Rahvusvahelised projektid

Pärandtehnoloogia õppekava osales Erasmus+ strateegilise koostöö projektis “Kultuuripärandi elavdamine kõrgharidusest lähtuva avatud innovatsiooni abil” (1.01.2022 – 01.07.2024). Projekti eesmärk on analüüsida viise, kuidas ülikoolid saavad aidata kultuuripärandi asutustel toibuda pandeemiast põhjustatud kriisist ja luua ülikoolidele tööriist avatud innovatsiooni meetodite ja praktikate kasutamiseks õppetöös. Projekti juhtpartner oli Norwegian University of Science and Technology, lisaks TÜ Viljandi kultuuriakadeemiale olid partneritena kaasatud Sant’Anna – School of Advanced Studies Pisa, Sofia University St. Kliment Ohridski, Web2learn ja Federation of Women Association “Kores of Cyclades”.

2020. aastast kuulub kultuuriakadeemia esindaja Ave Matsin Baltic Wool Cooperation võrgustikku, mille eesmärgiks on villa töötlemist toetava ettevõtlusvõrgustiku loomine Läänemere maades. Toimunud kohtumised: Gotlandi õppereis 06.-10.10.2021, Gotlandi villakonverentsid 08.-09.10.2020 ja 06.-08.10.2022 ning 09.-13.05.2022 õppereis Poola villavabrikutesse ja tekstiilitööstustesse.

2019. aastal algas kultuuriakadeemia eestvedamisel rahvusvaheline koostöö Nordplus projektiga Higher Education on Craft Traditions – Põhjamaade traditsioonilist käsitööd uurivate ja öpetavate kõrgkoolide võrgustiku NordTradCraft töö. Võrgustik ühendab kaheksat traditsioonilise käsitöö alal kõrgharidust andvat ülikooli Põhjamaadest. Võrgustik seadis eesmärgiks koostöö edendamise traditsioonilise käsitööõppe vallas, kogemuste vahetamise, õppe- ja uurimismeetodite koostöise arendamise ja rahvusvaheliste ühisprojektide algatamise. Võrgustiku tegevust rahastab peamiselt Põhjamaade Ministrite Nõukogu riikliku teadustöö baasfinantseerimine Nordplus Higher Education Programm. Lisaks väiksematele regulaarsetele võrgustiku kohtumistele on toimunud kolm suuremat käsitöö sümpoosionit. Esimene Craft Symposium, kus osales üle 40 üliõpilase ja 15 õppejõudu, toimus Viljandis märtsis 2022. Teine sümpoosion toimus märtsis 2023 Rootsis Mariestadis ning kolmas 2024. aastal Norras Raulandis.

Koostöös Taani silmuskudujaid ühendava organisatsiooniga Gavstrik toimus 25.06. – 01.07.2018 Viljandis Nordic Knitting Symposium (NKS) ehk rahvusvaheline Põhjamaade silmuskudumise sümpoosion. Sümpoosion oli pühendatud Eesti-, Läti-, Leedu- ja Vene lääneosa traditsioonilisele kudumisele. Toimusid ajaloolisi kudumistraditsioone, tehnikaid ja esemeid tutvustavad loengud ja õpitoad, millele pakkus vaheldust Eesti kultuuri tutvustav rikkalik programm ning seitsmendat korda toimuv legendaarne „Käi ja Koo!“ vabaõhuvõistlus (korraldajaks Lossi Gild).  Kohal olid 12 riigi esindajad, kaugeimad Kanadast ja Jaapanist, kokku 104 osalejat. Kudumisõpetajaid ja loengupidajaid oli kokku 19. NKS koondab kudumise entusiaste Põhjamaadest, aga ka kogu maailmast.

