4. Suuõõne hügieen

?Mida peab teadma suuhügieenist?

Milliseid abivahendeid kasutatakse hammaste pesemisel?

Milliseid hambapastasid kasutada?

Inimese organismis on mikroobe kõige rohkem suuõõnes, isegi kui arvestada kogu mao- ja sooletrakti. Peale püsimikrofloora leidub ka transiitmikrofloorat, mis satub suhu vee, söögi ja õhu kaudu. Esimesed mikroobid, mis pärast hammaste pesemist hambapinnale kinnituvad on streptokokid, milledest kõige rohkem on Streptococcus mutansit. Just viimast loetakse kõige kariogeensemaks mikroobiks. On kindlaks tehtud, et üks tund pärast hammaste pesemist on ühel ruutmillimeetril hambapinnal miljon mikroobi.

Mikroobide hulka suus saame vähendada hammaste puhastamisega.

Hambaharjad

Hambaid tuleb hakata pesema kohe, kui hambad on suhu lõikunud, s.o. 6 7 kuu vanuselt. Selleks kasutada kõige väiksemat ja pehmemat hambaharja, mis on müügil. Et imikute hambaid oleks mugavam pesta, selleks on nn. sõrmeotsaharjad, mis on pehmest kummist ja käivad emale (pesijale) sõrme otsa. Müügil  erineva disainiga hambaharju, erisuguse jäikusega ja mitmesuguse kimpude asetusega harju.

Hambaharjade jaotus jäikuse järgi:

  • Väga pehme hari (extra soft) soovitav tundlike ja veritsevate igemete korral.
  • Pehme hari (soft) soovitatakse eriti lastele ja sobib väga hästi ka täiskasvanutele.
  • Keskmise jäikusega hari täiskasvanutele.
  • Tugeva jäikusega harju igapäevaseks hammaste pesuks ei soovitata.
  • Väga tugev (extra strong) võib põhjustada igeme kahjustusi.

Soovitus

Kasutada tuleks pehme või keskmise jäikusega harju. Kimpude paiknevus hammaste puhtuse seisukohalt väga oluline ei ole, sest hammaste suured pinnad saab iga harjatüübiga puhtaks ja samas tavalise hambaharjaga hambavahesid puhastada ei ole võimalik. Võiks kasutada harju, milledel on  osa kimpe on värvitud siniseks või roheliseks. Harjaste tipust kaduma hakkav värv või ka kõverdunud harjased näitavad, et hambahari on vana ja oleks aeg hari välja vahetada. Laiali vajunud harjastega hambaharjaga ei ole võimalik puhasta hambakaelte piirkonda ja sinna hakkab kogunema mikroobne katt.

Elektrihambaharjad

Tänapäeval on müügil erinevate tööpõhimõtetega elektrilisi hambaharju. Suurim valik on kahte tüüpi elektrihambaharjade hulgas: harjad pöörlevad edasi tagasi ja pulseerivad või teine tüüp, kus hambahari  töötab helisagedusel Kuid võimalik on osta ainult ringjalt pöörlevaid hambaharju ja ka ultrahelisagedusel töötavaid elektrilisi hambaharju.

1

Hambaharjade liikumisintensiivsus on erinev. Edasi-tagasi roteeruvad harjad teevad umbes 10 000 liigutust minutis,  helisagedusel töötavad harjad umbes 30 000 võnget minutis, aga ultrahelil töötavad harjad teevad sadu tuhandeid võnkeid minutis.

Võrreldes käsiharja ja elektrihambaharja töö efektiivsust, on leitud et elekrihambaharjaga saab hambad alati paremini puhtaks. Elektrihambaharju on hea kasutada puuetega inimestel või nende eest hoolitseval personalil, koordinatsioonihäiretega inimestel või vanuritel.

4Hambavahede puhastamine

Hambaniit

Hambavahede puhastamiseks tuleb kasutada hambaniiti. Hambaniidiga puhastada hambaid üks kord päevas ja soovitavalt enne hammaste pesemist.

Kuna hambaniidi karpidel olevad nimetused on erinevad, siis neis orienteerumiseks järgmised selgitused.

  • Dental floss – kõige peenem hambaniit.
  • Dental tape – eelmisest laiem, võib öelda, et see on lint, mitte niit.
  • Waxed dental floss – tegemist on vahatatud hambaniidiga, samuti on saadaval vahatatud lint (waxed dental tape).
  • Superfloss – soovitatakse ravimi viimiseks igemevakku. Pakendis on valmis lõigatud vajaliku pikkusega niidid, millede keskmine osa on paksem ja imab hästi vedelikku.

2

Hambavaheharjad

Soovitatakse eriti neile, kelledel on igemepõletikud. Hambavaheharju on võimalik osta erineva jämedusega, hästi peenest kuni jämedateni.

5

Hambavahesid saab puhastada ka tugeva veesurvega.

3

Hambaorgid

Hambaorgid on mõeldud toidujääkide eemaldamiseks hambavahedest. On kolmnurkse või ümara kujuga. Eelistada tuleks kolmnurkse lõikepinnaga hambaorke. Hambaorgid on kas fluoriidiga immutatud või ilma, kase- või pärnapuust.

Hambapastad

Hambapastade kaks peamist eesmärki on tugevdada hambakudet  ning aidata eemaldada hambakattu, samuti vähendada selle tekkimist hammastel.

Laste hambapastad

Lastel tuleb kasutada kindlasti neile mõeldud pastasid, mille fluoriidide sisaldus ei ole nii kõrge kui täiskasvanute hambapastades. Kõik suuremad firmad toodavad hambapastat erinevatele vanusegruppidele ja erinevate toimeainetega. Näiteks Blend-a-med toodab hambapastasid 0-6 aastastele (Blendi), 6-12 aastastele (Blend-a-med Junior) ja täiskasvanutele.

