Eesti mullad

Kohalik reljeef

Kohalik reljeef mõjutab mulda eelkõige selle kaudu, et jaotab ümber maapinnale sademetena langeva vee ja osalt ka päikesekiirguse. Küngaste lagedelt ja nõlvadelt ning üldse kõrgematelt aladelt voolab osa sademete vett nõgudesse ja orgudesse (foto 1a). Seetõttu on kõrgematel aladel põhjavesi sügaval ja siin levivad parasniisked või põuakartlikud mullad. Madalamatel aladel on aga põhjavesi maapinna lähedal või maapinnal ning mullad liigniisked. Lõunapoolsed nõlvad saavad valgust ja soojust rohkem kui põhjapoolsed. Põllualadel uhuvad küngaste nõlvadelt ja oruveerudelt vihma- ning lumesulamisveed pealmise mullakihi madalamatele aladele, mida nimetatakse mulla erosiooniks (foto 1b).

Reljeefist tingitud mulla veevarustuse muutused põhjustavad koos lahtekivimi erinevustega Eestis eri muldade vaheldumise juba väikesel maa-alal.
eesti a metsmets c muld d
Foto 1. a-c – vaade Lõuna-Eesti künklikule maastikule Suure Munamäe otsast (foto a – M. Isakar; b, c – T. Pani; d – erodeeritud otsmoreenseljak Valgjärvel Valgamaal (foto L. Reintam)