2020 suvel sai TÜ Viljandi kultuuriakadeemia Euroopa Majanduspiirkonna Norra kõrghariduse koostööprogrammist toetuse projektile „Eesti ja Norra kohalik lambavill – uuringu läbiviimine ja õppematerjalide loomine kõrgkooli tekstiilitudengitele“.
Detsembrist 2020 kuni märtsini 2023 väldanud projekti eesmärgiks oli uurida, testida ja luua õppematerjal Eesti ja Norra põliste ja enamlevinud lambatõugude villa kvaliteedi ja omaduste kohta ning piloteerida tekstiilitudengitele mõeldud villa õppeprogramme. Projekti raames toimusid intensiivõppe nädal Trondheimis ja Eestis (üliõpilased ja õppejõud Eestist ja Norrast), millel osalesid ka Baltic Wool Cooperation võrgustiku esindajad. Õppematerjali tarbeks valmistatud tekstiilmaterjale testiti Tallinna Tehnikakõrgkoolis. Taltechi Polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labori tellimusel valmisid Vilma villavabrikus lausmaterjalide katsekehad mitmesuguste taaskasutuskiudude rakendusvõimaluste testimiseks. Projektiga soovitakse suurendada kohaliku lambavilla eesmärgipärast kasutamist tekstiilide valmistamisel.
Projekti raames valminud õppematerjalid ning täiendavat villateemalist infot leiab TÜ VKA Eesti villa kodulehelt.

Jätkunud on Vilma villalabori arendustegevused. Välja on kujunenud kaks olulisemat tegevussuunda:
-eksperimentaalsed lõngapartiid konkreetsete ajalooliste tehnikate jaoks;
-tootearenduslikud katsetused ja väikesed testpartiid erinevate villakooslustega.
Labor on avatud Eesti koolide tekstiilierialade üliõpilastele. Laborit on külastanud Eesti, Soome ja Norra ettevõtjad. Tellimustööd on tehtud Venemaa kitsekasvatajatele.

TÜ VKA pärandtehnoloogia õppekava osales aastatel 2017-2018 rahvusvahelises projektis „Digitaalne  käsitöö  kogukonna  teenistuses“  („Digitally  Crafting  New  Communities  of  Practice“,  lühidalt  EUdigiTAC).  Euroopa  Liidu  poolt rahastatav Creative Europe’i programm toetas projekti kahe aasta vältel (01.05.2016–30.04.2018). Projekti üldkoordinaator oli täiskasvanuhariduse keskus Studieförbundet Vuxenskolan Västra Götaland. Lisaks osalesid tegevuskavas partnerasutused Itaaliast ja Eestist, Creative Europe. Projekti eesmärk oli julgustada eri põlvkondade käsitöölisi kasutama digitaalseid vahendeid ning korraldada kommunikatiivne ja digitaalne pööre traditsioonilises käsitöös, mille alla kuulub hulk hääbuvaid või ohustatud käsitööliike. 18.10.2017 ja 04.04.2018 oli valminud dokumentaal-, õppe- ja reklaamfilmide esitlus, rahvusvaheline projektikohtumine toimus 19.-22.11.2017 ja 30.04.2018 valmis haridusprogramm.
Tulemustest saab pikemalt lugeda Studia Vernacula artiklist.

Projekt “Käsitsi tehtud heaolu – ühesõpe käsitöö ja hoolekande ühendamiseks” (01.09.2015–31.08.2017) loodi innovaatilisuse edendamiseks ja kompetentsi tõstmiseks täiskasvanuhariduses. “Handmade Wellbeing – Collaborative learning in craft and welfare interfaces” oli Erasmus+ projekt, mille eesmärgiks oli välja töötada vanemaealistele sobivad ja nende heaolu parandavad käsitöö õpetamise meetodid. Teisalt töötada välja hariduslikud mudelid, mis aitavad kunstnikel, koolitajatel ja käsitöölistel töötada erinevate sihtrühmadega hoolekande- ja raviasutustes. Rahvusvahelise projekti üldkoordinaator oli Helsingi Ülikool (õpetajakoolituse osakond) ning partnerasutused UniT Austrias ning SuperAct Inglismaal. 08.02.2017 toimus Viljandis projekti konverents “Käsitöö ja vananemine: kuidas toetada eakaid?”.

PROLOG – Assessing and developing the situation of log building education in Nordic-Baltic region (2012-2014). Projekti eesmärk oli kõrvaldada käsitöise palkehitussektori arengutakistusi, luues ülevaate ja terviknägemuse palkehitushariduse arendamisest Baltoskandia regioonis.

The Threads That Connect Us (01.08.2010 – 31.07.2012)

Promoting Natural Material Know-How (01.9.2009 – 31.8.2012)

Villauuringute näidismaterjalid, foto autor Maritta Anton.

Villa uurimus, Maritta Anton

Accept Cookies