8.4. Ekso- ja endotermilised reaktsioonid
Sa tead juba, et keemilise reaktsiooni käigus tekivad antud ainetest uued ained. Reaktsioonidega kaasneb aga alati ka energia eraldumine või neeldumine ning kui me seda teame, mõistame paremini, miks toidu seedimisel suudab meie organism säilitada mõistlikku temperatuuri või miks fotosüntees ilma päikeselt tuleva energiata ei toimu. Energia eraldumise ja neeldumisega toimuvate reaktsioonidega saad tutvuda järgmise video abil.
Allikas: https://youtu.be/LvadGckAv3U
Keemilise reaktsiooni soojusefekt
iseloomustab reaktsiooni käigus toimuvaid energeetilisi muutusi. Need muutused on tingitud sellest, et keemilise reaktsiooni toimumiseks tuleb kõigepealt lõhkuda lähtaine(te)s keemilised sidemed. Selleks tuleb kulutada energiat ehk selle protsessi käigus energia neeldub. Uute keemiliste sidemete tekkel saadus(t)e moodustumisel aga energia eraldub.
Vee elektrolüüs. Allikas: http://marshscience6.blogspot.com/2015/10/chemical-reactions.html
Jooniselt, kus on kujutatud vee elektrolüüsi, mille käigus tekivad hapnik ja vesinik, võid Sa näha, et kõigepealt tuleb vees hapniku ja vesiniku aatomite vahelised kovalentsed sidemed lõhkuda: selleks kulub energiat (kasutatakse elektrivoolu). Seejärel toimub uute sidemete tekkimine (vesiniku aatomite vahel ja hapniku aatomite vahel) ja selle protsessi käigus energiat eraldub.
Vastavalt sellele, kumb energia (kas sidemete lõhkumiseks neelduv või uute sidemete moodustumisel eralduv) on ülekaalus, saab reaktsioone liigitada soojusefekti alusel eksotermilisteks ja endotermilisteks. on reaktsioon, mille käigus energiat eraldub. Energia eraldumine toimub reaktsioonikeskkonnast välisesse keskkonda. Tavapäraselt eraldub energia soojusena, kuid see võib eralduda ka valguse või hoopis elektrienergiana. Eksotermiliste reaktsioonide korral on lähteainete sidemete lõhkumisel neeldunud energiahulk väiksem kui uute sidemete tekkel eralduv energiahulk.
Eksotermiline reaktsioon
Eksotermilised reaktsioonid igapäevaelust on näiteks põlemine, kõdunemine, aga ka telefoni aku tühjenemine.
on reaktsioon, mille käigus energiat neeldub. Energia neeldumine toimub välisest keskkonnast reaktsioonikeskkonda. Endotermilised reaktsioonid vajavad toimumiseks valgust, soojust või elektrit (näiteks eespool toodud vee elektolüüsireaktsioon), et reaktsiooni jaoks oleks üldse piisavalt energiat. Endotermiliste reaktsioonide korral on lähteainete sidemete lõhkumisel neeldunud energiahulk suurem kui uute sidemete tekkel eralduv energiahulk.
Endotermiline reaktsioon
Endotermilised reaktsioonid igapäevaelus on näiteks fotosüntees, metallide tootmine maakidest, paljud lagunemisreaktsioonid ning telefoni aku laadimine.