Hammaste juurekanalite preparatsioon nikkeltitaanist instrumente kasutades

5. Nikkeltitaanist näpuinstrumendid

Näpuinstrumentidega saab prepareerides samaväärse tulemuse kui roteeruvate nikkeltitaanist instrumentidega. Preparatsioon võtab küll kauem aega, kuid sel puhul esineb vähem instrumendi murde, tekib vähem apikaalseid transportatsioone ja tööpikkuse lühenemist. Manuaalne tunnetus on parem just keerukate kanalite preparatsioonil.

Näpuviilidest on efektiivsed nikkeltitaanist K-viilid. Neid jaotatakse ISO standardi alusel. Nende koonilisus on enamasti 2% ning töötava osa pikkuseks 16mm. Instrumendil on tömp tipp ja tasandatud keermed. Instrument on väga painduv ning on efektiivne kasutada järsu kurvatuuriga juurekanalite tipuosa preparatsioonil. Instrumenti saab eelpainutada vaid tõsise ülepainutamisega, kuid see tekitab materjalis tugeva pinge ning painutada tuleb väga hoolikalt. Väiksemad viilid (kuni #25) on piiratud kasutuskordadeks.

Näide:

  • NiTi-Flex (Dentsply Maillefer, Bellaigues, Šveits)

Osadel nikkeltitaanist roteeruvatel instrumendisüsteemidel on olemas ka samaväärsed näpuinstrumendid. Instrumentidel on samad disainielemendid kui vastava süsteemi roteeruvatel instrumentidel. Nendega töötlemine tagab juurekanali koonilisuse vastavalt instrumendile ning preparatsioon kulgeb sarnaselt juurekanali originaalkujule. On leitud, et keerukamate juurekanalite preparatsioonil pole tiputöötlusel soovitatav kasutada näpuinstrumente suurema koonilisusega kui #.04, kuna need võivad tekitada liivakellakujulise preparatsiooni (täpsem info preparatsioonivigade kohta õpiobjektist „Hammaste juurekanalite tipuanatoomia ja apikaalne preparatsioon”)

Näide:  

  • ProTaper näpuinstrumendid (Dentsply Maillefer, Bellaigues, Šveits)
  • GT näpuinstrumendid (Dentsply Tulsa Dental, USA)

5-1.png

http://www.ebay.com/itm/One-Pack-Dental-Dentsply-Univeral-Hand-Use-Files-Endo-Niti-Protaper-Files-25MM-/390591620032?pt=AU_Business_Industrial_Medical_Scientific_Equipment2&hash=item5af11323c0

Näpuinstrumentidega saab edukalt kasutada tasakaalustatud jõudude tehnikat. Selle tehnika eelisteks on täpne tipukontroll (instrument ei lähe üle tööpikkuse), instrument paikneb juurekanalis tsentreeritult ning puudub eelpainutuse vajadus. Apikaalsele surutud preparatsiooniprahti on vähem kui teiste tehnikatega ning juurekanal on puhtam preparatsioonijärgselt. Samas on preparatsioon aeganõudvam kui masininstrumentidega teostatu. Tasakaalustatud jõudude tehnika puhul tuleb arvesse võtta, et näpuinstrumentidel on oht väändemurdudeks suurem kui masininstrumentidel.