2.5. Klaasionomeertsementaluse valmistamine

Klaasionomeertsementi võib kasutada koos või ilma isoleeriva materjalita pulbi kaitsmiseks. Kaviteet loputatakse ja kuivatatakse kergelt. Enne tsemendi asetamist võib kaviteeti töödelda näiteks 10%-lise polüakrüülhappega.

Materjal segatakse paberist segamisalusel, et vältida vedeliku imendumist. Segamisel soovitatakse kasutada plastikspaatlit, et vältida segamisel klaasiosakeste mõjul metallspaatlist eralduda võivaid osakesi, mis võivad põhjustada tsementi värvumist.

Segatud tsement tuleb kaviteeti viia enne kui materjali läige kaob. Läige on vabade karboksüüklsühmade esinemise indikaatoriks. Vabad karboksüülrühmad on need, mis aitavad materjalil hamba pinnaga seostuda.

Täidise kaviteeti viimiseks ja aluse topeldamiseks võib kasutada komposiitmaterjali instrumenti (toppel-spaatlit). Instrumenti võib niisutada, et vältida tsemendi kleepumist instrumendi külge.

Kasutatavate terminite seletus (ISO 1942-5:1989):

  • Tööaeg (working time) - aeg alates segamise algusest, mille jooksul on materjaliga võimalik töötada ilma et tekiks ebasoodsaid, mittesoovitavaid muutusi selle omadustes.
  • Segamisaeg (mixing time) - tööaja osa, mis on ette nähtud või vajalik materjali rahuldava konsistentsiga segu saavutamiseks.
  • Tsemendi kõvastumisaeg - aeg, mis kulub segamise algusest kuni tsemendi kõvastumiseni, vastavalt igale tsemendile ette nähtud normidele.

Vaata klaasionomeertsementaluse segamise tehnikat tutvustavat videot.

back forward