2.3. Keemilised sidemed

Keemiliste sidemete abil moodustuvad aineosakestest erinevad ained. Millised võimalused on keemiliste sidemete tekkeks, tutvustab Sulle järgnev video. 

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

Allikas: https://youtu.be/59Zr7-zeJ8I

on vastastikmõju, mis ühendab aatomid või ioonid molekuliks või kristalliks. Keemilise sideme moodustumisega püüavad osakesed saavutada täielikult täidetud (8 elektroni) välist elektronkihti, sest selline olek on püsivaim. Nendel elementidel, mille elektronkattes on ainult üks elektronkiht, on täielikult täidetud elektronkihil 2 elektroni. Keemilise sideme liigid on , ja . See, milline side tekib, sõltub sellest, millised keemilised elemendid omavahel sideme moodustavad.

Kovalentne side on ühiste elektronpaaride abil moodustunud keemiline side. Kovalentne side tekib enamasti mittemetalliliste elementide aatomite vahel, kui aatomid moodustavad väliskihi üksikute elektronide abil ühise(d) elektronpaari(d). Maksimaalselt võib moodustuda kahe aatomi vahel kolmekordne side.

Kovalentse sideme moodustumine vesiniku aatomite vahel
Kovalentse sideme moodustumine vesiniku aatomite vahel

Iooniline side on vastasmärgiliste laengutega ioonide tõmbumine. Iooniline side tekib, kui metalli aatomid loovutavad oma elektronkatte väliskihist elektrone mittemetalli aatomite elektonkatte väliskihti.

Ioonilise sideme teke kloori iooni ja naatriumi iooni vahel
Ioonilise sideme teke kloori iooni ja naatriumi iooni vahel

Metalliline side esineb metallide lihtainetes. Metalliside moodustub metalli kristallvõres paiknevate positiivsete ioonide ja nende ioonide vahel liikuvate ühiste vabade elektronide omavahelisel tõmbumisel.

Metalliline side
Metalliline side

Ainete omadused sõltuvad nende ehitusest. Seejuures on väga oluline, kas aine koosneb molekulidest või mitte. Sellest lähtuvalt saabki ained liigitada molekulaarseteks ja mittemolekulaarseteks.

Accept Cookies