Rasestumisvastased meetodid

SOS-pillid

1SOS-pillide näol on tegemist väga ohutu kuni 5 ööpäeva jooksul seksuaalvahekorrajärgselt kasutatava rasestumisvastase vahendiga, millel vastunäidustused praktiliselt puuduvad. On kahte liiki SOS-pille: 1) sisaldavad levonorgestreeli, 2) sisaldavad ulipristaali.

Kõrvaltoimed

Kõrvaltoimena võib sageli esineda ebaregulaarset veritsust vahetult kasutamisjärgsel perioodil, mis on mööduv ja ohutu, ja samuti menstruatsiooni hilinemist. Harva võib esineda iiveldust.

Eelised ja puudused

SOS-pillide teadaolevad eelised:

  • Vahendi enda hüved:
    • seksuaalvahekorrajärgselt kasutatav vahend

SOS-pillidel teadaolevad riskid puuduvad.

SOS-pillid ei sobi pikaajaliseks kasutamiseks, kuna sel puhul jääb nende tõhusus alla näiteks KHVle, samuti suureneb ajutiste (ehkki ohutute) menstruaaltsükli häirete oht.

Seetõttu on soovitav pärast SOS-pilli kasutamist kasutada kuni järgmise menstruatsioonini kondoomi või võimalusel kohe järgmisel päeval alustada tõhusama ja püsivama vahendi kasutamist (näiteks KHV).

Vastunäidustused

SOS-pillide kasutamiseks peaaegu vastunäidustusi pole (absoluutseks vastunäidustusteks on vaid harvaesinev haigus nimega äge porfüüria). Seega praktiliselt kõik naised võivad SOS-pille kasutada, sh naised, kellel on mingi vastunäidustus teiste hormonaalsete vahendite suhtes. Ka imetamise ajal võib SOS-pille kasutada.

Viljakus taastub

… kohe pärast kasutamise lõpetamist.

Kaitse HIV/STLI eest

… puudub.


Tuleta meelde!

1. Milline on SOS-pillide tõhusus võrreldes kombineeritud hormonaalsete meetoditega?

SOS-pillid pole nii tõhusad kui kombineeritud hormonaalsed meetodid ja see on üks põhjus, miks pole pikaajaliselt soovitav rasedusest hoidumisel kasutada SOS-pille.