Apteekidest saab osata imikutele mõeldud hambapastat, milles ei ole fluoriiide. Tänapäevane seisukoht on, et ka alla kolme aastane laps, kes hambapasta alla neelab, võiks kasutada fluoriididega hambapastat, kui siis väga väikeses koguses ja tingimusel, et joogivees ei oleks fluoriidide sisaldus üle normväärtuste. Kui on oht, et fluoriidide sisaldus joogivees on liiga kõrge, siis fluoriiididega hambapasta kasutamist alustada siis, kui kõik piimahambad on suhu lõikunud, sest enne kolmandat eluaastat ei oska laps pastat välja sülitada ja neelab kõik alla.

Fluoriide sisaldavad hambapastad

3Täiskasvanute hambapastadest peaaegu kõik sisaldavad fluoriide. Joogivee normaalse fluoriidi sisalduse (0,7-1,2mg/l) korral võib kasutada võimalikult palju fluoriide sisaldavaid hambapastasid. Fluoriidi sisaldus on tuubil kirjas kahel kujul protsentides või lühendina „ppm“ (part per million). Igapäevaselt kasutatava hambapasta fluoriidisisaldus peaks olema üle  üle 1000 ppm. Kui joogivees on kõrge fluoriidisisaldus üle 2mg/l ja hammastel valged laigud, siis võib kasutada ka  ilma fluorita hambapastat.

Hambakattu ja -kivi teket vähendavad hambapastad

Hambakattu ja -kivi teket vähendavaid hambapastasid soovitatakse neile, kellel on probleeme igemetega.

Hambapastadel, mis on mõeldud hambakivi vähendamiseks, on tavaliselt märge tartar (Tartar Protection). Nad võivad sisaldada bikarbonaati, naatriumpürofosfaati, aga nende pikaajaline kasutamine võib põhjustada hammaste tundlikkust.

Multiomadustega hambapastad

Multiomadustega hambapastades on  ühendatud mitu omadust: kaariesekaitse ja hambakatu vähendamine, lisatud võib veel olla valgendav efekt. Seega, koos kõrge fluoriidisisaldusega sisaldavad nad katu moodustamist vähendavaid aineid.

  • Aquafresh Multi-active
  • Blend-a-med Complete
  • Colgate Total

Valgendavad hambapastad 

Valgendavates hambapastades kasutatakse pigmendi lõhustamiseks hambapinnal ensüüme või vesinikuühendeid. Võimalik on osta ka soodat sisaldavaid hambapastasid. Pigmendi lõhustamise järel muutub hambapind heledamaks.

Silmas peab pidama, et loomupäraselt tumedat hambakude hambapastaga valgeks muuta ei saa

Hambapastad tundlikele hammastele 

Eestis on kõigile teada ja tuttavad Sensitive sarja pastad, kuid kõikidel suurematel hambapastat tootvatel firmadel on vähemalt üks pasta, mis vähendab hammaste tundlikkust. Põhilisteks toimeaineteks, mis  vähendavad hammaste tundlikkust on  olnud strontsium (strontsiumkloriid heksahüdraat) või kaaliumnitraat, aga pidevalt  tuleb juurde uusi aineid, mis samuti aitavad tundlikust vähendada.

Väga sageli on tundlikkuse põhjuseks paljastunud  juure pind igeme ääres. Seega tundlikkuse vähendamise põhiprintsiip on ära hoida igemete taandumist.


Pea meeles:

  • Tähtis on igemete tervis
  • Suuhügieen korda, pesemine ja täiendav puhastamine hambaniidi abil.
  • Kasutada pehmet või väga pehmet hambaharja.
  • Kasutada hammaste tundlikkuse vastaseid hambapastasid.
  • Jälgi, mida sööd (hapud, tsitrused, mahlad).
  • Kasuta fluoriidisisaldavaid hambapuhastusvahendeid.
  • Vähenda kahjulikke harjumusi, nagu suitsetamine.

Hammaste pesemine

8Hammaste pesemiseks kuluta 2-3 minutit hommikul ja kindlasti õhtul enne magamaminekut Pesemisaeg möödub kiiremini ja mõnusamalt, kui mängib teile meeldiv vastava pikkusega laul.

Alla 5-6 aastane laps ei ole ise suuteline hambaid puhtaks pesema, teda peab aitama lapsevanem.

Pesemise metoodika

Hammaste puhastamise juures on kõige tähtsam õige tehnika ja hambapasta ainult toetab puhastamise efektiivsust.

  • Hambahari asetada suhu veidi viltu (45° nurga all), nii et osa harjastest läheks igeme ja hamba vahele, osa jääks hambapinnale.
  • Hambaharja hoida käes nagu pliiatsit, võib hoida ka rusikas. Rusikas pesemise korral on oht, et rakendatakse liiga suurt survet.
  • Hambapastat panna harjale hernetera suurune killuke. Väikelastel, kel pestakse hambaid fluoriide sisaldava pastaga, piisab riisitera suurusest kogusest.
  • Hambaid pesta alati süsteemipäraselt: alusta hambakaare ühel poolel tagumiste ülemiste hammaste põsepoolsetest pindadest ja liigu sammhaaval üle esihammaste vastaspoolele. Seejärel puhasta ka keelepoolsed pinnad. Lõpeta ülemise hambakaare puhastamine mälumispinnal ringjate liigutustega. Seejärel puhasta alumised hambad.
  • Tee vibreerivaid edasi-tagasi liigutusi.
  • Pese 2-3 minutit.
  • Sülita välja pasta ja vaht, ära neela alla.
  • Suu loputada kergelt veega.