Praktika ülikoolis

Selles osas saad ülevaate praktika mõistest, protsessist ja olulisusest.

Mis on praktika?

Praktika on õpitud teadmiste rakendamine ja kinnistamine reaalses elus ning muidugi ka uute oskuste õppimine. Ülikoolis toimub õppetöö kontaktõppe, praktika ja iseseisva tööna.

Praktika maht sõltub erialast ja see määratakse õppekavas.

  • Bakalaureuse- ja magistriõppes on praktika siis, kui see on vajalik õppekava või eriala õpiväljundite saavutamiseks. Sel juhul määratakse praktika maht õppekavas ja praktika võib olla üliõpilasele kohustuslik või vabatahtlikult valitav. Rakenduskõrgharidusõppes moodustab praktika 15% õppe mahust ja on üldjuhul üliõpilasele kohustuslik.
  • Õppe, sh praktika, mahtu arvestatakse Euroopa ainepunktisüsteemi ainepunktides (EAP). Üks EAP vastab arvestuslikult 26 tunnile üliõpilase õppetööle. Ühe õppeaasta maht kõrgharidustaseme õppes on 60 ainepunkti.
  • Tartu Ülikooli kõigis bakalaureuseõppekavades on praktika 6 EAP mahus. Ka kõigis magistriõppekavades on praktika ette nähtud.

Kuidas praktika on korraldatud?

Praktika protsess on üldine tegevusraamistik. See on ühine kõigile kolmele praktika poolele: ülikoolipoolsele juhendajale, üliõpilasele ja praktikajuhendajale.

Praktika protsessi joonis

Miks on praktika vajalik?

Praktikal omandab üliõpilane praktilised oskused, kogemuse ja teadmised, mis aitavad tal paremini tulevikus tööturul hakkama saada. See tähendab, et praktikal on oluline panustada tulevikuoskuste arendamisele.

Mis on tulevikuoskused?

Mõistega “tulevikuoskused” tähistatakse võimekust lahendada keerulisi probleeme tuleviku tundmatus kontekstis ning inimese oskust käituda ennast juhtivalt. Seega aitavad tulevikuoskused inimesel kohaneda tulevikus (kiiresti) muutuvate tööülesannetega ja neid edukalt täita.

Oled saanud üldise ülevaate sellest, mis on praktika. Nüüd saad lähemalt tutvuda nii enda kui ka teiste poolte ülesannetega praktika protsessi eri etappides. Kui valid enda rolli (nt praktikajuhendaja), näed vaid neid ülesandeid, mis on olulised Sinu jaoks. Soovitame Sul siiski tutvuda ka teiste praktikapoolte ülesannetega, sest nii saad paremini kavandada ka oma tegevusi ning mõista üliõpilase vajadusi ja kohustusi ning ülikooli ootusi.


E-kursuse ekspertarvamus on toetatud EL projektist Edu&Tegu.


Töö- ja praktikapakkumised


Võimalus üliõpilasele