Teema 4: Mõju hindamine

SDCE_clowdSelles osas tuuakse esile hindamise tähtsuse ja selgitatakse, miks seda projektijuhtimise raames tehakse. Õppijad saavad aru, kuidas projekti hinnata, ja mõistavad selle eeliseid.

 

SDCE4-4

Mis on hindamine ja miks hinnata projekti mõju?

Hindamine on struktureeritud protsess, mille käigus hinnatakse ja mõistetakse projekti tegevusi.

Projekti kohta käivaid andmeid pidevalt jälgides, analüüsides ja tõlgendades on lihtsam saavutusi tuvastada.

Hindamine võib tuua esile ka nõrkused, mis võimaldab nendega tegeleda ja projekti käigus vastavaid aspekte kohandada ja täiustada.

 

Hindamine aitab:

• õppida varasematest kogemustest – mis läks õigesti, mida saaks tulevikus paremini teha?

• kontrollida edenemist – kas projekt edeneb, kas liigutakse seatud eesmärkide poole?

• koostada tulevikuplaan koos selge ajakavaga.

• näidata rahastajatele ja peamistele sidusrühmadele edusamme.

 

Kuidas hinnata oma projekti mõju ja edu:

DKO projekti hindamiseks on palju võimalusi. Üks võimalus on visualiseerida tulevikku, millalgi pärast projekti lõppu. Kujutage ette, mis projektil hästi läks. Kas see saavutas selle, mida meeskond kavatses saavutada? Mõelge, mis võis valesti minna ja kuidas oleksite saanud selle parandada.

Kui mõtleme sellele, mida projekt saavutas, nimetatakse neid mõjudeks. Mõjuna võib näha, millised muutused ja erinevused tekkisid koos projekti elluviimisega.

Mõjuna võib käsitleda DKO projekti nelja erinevat valdkonda:

  • Projekti liikmed
  • Projektiga seotud asutus
  • Projektist kasusaajad
  • Projekti taustal olevad süsteemid ja protseduurid

Kui tahame hinnata oma projektide mõjusid, tuleb tuvastada andmeallikad.

Need võivad olla erinevad teabeallikad, mida saab kasutada projekti mõjude ja edu tuvastamiseks. Andmeallikad võivad hõlmata küsimustikke, küsitlusi, intervjuusid, fookusgruppe ja vaatlusi. Oluline on koguda tagasisidet projekti erinevates etappides, kuna see aitab tagada probleemide või riskidega tegelemise ning projekti edu.

Kui oleme andmed kogunud ja tuvastanud mõju valdkonnad, tuleb kogutud teavet hinnata ja selle alusel tegutseda. See on aeg, mil hinnatakse projekti senist õnnestumist ja püstitatud (vahe)eesmärkide saavutatust. Kas projekt on õigel teel? Kas (vahe)eesmärgid on täidetud? Mida saaks teha teisiti või tõhusamalt? Selles etapis on oluline kogu teavet hästi hinnata, et tagada projekti edu tulevikus.

 

Enesekontrolli test

This project has been funded with support from the European Commission. The author is solely responsible for this publication (communication) and the Commission accepts no responsibility for any use may be made of the information contained therein.