Matriitsi asetamine hambale

1. Matriitssüsteemid

Matriitssüsteeme on väga erinevaid, kuid kõigi nende kasutamise eesmärk on sama. Matriitsi kasutatakse täidise asetamisel, et moodustada täidismaterjali toestuseks ajutine sein, luua kontakt naaberhambaga ja vältida täidise ülemäära teket kohas, kust seda on raske eemaldada. Eelkõige vajavad matriitsi kasutamist kontaktpinda haaravad kaviteedid (Blacki II, III ja IV klass).

Enamlevinud süsteemid on hoidjasse kinnitatav matriitsiriba ja neerukujulised matriitsid, mis fikseeritakse rõngaga. Esihammastel eelistatakse läbipaistvast materjalist matriitse. Endale sobiva süsteemi leidmine vajab katsetamist ja harjutamist. Oluline ei ole niivõrd kasutatav süsteem, vaid õige tehnika, mis tagab hea niiskusekontrolli ja võimaldab hamba esialgse kuju ja funktsiooni taastamise täidismaterjaliga.

Erinevaid matriitssüsteeme on palju. Valiku lühitutvustusi leiad leheküljelt http://www.dentalcompare.com/Restorative-Dentistry/4630-Dental-Matrices/#products. Võid proovida  Google otsingut, kasutades nt otsingusõnana`Dental Matrix Systems`

Matriitsi valikul võib abiks olla veebileht. Tutvu erinevate süsteemidega nt veebilehel https://garrisondental.com/en. Pane tähele, kas on erinevusi eesmisete ja tagumiste hammaste matriitside osas ja millised on universaalsed süsteemid. Samalt lehelt leiad ka sektsiooni matriitsi valiku soovitustega.

Huvi korral loe artiklit http://www.tmj.ro/article.php?art=1638494587124419, kus on kliiniliselt kasutatud erinevaid matriitssüsteeme. Keskendu kokkuvõttele, kus on antud soovitused, millede järgimine aitab saavutada kõrvalhambaga heas kontaktis oleva korrektse täidise valmimist.