10. Ülikoolipoolne juhendaja annab tagasisidet praktikajuhendajale

Selles osas selgitatakse tagasisidet praktikajuhendajale ja selle olulisust.

Mis on ülikoolipoolne tagasiside praktikajuhendajale?

Tagasiside praktikajuhendajale (praktikakohale) võimaldab tal teada saada, kas ja kuidas üliõpilane praktikajuhendaja ja praktikakohaga rahul oli ning millele oleks edaspidi vaja tähelepanu pöörata. Tagasiside annab võimaluse parandada organisatsioonipoolset praktikakorraldust. 

Kuidas praktikajuhendajale tagasisidet küsida ja anda?

Ülikoolipoolne juhendaja küsib tagasisideks sisendit esmalt üliõpilase käest kas eraldi küsimustikuga või praktikaaruande osana. Viimane variant on kindlasti eelistatud, kuna see suunab üliõpilast tagasisidet paremini seostama oma eneseanalüüsiga. Üks võimalus on küsida eelnevalt ka praktikajuhendajalt (praktikakohalt), millistele küsimustele soovitakse vastuseid saada.

Soovituslikud üliõpilase tagasiside küsimused

  • Kuidas praktika vastas sinu ootustele? Kui ei vastanud ootustele, siis miks mitte? — See küsimus annab võimaluse aru saada, mida üliõpilane praktikast arvab ja kas praktikataotluses/töö kirjelduses esitatud ootused vastasid üliõpilase tegelikule kogemusele.
  • Mis oli praktika parim osa (ja miks)? — See küsimus võimaldab teada saada, mis töötas praktika juures kõige paremini ja kas üliõpilasele antud ülesanded toetasid tema arengut. 
  • Mis oli praktika oluliseim puudus (ja miks)? — Nii nagu üliõpilane vajab konstruktiivset kriitikat, nii vajab seda ka praktijuhendaja ja praktikaasutus. 
  • Milliseid teadmisi ja kogemusi andis praktika, mida sa ei osanud oodata? – Selle küsimusega saate teada enda kui praktikaasutuse valmisolekust pakkuda ka midagi uut, eriti kui üliõpilane on selleks valmis.
  • Kuidas sa hindad praktikajuhendaja poolset juhendamist skaalal 110 (palun selgita)? – Selle küsimusega saate teada juhendaja juhendamisoskuste taseme ja täiendamisvajaduste kohta. 
  • Kas soovitad praktikaasutust oma sõbrale (miks või miks mitte)? – See üldine nn soovitusindeks võimaldab anda hinnangu kogu praktikale ja soovitada seda edaspidi ka teistele üliõpilastele

Praktikajuhendajale tagasiside andmise lepib ülikoolipoolne juhendaja või praktikakoordinaator eelnevalt kokku. Alati ei saa üliõpilase tagasisidet siiski edastada otse nagu näiteks siis, kui üliõpilane on olnud väga kriitiline, ent pole teinud konstruktiivseid ettepanekuid. Kui üliõpilane on hinnangutes väga kriitiline, peab ülikoolipoolne juhendaja vastused sõnastama konstruktiivseteks parendusettepanekuteks, et praktikajuhendaja oleks motiveeritud edaspidi üliõpilasi praktikale võtma ja neid paremini juhendama.

Miks on ülikoolipoolne tagasiside vajalik ja kasulik?

Tagasiside annab praktikajuhendajale ja praktikakohale võimaluse üle vaadata üliõpilaste praktikale võtmise ja nende juhendamise põhimõtted, praktikaprogramm (juhul, kui see on olemas) või planeerida paremini üliõpilaste juhendamiseks ja toetamiseks vajalikke ressursse. Lähtuvalt tagasisidest saab muuta praktika järgmiste üliõpilaste jaoks paremaks. See omakorda aitab tõsta või hoida praktikakoha kui tööandja head mainet ja leida parimaid töötajaid.  


E-kursuse ekspertarvamus on toetatud EL projektist Edu&Tegu.


Töö- ja praktikapakkumised


Võimalus üliõpilasele