Avaleht

Hea juhendaja!

Meil on hea meel tervitada Sind praktikajuhendaja e-kursusel.

Mis see on?

See on kursus praktika juhendamisest, mida saad võtta kohe, kui Sulle selleks vajadus avaneb. Näiteks tuleb Sulle üliõpilane praktikale või tahad teada, et kuidas on ülikoolis praktika korraldatud. Sa ei pea minema selleks praktikajuhendajate kursusele, vaid oma esimesed teadmised saad siit.

Miks see kursus on just Sulle?

Kursuse läbimisel saab Sinust parem praktikajuhendaja, sest

  • see annab Sulle ülevaate, miks praktika üliõpilaste õppekavas on ja kuidas see on üles ehitatud;
  • saad teada, millised on ootused Sulle kui üliõpilase juhendajale ja mida peab üliõpilane praktikal tegema;
  • leiad kasulikke nõuandeid üliõpilase juhendamiseks.

Kuidas seda kursust läbida?

Kursus on üles ehitatud järgmiselt:

Alustame lühikese selgitusega, milline on praktika ja selle protsess ülikoolis. Seejärel tutvustame praktika etappe pooltest lähtuvalt (praktikajuhendaja, üliõpilane, ülikoolipoolne juhendaja). Kõikides osades anname vastused küsimustele “mis/mida?”, “kuidas?” ja “miks?”.

Kursusel on kasutusel kolm värvi: oranž – tähistab üliõpilase tegevusi ja ootusi talle; tumehall – tähistab praktikajuhendaja tegevusi ning sinine – tähistab ülikooli poolse juhendaja tegevusi. 

Kursuse läbimiseks on kaks võimalust:

  1. Tunnistuseta – Sa loed iseseisvalt läbi tekstid ja saad üldjoontes aru, kuidas praktika on üles ehitatud, kuidas üliõpilane selle läbib ning mida ja kuidas Sina praktikajuhendajana pead tegema. Iseseisvalt ilma ülesanneteta kursuse läbimise soovitame valida siis, kui üliõpilane on juba praktikale tulnud ja kohe on vaja teada, mida ja kuidas teha. Kui tunned, et tegelikult tahaksid rohkem teada, on Sul võimalus ka hiljem läbida pikem ülesannetega kursus ja saada tunnistus.
  2. Tunnistusega – Sa loed läbi tekstid, tutvud täiendavate materjalidega, vastad eneseanalüüsi küsimustele ja saad tagasisidet. Sel moel mõistad paremini, mida pead juhendajana tähele panema ja kuidas olla hea juhendaja, mida teeb ülikool praktika edukaks toimimiseks ning millised on üliõpilase kohustused. Sel moel kursust läbides saad sa Tartu Ülikooli täienduskoolituse tunnistuse (1 EAP).
    Ülesannetega kursuse soovitame valida, kui soovid põhjalikumalt valmistuda üliõpilase juhendamiseks või tunned lihtsalt huvi selle vastu, milline on tänapäevane ja kvaliteetne praktika, et üliõpilasi paremini tööturule ette valmistada.

Mõlemal juhul on Sul võimalik õppida just endale sobivas tempos, ajal ja kohas. Samuti saad valida, kas avad vaid Sind kui juhendajat puudutavad osad või tutvud ka sellega, mida ülikool ja üliõpilane praktikaga seoses teevad.

Selle kursuse koostasime Sinu jaoks, kuna tegeleme praktika ja selle arendamisega ning usume, et praktika on üliõpilaste ja tööandjate jaoks väga oluline.

Anneli Lorenz Anneli Lorenz

idee autor, ekspert, TÜ majandusteaduskond

Siret Rutiku Siret Rutiku

ekspert, nõustaja, toimetaja, TÜ

Anu Sarv Anu Sarv

õpetamis-oskuste konsultant, TÜ

Aet Kiisla Aet Kiisla

podcastid, TÜ Narva kolledž

Airi Niilo Airi Niilo

õpetamis-oskuste konsultant, TÜ


Kui tahad veel midagi täpsustada või teha ettepanekuid, kirjuta: praktika@ut.ee.


EDU JUHENDAMISEL!


E-kursuse ekspertarvamus on toetatud EL projektist Edu&Tegu.


Töö- ja praktikapakkumised


Võimalus üliõpilasele