Hammaste juurekanalite preparatsioon nikkeltitaanist instrumente kasutades

4.1. Mitmeviili süsteemid

Mitmeviili süsteemides on juurekanali preparatsiooniks vajalikud erinevad viilid, millel on erinevad koonilisused ja tipudiameetrid. Enamjaolt on viilidel tömp tipuosa, varieeruvad ristläbilõige, disain ja tootmistehnika. Metallurgia on samuti sarnane, kuid osadel süsteemidel on kasutusel ka uuendused, mille puhul viilid on valmistatud täiendatud sulamist.

Järgnevalt on kirjeldatud mõningaid mitmeviilisüsteeme, mis on Euroopas levinumad.

1. LightSpeed instrumendid (Lightspeed Technologies Inc., San Antonio, Texas)

Instrumendil on pikk peenike mittelõikav vars ning lõikav eesmine teraosa diameetriga #20-#100. Ta sarnaneb Gates-Glidden puuriga. Soovitatav rotatsioonikiirus instrumendil on 1500-2000 rpm, vääne peab olema viidud miinimumini. Instrumentidel on tömp mitteprepareeriv ümar tipp, töötava osa pikkus varieerub  suurusega, et kompenseerida kasvavat jäikust. Instrumendi ristläbilõige on U-kujulise disainiga. Tänu pikale mittelõikavale varrele on tegu väga painduva instrumendiga. Instrument fraktureerub sarnaselt Gates-Glidden puuriga  ehk varre käepideme lähedalt. Instrumenteerimisel on kasutusel „nokkiv” liigutus, pöörded võivad olla kas päri- või vastupäeva. Instrumendi kasutamisel on pikk ajalugu. Hetkel on turul süsteemi modifikatsioon LSX.

http://www.youtube.com/watch?v=EQdtYUMLLe4

2. ProFile instrumendid (Dentsply Tulsa Dental, Tulsa, Oklahoma)

Viilidel on jätkuvalt suurenev koonilisus (#.04, #.06). viili ristläbilõige on U-kujulise disainiga ning instrumendil on radiaalalad. Helikaalnurk on 20⁰, konstantne keermetevahe ja kuulikujuline mittelõikav tipp. Längnurk on neutraalne või kergelt negatiivne ning see tagab dentiini viilimise või kraapimise (instrument ei lõika). Soovitatav töötamiskiirus oleks 150-300rpm, eelistatud on elektrilised mootorid, mitte õhkroteeruvad mootorid.

Kasutatakse crown-down preparatsioonimeetodit v.a. apikaalselt, mil on kasutusel step-back meetod. Olulised on eelnev koronaalne laiendamine ja pidev rekapitulatsioon instrumentide vahetamisel.  Instrumendil on oht  kanalisse sisse kruvida.

Instrumendisüsteem on siiani aktiivselt kasutuses, kuigi süsteem on suhteliselt eakas. Süsteemi on pidevalt täiendatud, kuigi põhijooned on jäänud samaks. Viimaseks modifikatsiooniks oli ProFile Vortex.

4-1-1.png

ProFile Vortex instrumendi tipuosa ja ristläbilõige (Quintessence International, vol 41, nr 6, juuni 2010).

3.  GT viilid ehk Geater Taper viilid (Dentsply Tulsa Dental)

Viili ristläbilõige on U-kujulise disainiga ja tipp on tömp. Viilisüsteemis on instrumente erineva koonilisusega (#.04, #.06, #.08, #.10) ja tipudiameetriga (0,2mm, 0,3mm, 0,4mm). Keermetihedus on progresseeruv instrumendi tipu suunas. Soovitatav roteerumiskiirus viilidel on 350rpm ning kasutusliigutuseks on „nokkiv” liigutus.

4-1-2.png

GT viil # 20.08 (http://www.endoexperience.com/documents/ProSystemGTProceduralcharts.pdf)

Instrumendisüsteemil on hetkel modifikatsioon ProFile GTX, millel on kasutatud M-wire materjal ning esinevad disainivariatsioonid. Instrumentidega prepareeritud juurekanal on tsentreeritud, kuid apikaalsel preparatsioonil võib esineda tööpikkuse kadu.

http://www.youtube.com/watch?v=QDTiDSkqi9M

4. Hero Shaper (MicroMega, Besancon, Prantsusmaa)

Algselt olid need instrumendid negatiivse või neutraalse längnurgaga, kuid nüüd on neid modifitseeritud ning längnurk on viimistletud positiivseks. Ristläbilõige meenutab H-viili, mis on radiaalaladeta. Saadaval on erinevad suuruse ja erineva koonilisusega viile (#.02, #.04, #.06). Instrument on väga painduv ning säilitab lõikamisel võrdse jõujaotuse. Instrumentidel on progresseeruv keermevahe ja tömp tipp.

