Hammaste juurekanalite preparatsioon nikkeltitaanist instrumente kasutades
4.2. Üheviili süsteemid
Üheviilisüsteemid tulid kasutusele just tänu kuluefektiivsusele ja aja kokkuhoiule. Vajalik on kasutada vaid väheseid viile täies pikkuses ning juurekanal ongi prepareeritud. Boonusena on viilidel välja toodud, et väheste viilide kasutamine aitab vältida protseduurilisi vigu, mis mitmeviilitehnikatega ette tulevad. Viilid on enamjaolt valmistatud eritöötlusega nikkeltitaanist (M-wire, CM wire jt.), mis on tunduvalt vastupidavam tsüklilisele väsimusele kui traditsiooniline nikkeltitaan. Süsteemidele on ette heidetud, et need ei puhasta juurekanalit nii puhtaks kui mitmeviilitehnikatega on võimalik ning problemaatiline on ovaalsete juurekanalite puhastamine. Samas tekitab see raskusi ka mitmeviilitehnikatega.
1. Twisted File (Sybron Endo)
Selle viili puhul on kasutatud vastupidavamaks muudetud nikkeltitaani (R-faasis nikkeltitaan) ning instrument on keerutatud sarnaselt roostevabast terasest instrumentidele kasutades sulami plastse deformatsiooni faasi. Instrumente on saadaval koonilisusega #.04-.10, viili tipusuurused on #25, 30, 35 ja 40. Viile on küll mitu, kuid enamikel juhtudel saadakse hakkama ühe-kahe viiliga. Ühte instrumenti kasutatakse preparatsioonil kogu tööpikkuses. Viilid on väga painduvad, vastupidavad murdudele, kuid kipuvad deformeeruma juba esimesel kasutuskorral. Viile kasutatakse 360⁰ pööretega.
Instrumendi tipp ja ristläbilõige (Quintessence International, vol 41, nr 6, juuni 2010).
Modifikatsioonina on turule tulnud TF Adaptive, mille disainielemendid on samad, kuid kasutatud on uut vastupidavamat sulamit, mis annab viilile parema painduvuse ja vastupidavuse. Viiliga on soovitatud kasutada uut endomootorit, kus surve suurenedes tuleb kasutusele retsiprokeerumine.
Tegu on kommertsmaterjaliga, kuid video juures tasub tähele panna minuteid 0:35 – 1:45, kui näidatakse väga hästi viili tööpõhimõte. http://www.youtube.com/watch?v=Bcx4dbsd2Xk
SAF viili valendiku kaudu on võimalik pidev irrigatsioon, mis eeldab jällegi eraldi masina olemasolu. Loputatakse kogu protseduuri vältel, lahust uuendatakse pidevalt ning toimib ka ultraheli agitatsioon. See tõhustab loputuslahuste mõju kogu juurekanali ulatuses.
SAF viil kinnitatuna KaVo (Biberach Riss, Saksamaa) vibreeriva puurmasina otsa koos irrigatsioonitoruga (VATEA, ReDent-Nova) (Journal of Endodontics, vol 36, nr 4, aprill 2010).
SAF on mehaaniliselt väga vastupidav. Kui viilil tekivad defektid, siis piirduvad need vaid võrgudefektidega. Tänu võimalikele defektidele on soovitatud kasutada väga kitsastes ja kõverates juurekanalites rohkem kui ühte SAF viili.
Võrgudefekt SAF viilil (Journal of Endodontics, vol 36, nr 4, aprill 2010).