Projektid

Siit leiate teavet nii käimasolevatest kui ka lõppenud seksuaaltervise uuringute keskuse projektidest.

Perevägivald, seksuaalne vägivald ja kübervägivald naistevastase vägivalla liikidena

Naiste varjupaikade töötajatele pakutakse kahepäevast koolitust perevägivalla, seksuaalvägivalla ja kübervägivalla teemal.

Tegevuste aeg 16.01.2024 - 31.03.2024, rahastaja Sotsiaalkindlustusamet.

Projektis osalevad Kai Part, Kadri Soo, Merle Linno ja Maria Murumaa-Mengel.

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste personali täienduskoolituse õppekava ja koolituskorraldus

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste personali baaskoolituse sisu loomine ja õppekava koostamine ning koolituste korraldamine. Sihtgrupiks on seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste töötajad - arstid, ämmaemandad, õed – ja siduserialaspetsialistid, kellel on tööga seoses puutumus seksuaalvägivalla kriisiabikeskuse klientidega (nt haigla psühholoog ja vabade koolituskohtade olemasolul teised siduserialade spetsialistid) või seksuaalvägivalla ohvritega laiemalt. Iga-aastane koolitusgrupi suurus on kuni 25 inimest.

Tegevuste aeg 01.12.2023 - 31.12.2026, rahastaja Sotsiaalkindlustusamet.

Projektis osalevad Kai Part, Made Laanpere, Marit Kõre koos paljude teiste lektoritega.

Eesti naiste tervise uuring 2024

2024. aastal on plaanis Eesti naiste tervise uuringu kolmanda ringi läbiviimine. Uuringu peamine eesmärk on saada ülevaade Eesti 16-59-aastaste naiste seksuaal- ja reproduktiivtervist ja seda mõjutavatest teguritest, kasutades võrdlusandmestikuna varasemalt 2004. a ja 2014. aastal sama metoodikaga läbi viidud uuringute tulemusi. Andmete kogumine ja analüüs aitab teha paremaid otsuseid Eesti viljakas eas naiste seksuaaltervise parandamiseks, sh senisest tõhusamalt planeerida seksuaaltervisega seotud sekkumisi. 2023. aastal toimub uuringu ettevalmistamine.

Tegevuste aeg 01.05.2023-31.12.2024, rahastaja Sotsiaalministeerium.

Projektis osalevad Made Laanpere, Kai Part, Helle Karro, Mall Eltermaa, Kristiina Paju, Miina Hein, Maris Alafrange, Inge Ringmets, Aigar Ottas.

Terviseõpetus: keha, tunded ja turvalisus

Koolipõhise noorte kohtinguvägivalla programmi „Terved ja turvalised suhted“raames viiakse läbi kaks veebikoolitust õpetajatele. Koostatakse õpetaja juhendmaterjal tööpealkirjaga „Terviseõpetus: keha, tunded ja turvalisus” I kooliastmele, mis toetab õpetajat metoodiliste oskustega ja valmis tunnimaterjalidega mh. lähisuhte- ja seksuaalvägivalla teemaliste tundide andmiseks.

Tegevuste aeg 10.04.2023-31.12.2023, rahastaja Haridus- ja Teadusministeerium.

Projektis osalevad Kai Part, Merike Kull, Elsbeth Reitzema (Rutgers).

Kohtinguvägivalla digiõppematerjalide loomine keskkoolile

Loodi digijuhendmaterjal tundide andmiseks õpetajale ja õpilasele.  Materjal õpetajale ja õpilasele on tasuta kättesaadav.

  1. tund „Kohtinguvägivald - märkamine“
  2. tund „Kohtinguvägivald - lahendused“
  3. tund „Seksuaalvägivald“

Tegevuste aeg 1.03.2022-31.12.2022, rahastaja Haridus- ja Teadusministeerium.

Projektis osalesid Kai Part, Merike Kull ja Tiivi Pihla.

Kohtinguvägivalda ennetavad koolitused inimeseõpetuse õpetajatele ja kooli tugispetsialistidele

  • Viidi läbi koolitused (sh vene keelde tõlkega) 2022.aastal
  • Tegevuste aeg 1.03.2022-31.12.2022, rahastaja Haridus- ja Teadusministeerium.

Projektis osalesid Kai Part, Merike Kull ja Tiivi Pihla.

Kohtinguvägivalla digiõppematerjalide loomine

Loodi digijuhendmaterjal tundide andmiseks õpetajale ja digiõppematerjal õpilaselele kasutamiseks põhikoolis, kuid materjal sobib ka keskkoolile. Materjal on tasuta kättesaadav.

  1. tund „Soostereotüübid“
  2. tund „Terved ja ebaterved suhted“
  3. tund „Kas see on kohtinguvägivald?“
  4. tund „Lahendused“
  5. tund „Spiraal“

Tegevuste aeg 1.06.2021-31.12.2021, rahastaja Haridus- ja Teadusministeerium.

Projektis osalesid Kai Part, Merike Kull, Tiivi Pihla.

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste andmekogul põhinevate andmete esitlemine avalikkusele digitaalsete infograafikutena

Projekti eesmärk on olemasoleva seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste andmebaasi põhjal arendada välja avaliku andmeesitluse prototüüp ja lõpplahendusena regulaarselt täiendatavad avalikult kättesaadavad andmed digitaalsete infograafikutena. Peamisteks sihtrühmadeks on avalikkus, sh potentsiaalsed seksuaalvägivalla ohvrid; kuid ka
avalik ja erasektor, sh seksuaalvägivalla ohvritega kokku puutuvad spetsialistid ja ametkonnad.

