Alates 2024. aastast kogume 12-18-aastastelt õpilastelt tšätifaile. Vajame neid selleks, et uurida, kuidas noored keelt kasutavad, kuidas keel varieerub, muutub ja mitmekesistub.
Kui oled nõus oma tšätte teaduse hüvanguks loovutama, siis kingime sulle 40-eurose Apollo kinkekaardi!
Tartu Ülikooli teismeliste keele töögrupp kogus aastatel 2019-2023 suure hulga teismeliste suulise keele salvestusi, aga ka tšätivestlusi. Et tšätikorpusest aga keeleuurijatel tõeliselt kasu oleks, on meil vaja selle mahtu suurendada. Uue andmekorjega ehitamegi suurt tekstikorpust, mis koosneb kahe osaleja vahelistest tšätivestlustest, kellest mõlemad on vanuses 12-18 eluaastat.
Laias laastus on sul vaja teha kolm asja:
1. Kui oled alaealine, siis nii sina kui ka sinu lapsevanem või hooldaja allkirjastate nõusolekulehed (need asuvad siinsamas lehel veidi allpool). Kui oled täisealine, siis vajame nõusolekukinnitust vaid sinult.
2. Täida ära veebiküsimustik (siinsamas lehel allpool).
3. Lae Facebooki kaudu alla ja saada meile kaks-kolm tšätivestlust (ajavahemikust 2020-2024), mis vastavad järgmistele tingimustele: vestlustes osalejad on 12-18-aastased, õpivad eestikeelses koolis ja räägivad lapsest saati eesti keelt. Kui oled hetkel vanem kui 19-aastane, kuid soovid andmekorjes osaleda, saada meile need tšätid, mille kirjutamise ajal olid 12-18-aastane.
Ära muretse – käime kõik saadetud failid käsitsi läbi ja peidame seal leiduva isikliku info (näiteks sinu ja su sõprade nimed, aadressid jne).
Esmalt tuleb sul allkirjastada nõusolekuleht. Nõusolekulehti saab allkirjastada kahel moel: (1) digiallkirjastamise teel (sel juhul saada .asice failid aadressile kristel.algvere@ut.ee) või (2) pildistamise teel (sel juhul prindi leht või lehed välja, lisa käsitsi allkiri, tee telefoniga igast lehest pilt ning saada need pildid aadressile kristel.algvere@ut.ee).
Kui sa saadad meile ise tšätifaile:
Kui oled kaasvestleja failis, mille su sõber meile saatis:
Kui sa saadad meile ise tšätifaile:
Kui oled kaasvestleja failis, mille su sõber meile saatis:
Seejärel täida ära lühike veebiküsitlus (see asub SIIN). Eemaldame sellest sinu sõprade andmed ja saadame ka neile allkirjastamiseks nõusolekulehed.
Nüüd hakkame vestluseid alla laadima!
Ja ongi tehtud! Kui oleme sinult kõik vajalikud nõusolekulehed, täidetud veebiküsitluse ja tšätifailid kätte saanud, siis saadame kinkekaardi koodid kohe sinu meiliaadressile.
NB! Video pärineb 2024. aastast, seega selles võib esineda mõningaid ebatäpsusi (nt kontaktandmete osas). Kõige uuema info leiad tekstilise juhendi juurest.
Käime käsitsi läbi kõik saadetud failid ja katame kinni kõik tundliku info – osalejate ja teiste vestluses mainitud inimeste nimed, koolide nimed, asukohad, täpsed ajaviited jms. Samuti varjame ära pildid, mis annavad infot sinu isiku kohta. Nii ei ole sina ise, sinu sõbrad ja teised tšätis mainitud isikud ära tuntavad. Ühtlasi, korpust saavad kasutada ka teised keeleteadlased ja teiste valdkondade uurijad (vaid piiratud ajaks), kuid andmed ei ole avalikult kättesaadavad.
Kas ma võin ka ise tšätifaile esitada, kui ma olen juba ühe teise sõbra vestluses sees, kes samuti failid esitas? | Jah! Aga ära esita sama vestlust, mille sinu sõber meile saatis. |
Kas võin saata faile, kui ma olen veel 11-aastane, kuid saan kohe-kohe 12? | Kahjuks ei. Oluline on, et oleksid vestluse ajal vähemalt 12-aastane. Kui sa seda veel pole, siis oota oma sünnipäev ära, tšäti sõpradega ja saada siis meile need tekstid. Kogume tsätte kuni 2025. aasta lõpuni. |
Kas võin saata faile ka siis, kui olen vanem kui 18-aastane? | Jah! Sel juhul pead valima selliseid tšätte, mille kirjutamise/saatmise ajal olid vanuses 12-18. Samuti, kui oled 18 või vanem, ei ole sul vaja saata lapsevanema nõusolekut. |
Kas võin saata faile ka siin, kui mul on peale eesti keele veel mõni emakeel? | Jaa! Ja lisa see info meie taustaküsimustikku (vt üleval). |
Kas võin saata faile, kui kasutame tsättides lisaks eest keelele ka teisi keeli? | Jaa! |
Kas võin saata ka selliseid faile, kus pole sõnagi eesti keelt? | Ainult siis, kui sinu vestluspartneriks siiski on keegi, kelle emakeelte hulka kuulub ka eesti keel. |
Kas võin saata faile, kui minu vestluspartner ei oska eesti keelt või räägib seda teise keelena? | Ainult siis, kui sinu vestluspartner on eesti keelt rääkinud varasest lapsepõlvest peale (st eesti keelt saab lugeda tema emakeelte hulka, isegi, kui räägib seda harva). |