Hammaste juurekanalite preparatsioon nikkeltitaanist instrumente kasutades

4. Nikkeltitaanist roteeruvad instrumendisüsteemid

4-0.pngKasutusel on olnud mitmeid viilisüsteeme. Mõned neist on turule jäänud, mõned on vähem kasutusel või turult hoopis taandunud. Hetkel kasutatakse maailmas üle 70 erineva nikkeltitaanist viilisüsteemi. Enamikul neist on saadaval ka süsteemile vastavad pabertihvtid ja täitetihvtid.

Pildil on ProTaper süsteemi viil F1 ning viilile vastav gutapertštihvt (https://www.dentsply.co.uk/Products/Endodontics/Obturation/Paper-Gutta-Percha-Points.aspx).

Roteeruvaid nikkeltitaanist instrumendisüsteeme on tinglikult jaotatud põlvkondadeks.

Esimesse põlvkonda kuuluvad kõik mitmeviilisüsteemid, mille töötaval osal on kindlalt progresseeruv koonilisus (4 %, 6 %, 8 % jt.) ning radiaalalad, mis hoiavad töötavat instrumenti kanalis tsentreerituna.

Teise põlvkonna moodustavad mitmeviilisüsteemid, mille koonilisus varieerub töötaval osal (progressiivne või regressiivne), lõiketerad on aktiivsed, pole radiaalalasid ning kanali preparatsioon vajab vähem instrumente. Instrumendi pinnad on enamjaolt elektropoleeritud, mille tõttu väheneb instrumendi terade lõikamisefektiivsus. Selle tõttu on vajalik suurem apikaalne surve, suureneb viili sissekruvimisoht ning väändemoment roteeruval instrumendil, mis võib viia instrumendi murdumiseni. Seda üritatakse parandada erinevate ristläbilõike disaainide ning rotatsioonikiiruse suurendamisega.

Kolmanda põlvkonna instrumentide valmistamisel kasutatakse uusi nikkeltitaani sulameid, mille vastupidavus tsüklilisele väsimusele on suurem kui traditsioonilisel nikkeltitaanil (300-800x suurem vastavalt süsteemile) ning murdumisrisk on väiksem. Selle põlvkonna instrumentidega on turvalisem töötada väga kõverates juurekanalites. Metallide kuumtöötlemise nii positiivne kui negatiivne efekt on see, et viilid muutuvad väga pehmeteks. Näidetena võib tuua süsteemid TwistedFile (Axis|SybronEndo), HyFlex (Coltène) ning GT, Vortex ja WaveOne (DENTSPLY TulsaDentalSpecialties).

Neljanda põlvkonna viilidel kasutatakseretsiprokeeruvat viilide liikumist ning nn. üheviili tehnikaid. Retsiprokeerumise kohta saab täpsemalt lugeda leheküljelt https://sisu.ut.ee/juureravi5/2-elektrilised-mootorid-roteeruvatele-instrumentidele . Tuntuimad selle põlvkonnaesindajad on WaveOne(DENTSPLY TulsaDentalSpecialties) ning Reciproc (VDW).

Viies generatsioon viile on disainitud nii, et viili ristläbilõike massikese ja/või rotatsiooni keskpunkt on kogu aeg tsentrist väljas. Nii tekib aktiivne liikumislaine viili töötava osa pikkuses. See viib miinimumini viili pitsumise seinadentiini töötamise ajal, suurendab painduvust ning hõlbustab preparatsiooniprahi väljutamist. Näited selle generatsiooni süsteemidest oleksid Revo S (Medidenta), OneShape (Micro-Mega) ja ProTaperNext (DentsplyTulsaDentalSpecialities).