Tegevuste aeg 1.03.2021-30.06.2022.

Projektis osalesid: Kai Part, Made Laanpere, Aigar Ottas, Triin Marandi.

Seksuaalvägivalla kriisiabi keskuste andmekogu 

Uurimistöö peamine eesmärk on pikaajaline prospektiivne andmete kogumine andmekogusse ja analüüsimine seksuaalvägivalla kriisiabi keskustesse (SAK) pöördunute poolt kogetud seksuaalvägivalla kohta ja patsientidele osutatud teenuste kohta standardiseeritud protokollide põhjal Eestis. Projekt on loodud TÜ meditsiinivaldkonna kliiniliste uuringute keskuses ja saanud eetikakomitee loa 294/T-8 (17.06. 2019) isikustatud andmete kogumiseks kümne aasta jooksul (2020-2029). Andmekogu loodi REDCAp andmete kogumise platvormile. 

Projektis osalejad: Made Laanpere, Kai Part, Aigar Ottas ning SAKde koordinaatorid haiglates: Marina Sidorova, Marit Vaiksalu, Ingrid Tideman, Kadri-Liina Vahula, Roksolana Goshka, Natalia Merirand, Julia Kedus ja Jekaterina Krõmskaja.

Kohtinguvägivalda ennetavad koolitused inimeseõpetuse õpetajatele ja kooli tugispetsialistidele

  • Tegevuste eesmärk on pakkuda koolitusi õpetajatele kohtinguvägivalla, eelikoolieas keha-, tunde- ja turvalisuseõpetuse ja kooli seksuaalkasvatuse teemal.
  • Tegevusi rahastatakse sotsiaalministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumi vahenditest, partneriteks on Tervise Arengu Instituut ja Inimeseõpetuse Ühing.
  • 2020. ja 2021. aastal rahastas koolitusi Haridus- ja Teadusministeerium. 2022. aastal koolitused jätkuvad.

Keha-, tunde- ja turvalisuseõpetus eelkoolieas

  • Tegevuste eesmärk oli kohandada Hollandi (Rutgers) seksuaalhariduslik juhendmaterjal kasutamiseks lasteaiaõpetajatele  Eestis; töötada välja lapsevanematele ja avalikkusele suunatud infomaterjalid; töötada välja ja läbi viia temaatilised koolitused lasteaiaõpetajatele. 
  • Tegevused 2018-2019.
  • Tegevusi rahastati Tervise Arengu Instituudi vahenditest.

Sensoa lipusüsteem

  • Tegevuste eesmärk oli kohandada Hollandi (Rutgers) ja Belgia (Sensoa) professionaalidele suunatud juhendmaterjal eesti keelde, tõstmaks laste ja noortega töötavate spetsialistide võimekust märgata loomulikku, sobimatut ja lubamatut seksuaalkäitumist ja nendele juhtumitele professionaalselt reageerida. Juhendmaterjali baasil korraldatakse eri sihtrühmadele koolitusi. Tegevuste planeerimisel ja elluviimisel osalevad Kai Part (Tartu Ülikool), Keete Janter (sotsiaalkindlustusamet ohvriabi), Tiia Pertel ja Liana Rumvolt (Tervise Arengu Instituut), Brit Tammiste (justiitsministeerium).
  • Teostajad: Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakond, Tervise Arengu Instituut, justiitsministeerium ja TÜ seksuaaltervise uuringute keskus.
  • Tegevuste algus: 2018

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste arendamine

  • Tegevuste eesmärk on neljas Eesti piirkonnas seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste töö arendamine, teenust iseloomustavate kvaliteedinäitajate väljatöötamine ja analüüs. Tartu Ülikooli ekspertidena osalevad tegevustes Made Laanpere ja Kai Part, töösuuna juhuks on Keete Janter (sotsiaalkindlustusameti ohvriabi).
  • Teostajad: Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakond ja TÜ seksuaaltervise uuringute keskus.
  • Tegevuste algus: 2017

Noorte kohtinguvägivalla teemaline juhendmaterjal ja koolitused õpetajatele ja kooli tugipersonalile

  • Tegevuste eesmärk oli Siseministeeriumi algatusel ja Tartu Ülikooli rakenduusuuringute keskuse soovitusel kohandada Suurbritannia noorte kohtinguvägivalla ennetuse tunnimaterjal Expect Respect https://www.womensaid.org.uk/whttps://www.tstk.ee/node/77hat-we-do/safer-futures/expect-respect-educational-toolkit/ eesti ja vene keelde ja selle baasil korraldada koolitusi õpetajatele ja kooli tugipersonalile eesmärgiga ennetada lähisuhtevägivalda Eesti elanikkonnas noortele suunatud õppekavapõhiste teemakäsitluste kaudu.
  • Juhendmaterjalid on leitavad siit:
  • "Terved ja turvalised suhted" õppematerjal eesti keeles (kordustrükk 2019) https://www.tstk.ee/node/76
  • "Terved ja turvalised suhted" õpetaja juhendmaterjal eesti keeles (kordustrükk 2019) https://www.tstk.ee/node/77
  • Tegevuste algus: 2016.
  • Rahastajad: siseministeerium, haridusministeerium, sotsiaalministeerium.