Intrumendi kasutamisel tekib kanalis kerge kõrvalekalle tsentrist. Kasutatakse crown-down preparatsioonitehnikat.

http://www.youtube.com/watch?v=9ZwakhVec8A

5. ProTaper (Dentsply Maillefer, Bellaigues, Šveits)

Viile on juba vähem: 3 kujundusviili ja 3 viimistlusviili. Ristläbilõige viilidel on modifitseeritud K-viili sarnane, sel on teravad lõikeservad ja pole radiaalalasid. Instrumentide koonilisus varieerub viili töötava osa pikkuses – kujundavatel viilidel kasvab koronaalosa suunas, viimistlusviilidel vastupidi. Kujundavatel viilidel S1, S2 on aktiivne lõikav tipuosa ja tipudiameetrid vastavalt 0.185 mm ja 0,2 mm. Viimistlevatel viilidel F1, F2, F3 on tömbid tipud, tipudiameetrid vastavalt 0,2, 0,25 ja 0,3 mm ning tipu töötava osa 3mm koonilisus vastavalt #.07, #.08 ja #.09.

Aja jooksul on instrumendisüsteemil  varieerunud keermete vahe ja helikaalnurk, et vältida instrumendi sissekruvimise efekti. Instrumente saab kasutada pöörlemiskiirusel 300rpm. Instrumendil on positiivne längnurk.

4-1-3.png

ProTaper instrument F1, millel on 3 positiivse längnurgaga lõikeserva ning mittelõikav tipuosa (International Endodontic Journal, 37, 832-839, 2004).

ProTaper süsteemiga saab suhteliselt vähese ajaga kujundada kenad juurekanalid, kuid tänu instrumendi suhtelisele jäikusele muutub veidi kanali asukoht (sirgenemine, transportatsioonid) ning juurekanalite tipupreparatsioon pole piisav. Viil on vastupidav väändepingemurru tekkele ristläbilõike disaini tõttu.

Kasutatakse crown-down preparatsioonitehnikat. Iga viili järgselt on oluline loputamine ja rekapitulatsiooniviili kasutamine.

Süsteemil on aegade jooksul olnud mitu modifikatsiooni:  ProTaper, ProTaper Universal ja hetkel kogub populaarsust ProTaper Next. Viimatimainitul on erinev ristläbilõige ja vähem viile, millega liigutakse juurekanali kogupikkusesse.

6. K3 (SybronEndo, Glendora, California, USA)

See viilisüsteem on kasvanud välja Quantec viiliseeriatest. Koonilisus on viilidel #.02, #.04, #.06, #.08.Viilil on asümmetriline ristläbilõige.  K3 viilil on unikaalne kolmnurgakujuline ristläbilõige: kergelt positiivne längnurk, suurendamaks lõikeefektiivsust, laiad radiaalalad ja perifeerselt redutseeritud lõiketera , vähendamaks hõõrdumist juurekanalis. Viilidel on varieeruv keermesamm ja varieeruv koonilisus, mis tagab tipu tugevuse. Viilidel võib esineda metallidefekte tänu viili keerukale disainile. Tipp on tömp, töötav osa on 16mm, kuid viili fikseeriv osa on lühem kui teistel.

Kasutatakse crown-down preparatsioonitehnikat  http://www.endoexperience.com/filecabinet/Clinical%20Endodontics/Instrumentation%20Techniques/K3%20Technique/K3.swf.

7. RaCe ehk Reamer with Alternating Cutting Edges (FKG, Brassler, Savannah, GA)

Nimetuses on „riimer muutuvate lõiketeradega”, mis kirjeldab hästi selle viili disaini. Piltlikult öeldes on keermeteala vahelduv sirgete aladega. See aitab vältida instrumendi sissekruvimist juurekanalisse ning annab instrumendile hea painduvuse. Kuna viili painutamisel koonduvad pinged viili keermete alale, mitte ei jaotu viili töötava osa pikkuses ühtlaselt, siis väsib viil kiiremini (vaata joonist). Ristläbilõige on enamasti kolmnurgakujuline ( vaid #20.02 on läbilõikes ristkülikukujuline), töötava osa pikkus on 9-16 mm. Pinnatöötlusel kasutatakse viilidel elektropoleerimist, tipud on ümarad ja mittelõikavad. Viilidega on võimalik kujundada juurekanalit, mis on originaalkanaliga sarnase kuju ja kuluga.

