Pulbi isoleerimine
1.1. Sissejuhatus
Pulbi kaitsmine on üks preparatsioonietappidest. Siia alla kuulub palju erinevaid võimalusi, kuid eesmärk on üks ja seesama – kaitsta pulpi või aidata kaasa pulbikoe taastumisele või mõlemad eesmärgid samaaegselt.
Pulbikude ärritavad mitmesugused tegurid:
- Prepareerimine
- Restauratsioonimaterjali koostisosad
- Termilised mõjutused restrauratiivse materjali kaudu või tõttu
- Dentiini mõjutavad läbi materjali ülekanduvad jõud
- Galvaaniline šokk
- Läbi mikrolekke pulpi pääsevad toksilised ained
Peamiseid võimalusi pulbi mõjutuste vältimiseks on dentiinituubulite sulgemine dentiiniga seostuva(te) aine(te)ga. Dentiinikanalite sulgemist soovitatakse eri tüüpi täidismaterjalide kasutamisel, eriti sügavas kaviteedis.
Restauratiivse täidismaterjali alla võib pulbi kaitseks asetada pulpi isoleeriva materjali, alusmaterjali või mõlemad.
Käesolev materjal keskendub pulbi kaitsmiseks ja isoleerimiseks kasutatavatele materjalideleja tehnikale. Algaja jaoks muudab valikute tegemise keerulisemaks asjaolu, et ühest reeglit pulbi isoleerimisel ei ole. Järgnev õppematerjal aitab mõist miks, millal, milliseid ja kuidas isoleerivaid materjale kasutada. Igal hambaarstil kujuneb aja jooksul välja oma tööstiil.
Röntgenülesvõttel näed kahte ulatusliku kaariesega molaari. Kolmandal molaaril (foto parempoolses ääres) on näha juure tipu ümber varjustus, mis viitab sellele, et põletik on jõudnud hamba tugikudedesse. Selline hammas vajab kindlasti juureravi või ekstraktsiooni. Teisel molaaril (foto keskel) periodondis röntgenoloogiliselt nähtavaid muutuseid ei ole. Kui hammas on vitaalne ja kaebuseid ei ole põhjustanud, võib proovida pulbi katmist kaltsiumhüdroksiidi või mõne muu sobiva ainega. http://openi.nlm.nih.gov/detailedresult.php?img=2848811_JCD-12-31-g001&req=4
Fotol on näha kaviteedi aksiaalsesse (ehk pulbi poolsesse) seina asetatud kaltsiumhüdroksiid. Sellele võib asetada komposiittäidise tavapärasel moel. http://jessnien.blogspot.com/2012/03/distal-decay-on-2nd-molars.html