid helisid: kuigi tegemist võib olla näiteks armastuslauluga, siis on teksti sisse põimitud ka kevad, õied, aas, linnud, Emajõgi. Kõik see näitab, kui tihedas seoses on loodus ja rahvamuusika.
  • 17 Toimunud festivali kokkuvõte ning järgmise aasta Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivali tutvustamine. Festivali tutvustab Loodusfestivali kuraator Margus Kasterpalu.
     
  • 17.30 Külas on Remek MeelVaatame kolme Emajõe-teemalist dokumentaalfilmi. Iga filmi eel räägib filmi autor Remek Meel filmist ning vaatamise järel vastab küsimustele ja toimub väike arutelu, mida juhib Kristel Vilbaste. Vaatamisele tulevad „Eesti loodus. Alam-Pedja“ (2013, 42 minutit), „Emajõe veemaailm“ (2015, 57 minutit) ja „Suur soo“ (2022, 70 minutit).

 

NÄITUSED & SEIKLUSRADA


„Elu aia“ seiklusraja avamine Eesti Maaülikooli dendropargis
Eesti Maaülikool, Fr. R. Kreutzwaldi tn 5, Metsamaja esine lipuväljak. Seiklusrada avatakse 7. juunil ja see jääb avatuks festivali vältel

Mine veebilehele avastusrada.ee. Sealt tuleb otsida soovitud rada, registreerida ennast (ja teisi, kui grupiga minek) mängu ning saabubki e-mailile personaalne link, mis viib rajale. Kaardirakendus töötab veebilehitsejas, ehk et midagi seadmesse installeerime ei pea. Selleks, et rajapunktides olevaid küsimusi või infot näha, tuleb sinna kohale minna – need avanevad alles siis, kui jõutakse lähemale kui 30 m. Seega nutiseadmel peab olema mobiilne internet ning sisselülitatud GPS.


Näitus ning orienteerumismäng „Elu aias ja aia taga“
7.–11.6 kell 9-20. Tallinna Loomaaia Keskkonnahariduskeskuses ja selle ümbruses (Ehitajate tee 150)

Taimedele keskenduval elunäitusel on peamiselt võimalik uudistada nii aia- kui loodusliku rohumaa taimi. Nuputamishuvilistele on nii keskkonnahariduskeskusesse kui selle ümbrusesse paigutatud punktid, mille lahendamiseks vajaliku orienteerumiskaardi ja küsimustiku saab Lääneväravast (Ehitajate tee 150). Osalenute vastused tuleb potsatada näituse kõrval asuvasse postkasti! Osalejate vahel loosime välja auhindu!
 

Näitus „Tolmeldamise võlu ja valu“
7.–11.6 kell 9–20. Tallinna Loomaaia Keskkonnahariduskeskuse fuajees (Ehitajate tee 150)

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia näitus „Tolmeldamise võlu ja valu“ keskendub putuktolmeldajatele ja nende tähtsusele. Näitus on loomaaias avatud septembrini. Taimede ja putukate elu on omavahel keerukalt põimunud, kus üks pool ei saa läbi teiseta ning kogu ülejäänud elusloodus sõltub sellest suhtest. Näitusel saab tõdeda, et selle rikkuse säilimine on tänapäeval suuresti inimese enda kätes. Näitusel on fotode ja interaktiivsete eksponaatidega avatud putuktolmeldajate rikkaliku maailma, kus loodusehuvilisel külastajal ei jää muud üle kui imestust väljendada. Näitus „Tolmeldamise võlu ja valu“ kuraator on Veljo Runnel, kujundaja ja graafiline disainer Margot Sakson, illustratsioonid tegi Grete Alt. Näituse interaktiivsed eksponaadid teostas OÜ Linex, stendid OÜ Salibar. Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Näitus „Loomaaiandus ja Tallinna Loomaaed“
7.–11.6 kell 9–20. Tallinna Loomaaed, vana karumaja puurid

2019. aastal loomaaia 80. sünnipäevaks avatud ajaloonäitus vanas karumajas pakub tänini põnevat uudistamist ja rõõmsaid emotsioone paljudele loomaaiakülalistele.
 

Näitus „Piiritu loomus“
7.–11.06 kell 9–20. Tallinna Loomaaed, vana karumaja puurid

Eesti Kunstiakadeemia keraamika ja klaasi tudengite ühisnäitus vana karumaja puurides on on avatud kuni 18. juunini. Näituse on koostanud Õnne Paulus, Annali Kruusamägi, Erko Lill, Laura Stina Parri, Helen Tiits, Annika Luhaäär, Sara Kyllönen, Marta Vikentjeva, Kätriin Reinart ja Valeria Poljakova.

Näitus „Lillemaalide näitus“
7.–11.06 kell 9–20 Tallinna Loomaaed, Keskkonnahariduskeskuse fuajees

Autor kunstnik Iris Uuk.

Kavas võib esineda muudatusi.
Korraldaja jätab endale õiguse teha sündmustel pilte, kasutamaks neid Loodusfestivali reklaamimise eesmärgil sotsiaalmeedias või muudes kanalites.

Loodusfestival jälgib keskkonnahoidliku sündmuskorralduse põhimõtteid, mis on kooskõlas Tartu 2024 SA keskkonnastrateegiaga. Loe lisaks SIIT.

Accept Cookies