Rasestumisvastased meetodid
Kombineeritud hormonaalsed meetodid (KHM)
Tõhus ja taaspöörduv, enamikule naistele sobiv ja ohutu rasestumisvastaste meetodite rühm (kombineeritud pillid, plaaster ja tuperõngas). toime kestab nii kaua, kui seda tarvitatakse, toimeained ei kogune organismis ega mõjuta seda pärast nende kasutamise lõpetamist.
Kõrvaltoimed
Tänapäevastel madala annusega KHM kasutajatel esineb kõrvaltoimeid väga vähe ja need on enamasti mööduva iseloomuga. Kuna KHM vajatakse sageli aastaid, siis kõrvaltoimete korral tuleb alati mõelda teistele võimalikele põhjustele.
Mõned kasutajad võivad esimestel kasutuskuudel kogeda:
- vaheveritsusi,
- peavalu,
- pearinglust,
- iiveldust,
- rindade turset/valulikkust,
- vähest kehakaalu tõusu, mis on tingitud vedeliku peetusest,
- tuju muutusi.
Nimetatud kõrvaltoimete ilmnemisel ei ole enamasti tarvis KHM kasutamist koheselt katkestada. Kui kõrvaltoimed ei möödu kolme-nelja kuuga, siis võib olla vajalik KHM vahetada, valides teistsuguse koostisega või annusega vahendi.
KHM eelised ja puudused
KHMl on mitmeid olulisi eeliseid ja vaid üksikuid olulisi riske. Riskid on tõenäolisemalt väiksel osal päriliku eelsoodumusega või täiendavate riskiteguritega naistel, kes seetõttu ei või neid kasutada. Riskid, mida mõnikord omistatakse KHMle, on sageli seotud pigem kasutaja täiendavate riskiteguritega, näiteks on suitsetamine ja ülekaalulisus olulised südamehaiguste riskitegurid. Pillide ja teiste KHM puhul rõhutatakse sageli riske, jättes tähelepanuta nende kasutamise eelised ja tervise või elukvaliteediga seotud hüved.
KHM teadaolevad eelised
- Vahendi enda eelised:
- väga tõhus
- mugav kasutada (erinevad manustamisviisid, kasutamine ei sõltu seksuaalvahekorrast)
- menstruaaltsükliga seotud eelised:
- menstruaalvere hulk väheneb
- menstruaalvalud vähenevad
- ovulatsiooniaegne valu väheneb
- risk rauavaegusaneemiaks väheneb
- premenstruaalse sündroomi (enne menstruatsiooni esinevate sümptomite nagu tursed, peavalu, ärrituvus jne) väheneb
- menstruaalsükkel muutub regulaarseks
- Vähenevad liigse rasueritusega seotud probleemid:
- rasused juuksed ja nahk
- akne
- Väheneb risk järgnevate haiguste tekkeks:
- emaka- ja munasarjavähk
- healoomulised munasarjatsüstid
- emakaväline rasedus
- healoomulised rinnanäärme kasvajad
- emakamüoomist põhjustatud sümptomid
- väikese vaagna põletikuline haigus
KHM teadaolevad riskid:
- Väga harva tromb jala süvaveenis (venoosne trombemboolia) või kopsus (kopsuarteri trombemboolia)
- Üliharva südamelihaseinfarkt või ajuinsult
Loe lähemalt: Kombineeritud hormonaalsed meetodid ja venoosne trombemboolia
Kõige enam on nii teaduskirjanduses kui ka laiatarbemeedias seoses KVMga kajastamist leidnud venoosne trombemboolia (). VTE suhteline risk on teadaolevalt kombineeritud hormonaalsete meetodite kasutamisel veidi kõrgem võrreldes mittekasutajatega, kusjuures see risk on pisut suurem esimesel kasutamisaastal ja hiljem väheneb.
KHMst tingitud lisariski hinnatakse kokkuvõttes väikeseks ning neid peetakse täiendavate riskideta ja vastunäidustusteta kasutajate jaoks suhteliselt ohutuks ravimrühmaks, sest VTE esineb tervetel viljakas eas naistel harva (Taani 2010 a. registripõhise uuringu järgi 3 juhtu 10 000 naise-aasta kohta) ja ei ole enamasti surma põhjustav haigus (suremus on 1-2%).