4-1-4.png

RaCe instrument, millel on näidatud põhilised stressi koondumiskohad (http://www.endoexperience.com/filecabinet/Clinical%20Endodontics/Instruments%20-%20Files/McSpadden%20Discussions/Q&A%20continued%20Dec.%2015.pdf)

8. EndoSequence viilid (FKG, Šveits)

Viil on elekrtopoleeritud pinnaga, sel on tömp tipuosa, teravad lõikeservad ja puuduvad radiaalalad. Instrumendile on iseloomulik ristläbilõikes vahelduv kontaktala dentiiniseinaga. See vähendab sissekruvimisefekti, tsentreerib viili juurekanalis radiaalaladeta, parandab lõikamisefektiivsust ning parandab preparatsiooniprahi eemaldamist juurekanalist. Instrumente on koonilisusega #.04 ja #.06, prepareeriv osa on 16 mm ning kasutusel on traditsiooniline crown-down tehnika. Töötamiskiiruseks on soovitatud 600 rpm.

4-1-5.png

EndoSequence viili kirjeldavad omadused (http://www.endoexperience.com/documents/B_2552_EndoSeq-ActivGPBr.pdf).

9. Mtwo (VDW, Münhen, Saksamaa)

Instrumendi ristläbilõige on justkui S kaldkirjas, millel on 2 lõikavat tera. Viili helikaalnurk on muutuv kogu viili ulatuses ning suureneb suunaga tipust käepideme suunas. Helikaalnurk kasvab instrumendi suuruse progresseerudes. Keermevahed muutuvad sügavamaks tipust käepideme suunas. Längnurk on positiivne ning instrumendil on tömp tipp. Töötav osa on pikem kui 16mm, mis lubab ka koronaalosas lõigata. Tootjad väidavad, et instrumendisüsteemiga ei pea kasutama crown-down tehnikat, vaid nn. kogupikkuses preparstioonitehnikat. Instrumentidel on suurenev keermesamm tipust varre suunas, mis väldib pitsumist pideval rotatsioonil ning vähendab preparatsiooniprahi viimist tipuosa suunas. See vähendab ka instrumendi fraktuurivõimalust.Instrumendid on saadaval koonilisusega #.04-#.07.

Instrumendisüsteem tagab hea koonilisusega juurekanali, mis kulgeb originaalkanali kulgu mööda. Instrumentatsioon on kiire ja agressiivne tänu lõiketerade ja ristläbilõike konfiguratsioonile. Instrumendid deformeeruvad kiiresti ning sageli ei tule korduvkasutamine kõne alla.

4-1-6.png

Pildid Mtwo instrumendi tipuosast, mis on tömp, ning ristläbilõikest skanneriva elektronmikroskoobiga.

10. HyFlex (Coltene Whaledent, Šveits)

Viilid on erineva koonilisusega, neil on töötaval osal progresseeruv keermesamm (parandab painduvust, hõlbustab preparatsiooniprahi eemaldamist juurekanalist) ning positiivne längnurk. Viilidel pole radiaalalasid. Neil pole kujumälu ning nad on väga painduvad. Viilid võtavad kuju tagasi sterilisatsioonil või kuumaga. See tagab viilide korduva kasutuse. Viilid on vähem vastuvõtlikud tsüklilisele väsimusele võrreldes teiste süstemidega. Viilidega preparatsioonil kasutatakse kas crown-down, step-back preparatsiooni või preparatsiooni kogupikkuses.

http://www.youtube.com/watch?v=4UD2IFe5XnY

Igal süsteemil on omad voorused ja puudused ning selle tõttu kombineeritakse erinevaid viilide süsteeme. Enamjaolt varieeritakse koronaalset laiendamist ja erinevate instrumentide järjestust apikaalosa preparatsioonil.

Näide:

Iga juurekanalit tasub hinnata eraldi. Raskused tekivad just ovaalsete juurekanalite ning väga suurte kurvatuuridega juurekanalite puhul. Enamik roteeruvaid viile prepareerib juuretipuosa ümaraks, kuid paljudel juhtudel on tipuosa ovaalse valendikuga. Liigne tipuosa prepatratsioon võib viia dentiiniseinte nõrgenemiseni, perforatsioonideni või tekitada vertikaalseid fraktuure. Mõnedel süsteemidel on ka sarnase suuruse ja markeeringuga näpuinstrumendid (ProTaper, GT), mille kombineerimine roteeruvatega annab klinitsistile parema tunnetuse. Mõned kombineeritud tehnikad on paremad kui teised, kuid määravaks osutuvad ikkagi juurekanali anatoomia ja preparatsiooni eesmärk.