Teema 1: Lahendamist vajavad probleemid – tähelepanu keskpunktis globaalsed probleemid

SDCE_clowdSelle teema raames tutvustatakse õppijatele, kuidas leida lahendamist vajavaid probleeme nii globaalsel kui ka kohaliku kogukonna tasandil. Selle teema õpieesmärgiks on anda ideid erinevate kohalike kogukondade ja globaalsete probleemide tuvastamiseks.

 

ÜRO Säästva arengu eesmärkide divisjon (DSDG) on ülemaailmne üleskutse kõikidele arenenud või arengumaadele tegutseda nii, et aidata lahendada olulisemaid probleeme, millega inimesed planeedil Maa silmitsi seisavad.

DSDG on rõhutanud, et vaesuse ja teise puuduste kaotamine peab tagama ka tervishoiu ja hariduse paranemise, ebavõrdsuse vähendamise ja majanduskasvu soodustamise – seda kõike samal ajal, kui võideldakse kliimamuutustega ning töötatakse meie ookeanide ja metsade säilitamise nimel.

 

DSDG on esile tõstnud 17 eesmärki (SDG), mille nimel peaksime kõik püüdma ja pingutama

 

SDGOleme valinud kolm SDG eesmärki, mis võiksid osana digitaalsest kodanikuosalusest saada kasu tänu õppijate värskele pilgule:

10. eesmärk – ebavõrdsuse vähendamine

12. eesmärk – vastutustundlik tarbimine ja tootmine

16. eesmärk – rahu, õiglus ja tugevad institutsioonid

 

10. eesmärk – ebavõrdsuse vähendamine

Antud eesmärk käsitleb ebavõrdsust ja selle eesmärk on vähendada ebavõrdsust riikide sees ja nende vahel.

Pärast pandeemiat on uuringud näidanud, et ebavõrdsus on suurenenud ja tõenäoliselt ka sissetulekute võrdsuse suunas tehtud edusammud pöörduvad. Seda pole finantskriisi järel nähtud.

 

12. eesmärk – vastutustundlik tarbimine ja tootmine

See eesmärk toetab säästvaid ja vastutustundlikke tarbimis- ja tootmismustreid. Kas teadsite, et ülemaailmne “materjalide” jalajälg on aastatel 2000–2017 kasvanud 70%?

Isegi selliste ressurssidega osas nagu toit, läks 2016. aastal hinnanguliselt ligi 14 protsenti kogu maailmas toodetud toidust kaduma enne, kui see jõudis jaekaubandusse.

 

16. eesmärk – rahu, õiglus ja tugevad institutsioonid

Selle eesmärgi idee on edendada rahumeelset ja kaasavat ühiskonda säästva arengu nimel, tagada kõigile juurdepääs õigusemõistmisele ning luua tõhusad, vastutustundlikud ja kaasavad institutsioonid kõigil tasanditel.

COVID-19 pandeemia on paljastanud ebavõrdsuse ja diskrimineerimise ning on proovile pannud, nõrgendanud ja mõnel juhul purustanud õigus- ja kaitsesüsteemid riikides ja territooriumidel.

Enesekontrolli test

This project has been funded with support from the European Commission. The author is solely responsible for this publication (communication) and the Commission accepts no responsibility for any use may be made of the information contained therein.