4. Üliõpilane koostab praktikaplaani

Selles osas selgitatakse, mis on üliõpilase praktikaplaan ja miks see on vajalik. Saad teada, kuidas üliõpilane praktikaplaani koostab ja milline on Sinu osa selles.

Mis on praktikaplaan?

Praktikaplaan on eesmärgistatud tegevuskava, millest üliõpilane praktikal lähtub ja mille täitmist praktika lõpus hinnatakse.

Kuidas praktikaplaan koostatakse?

Tulenevalt õppekavast, praktika üldeesmärkidest (vaata täpsemalt osast “Praktika ülikoolis“) ning isiklikest huvidest ja vajadustest, seab üliõpilane praktikale konkreetse(d) eesmärgi(d), mida ta praktika lõpuks saavutada tahab, ning määratleb tegevused ja ülesanded nende eesmärkide saavutamiseks. Üliõpilane arutab praktikajuhendajaga läbi, kas tegevuskava on teostatav, kas eesmärgid on realistlikud ning millist abi praktikajuhendaja saab pakkuda. Seejärel kooskõlastab üliõpilane praktikaplaani ülikoolipoolse juhendajaga. 

Praktika lõpus hinnatakse praktikaplaani alusel, kas üliõpilane saavutas praktika eesmärgid.

Juhised üliõpilasele praktikaplaani koostamiseks

Kolm küsimust enne praktikaplaani koostamist

  • Mida ma tahan praktikal õppida? 
  • Kuidas ma plaanin seda õppida? 
  • Kuidas ma tõendan, et ma seda õppisin? 

Üliõpilase spikker praktikaplaani koostamiseks:

Tutvun ainekavas praktikale esitatud nõuetega ja toetava õpikeskkonnaga (nt Moodle’is).

Sõnastan praktika eesmärgid ja ülesanded oma arengut suunavast kahest olulisest punktist lähtuvalt mina-vormis: 

  1. Kuidas ma seon õpingute käigus omandatud teadmised teadmised praktikaga?
  2. Kuidas ma kasutan ja arendan praktikal vähemalt ühte tulevikuoskust? 

Määratlen praktikaplaanis konkreetsed tegevused ja nende ajaraami, sh millal ma sõlmin praktikalepingu, küsin praktikajuhendajalt tagasisidet, koostan praktikaaruande, osalen praktika lõpuseminaris või kaitsmisel.

Miks on praktikaplaani vaja?

Eelnevalt läbi mõeldud ja kooskõlastatud tegevuskava aitab efektiivselt kavandada ülesannete täitmiseks kuluvat aega ja seada realistlikke eesmärke. Eesmärgid annavad tegutsemisele suuna, aitavad keskenduda tulemusele ja saavutatud tulemust hinnata. 

Eesmärgistatud praktikaplaan on hea ettevalmistus praktika läbimiseks ja annab oskuse ka hilisemas tööelus paremini oma aega ja ressursse planeerida.  

Praktikaplaan võimaldab praktikajuhendajal kavandada oma aega ja vajadusel näha ette täiendavaid ressursse, et ei tekiks ootamatuid takistusi. 


E-kursuse ekspertarvamus on toetatud EL projektist Edu&Tegu.


Töö- ja praktikapakkumised


Võimalus üliõpilasele