Kuigi KHM kasutajate risk VTE tekkeks on suurem võrreldes mittekasutajatega, jääb see risk ometigi mitmeid kordi väiksemaks kui näiteks raseduse ja sünnitusjärgse perioodiga seotud VTE risk ning kümneid kordi väiksemaks kui näiteks teatud liiki pärilike trombiriskiga haigusseisunditega seotud VTE risk.
VTE risk on märgatavalt suurem perekondliku eelsoodumusega või täiendavate riskidega isikutel, milleks on rasedus ja sünnitusjärgne periood, pärilikud ja omandatud suurenenud trombiriskiga haigusseisundid (trombofiiliad), voodirežiim (nt trauma või ulatusliku operatsiooni tõttu). Nende seisunditega naistele on KHM vastunäidustatud.
Lisaks võib VTE risk olla suurem ja KHM kasutamine vastunäidustatud naistel, kellel üheaegselt esineb järgmisi seisundeid: vanus >35a, ülekaalulisus (kehamassiindeks >30), suitsetamine. Põhjus on selles, et kõik nimetatud seisundid on ise seotud trombiriskiga.
Kombineeritud meetodite määramisel arutatakse kasutajaga läbi kõik võimalikud VTE riskitegurid ja võimalikud vastunäidustused. Kui kasutajal esinevad üheaegselt mitmed VTE riskitegurid või mõni vastunäidustus, peaks ravimi väljakirjutaja soovitama kasutada teisi rasestumisvastaseid vahendeid.
Loe lisaks: Kombineeritud hormonaalsed meetodid ja vähk
Kaasaegsed uuringud näitavad, et KHM kasutajatel on võrreldes mittekasutajatega oluliselt väiksem risk haigestuda ja surra kõikidesse vaadeldud vähiliikidesse kokku. Enamasti KHM kasutamine vähiriski ei mõjuta, nt ei ole kasutajatel kõrgenenud risk rinnavähi tekkeks.
KHV vähendavad riski haigestuda:
- emaka-,
- munasarja-,
- soolevähki.
Emakakaelavähki tekitab inimese papilloomiviirus, mis levib seksuaalsel teel ja harvem ka nahakontakti kaudu ning millesse nakatumist KHM kasutamine ei mõjuta. KHM võib olla kaastegur riskikäitumisele (varasem esmasseksuaalvahekord, suurem arv seksuaalpartnereid, kondoomi mittekasutamine), mis kõik tõstavad emakakaelavähi riski.
Aegade jooksul on KHM püütud seostada ka teiste vähkide (maksavähk, melanoom) või healoomuliste kasvajate progresseerumisega, kuid tänaseks ei ole leitud nende seisundite ja KHM vahel põhjuslikke seoseid.
Vastunäidustused
Kuigi KHMd sobivad enamikule naistele, on mõned vastunäidustused, mille puhul KHM ei sobi ja tuleb valida mõni muu rasestumisvastane meetod. Noortel naistel esineb neid seisundeid väga harva.
Näiteks on KHM kasutamine vastunäidustatud, kui naisel on varasemalt olnud jala süvaveenis tromb, südameinfarkt või ajuinsult, kui tal on pärilik või omandatud trombofiilia (kõrgenenud trombi tekkimise riskiga haigus), kui naine on üle 35-aastane ja samal ajal suitsetab, kui mistahes vanuses naine suitsetab üle 40 sigareti päevas, kui esineb auraga migreen, kui esineb raske või üle 20 aasta kestnud diabeet, kui kehamassiindeks on >40, kui esineb kõrgvererõhutõbi ja vererõhk on >160/95 mmHg, kui naine on voodirežiimil või kui sünnitusest on möödas vähem kui 6 nädalat.
Lisaks tuleb KHM kasutamine ajutiselt lõpetada, kui on plaanis ulatuslik operatsioon, kui on operatsioon või kipslahas jalal või kui trauma või operatsiooni tõttu tuleb lamada >48 tunni. Täpsemaid soovitusi annab meedik.
Viljakus taastub
… kohe pärast kasutamise lõpetamist.
Kaitse HIV/STLI eest
… ei.
Tuleta meelde!
1. Kombineeritud hormonaalsete meetodite kasutamisel menstruaalvere hulk, menstruaalvalud ja premenstruaalsed kaebused suurenevad või vähenevad?
2. Milliste vähiliikide suhtes on kombineeritud hormonaalsetel meetoditel kaitsev toime?
3. Miks ei tohi naised, kes suitsetavad ja on üle 35 aasta vanad KHM kasutada?