2.2. Aineosakesed

Meid ümbritsevate ainete maailm on väga mitmekesine: esinevad lihtainetena, vesi ja süsihappegaas on aga liitained. Nende terminite mõistmiseks vaata läbi järgnev video. 

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

Allikas: https://youtu.be/MnXnHY4tOjA

Selle alusel, kas ainet moodustavad aatomid on samasugused või erinevad, jaotatakse kõik ained liht- ja liitaineteks. koosneb sama elemendi aatomitest (näiteks N2, O3, S8). koosneb erinevate elementide aatomitest (näiteks CO2, H2SO4, C6H12O6).

Lämmastik
Lämmastik
Süsinikdioksiid
Süsinikdioksiid
 
Destilleeritud vesi.
Destilleeritud vesi

Aineid saab nende koostisest lähtuvalt liigitada ka puhasteks aineteks ja segudeks. koosneb ainult ühe aine osakestest (kas aatomitest, molekulidest või ioonidest) ja tal on kindel koostis ning kindlad omadused. Puhtad ained on näiteks destilleeritud vesi, kuld, hapnik, glükoos.  

Süsihappegaasi ja hapniku segu.
Süsihappegaasi ja hapniku

Segu koosneb aga mitme eri aine osakestest ja tal pole kindlat koostist ega ka kindlaid omadusi. Segud on näiteks õhk, looduslik vesi, pronks, puit.

koosneb molekulidest. Molekulaarsetes ainetes esineb molekuli moodustavate aatomite vahel ja molekulide endi vahel molekulidevahelised jõud. Molekulaarsete ainete hulka kuuluvad näiteks O2, N2, CO2, H2O, C2H5OH.

Vesi
Vesi
Etanool
Etanool
 

koosneb aatomitest või ioonidest. Mittemolekulaarsetes ainetes seob aineosakesi reeglina iooniline või . Mittemolekulaarsete ainete hulka kuuluvad metallid (nt Fe, Al) ning (nt CaCO3, NaCl). Nendest annab ülevaate järgnev video.

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

Allikas: https://youtu.be/kb8GfYmXnc8

Accept Cookies