Teema 3: Projekti väsimuse vältimine

SDCE_clowdSee teema käsitleb projekti väsimuse kontseptsiooni ja muid väsimuse allikaid, mis võivad projekti edukust mõjutada (nt Zoomi väsimus). Õppijad peaksid suutma ära tunda projektiväsimuse sümptomeid ning rakendama oma projekti kavandamisel lahendusi, mis aitavad nende võimalike probleemidega võidelda

 

SDCE4-3

Projektiväsimus võib olla keeruline teema, kuid seda on lihtne ära tunda. Seda võib vaadelda kui hajumise protsessi, kus inimestel võib olla küll palju tööd, kuid nad jäävad vaikselt tegevustest eemale.

Projekti puhul võib juhtuda, et projekt on lõpusirgel ja täita on veel mitu ülesannet, kuid meeskonnaliikmed otsustavad hajuda või lõpetada nende meelest ebaoluliste ülesannete täitmise.

 

Näpunäiteid projekti väsimuse vähendamiseks:

Grupijuhid saavad mitmel viisil tagada, et rühm ei kannataks projektiväsimuse all:

  • Tagada juhtimise selge struktuur  – kas projekti juhib üliõpilane või õppejõud? Üliõpilaste DKO projektide puhul on oluline luua selge ettekujutus, kes on juhid, eriti kui projekt on üliõpilaste juhitud, kuid toimub õppejõudude juhendamisel.
  • Tagada, et meeskonnal oleks selge nägemus sellest, mida ja millal on vaja teha. Meeskonna motivatsiooni tagamiseks koguge lühiajalisi “võite”.
  • Vältida tegevusetuse tsüklit! Suure projekti käigus võib ette tulla olukord, kus otsuseid on vaja teha, kuid meeskonna liikmed pole kindlad, kes otsuse langetama peab. Rühm lepib kokku, mida tuleb teha, kuid keegi ei võta midagi ette ega tegutse. See tekitab tegevusetuse tsükli!

 

 

Piisava aja jooksul võib see tegevusetuse tsükkel põhjustada demotivatsiooni ja lahkulöömist. Sellest ülesaamiseks on mitu võimalust.

Kaks peamist meetodit on järgmised:

 

  • Määratlege uuesti projekti eesmärk:
    Kõik rühmaliikmed võivad arvata, et nad on projekti eesmärgiga kursis, kuid rühmale ja projektile tuleb alati kasuks analüüsida, kuidas grupp teeb kindlaks, mida tuleb teha. 
    See tagab, et kõik meeskonna liikmed teavad, mida ja kuidas tuleb teha. Selgete ja ühemõtteliste rollide omamine võib olla võtmeks projekti õnnestumise ja ebaõnnestumise vahel.

 

  • Määratlege uuesti otsustaja:
    Otsuseid tuleb alati teha projekti eluea jooksul, kuid selge otsustaja või otsustusprotsessi puudumine võib viia projekti väsimiseni ja tegevusetuse tsüklini! Projekti loomisel koostage selge otsuste tegemise metoodika. Kas seda teeb üks inimene? Kas see on hääletus? Teadmine, kes ja kuidas otsuseid langetab, võib olla ka võtmeks projekti õnnestumise ja ebaõnnestumise vahel.

 

Kaugtöö projekti väsimuse vähendamine:

 

Kui tegemist on digiprojektiga, on oluline tähele panna, et kaugtöö ja digitehnoloogiate kasutamine võivad tekitada ka väsimustunnet. Uuringute kohaselt on kaugtöötajad empaatilisemad ja virtuaalkoosolekud võivad tekitada rohkem stressi kui isiklikud kohtumised. 

Siin mõned meetodid, mida saab kasutada kaugtööväsimuse vähendamiseks:

• Veebikoosolekute läbiviimisel veenduge, et koosolek ei oleks pikem kui 30 minutit ja kui see on pikem, tehke regulaarseid pause.

• Looge konkreetsed kellaajad, mil projekti liikmetega saab ühendust võtta, et projekti liikmetega ei võetaks ühendust ebasobival ajal.

• Veenduge, et projektijuhid toetaksid vastupidavust suurendavaid tegevusi ja praktiseeriksid neid koos projektiliikmetega

 

 

Enesekontrolli test

This project has been funded with support from the European Commission. The author is solely responsible for this publication (communication) and the Commission accepts no responsibility for any use may be made of the information contained therein.

Accept Cookies